strona główna Nowości rynkowe Kompleksowa ochrona dłoni
2023-04-05, ostatnia aktualizacja 2023-04-05 12:39

Kompleksowa ochrona dłoni

Najważniejszą właściwością rękawic z zabezpieczeniem ESD jest powolne rozpraszanie ładunku elektrostatycznego zgromadzonego w materiale

Würth, rękawice

Najważniejszą właściwością rękawic z zabezpieczeniem ESD jest powolne rozpraszanie ładunku elektrostatycznego zgromadzonego w materiale

Rękawice ochronne to podstawowe środki bhp niezbędne podczas różnych prac. Powód jest prosty, bo części ciała, które najczęściej ulegają obrażeniom i urazom, to kończyny górne. Jak wskazują dane GUS, w I półroczu 2022 r. blisko 44 proc. wypadków dotyczyła właśnie rąk [1]. Szczególnie narażonymi na wystąpienie skaleczeń, poparzeń czy nawet cięższych obrażeń są dłonie. Dlatego warto zadbać o ich ochronę i zapatrzyć się w specjalistyczne rękawice, dostosowane do wykonywanych czynności i istniejącym na stanowisku pracy zagrożeniom oraz wymaganiom.

Dobierając elementy wyposażenia osobistego, powinniśmy uwzględnić indywidualne cechy fizyczne pracownika tak, aby ich użytkowanie było komfortowe i zapewniało swobodę oraz precyzję ruchów. Zawsze też należy wziąć pod uwagę warunki zewnętrze, tak aby strój, w tym rękawice, dopasować do temperatury otoczenia, w którym pracujemy.
­­

- Podczas wyboru odpowiedniego zabezpieczenia należy zwracać uwagę na oznaczenia na produktach i zgodność z normami bezpieczeństwa. Dlatego niezależnie czy szukamy rękawic montażowych, czy ochronnych, powinny one posiadać oznaczenie EN 388, dzięki któremu dowiemy się w jakim stopniu produkt jest odporny na rozdarcia czy przecięcia. Istotny jest też rodzaj powłoki zewnętrznej, którą pokryty jest materiał, a która wpływa na podniesienie parametrów wytrzymałościowych. Na rynku dostępnych jest wiele różnych wariantów, dlatego podpowiadamy, które wybrać w zależności od rodzaju wykonywanych prac – mówi Ewa Paprocka, Product Manager Würth Polska.

Do pracy z elektroniką: ESD NITRYL
Najważniejszą właściwością rękawic z zabezpieczeniem ESD jest powolne rozpraszanie ładunku elektrostatycznego zgromadzonego w materiale, dlatego model od Würth Polska sprawdzi się w pracy z elektroniką i w pracach, gdzie wymagana jest delikatność i precyzja ruchów. ESD Nitryl dzięki swojej antystatycznej konstrukcji chroni przed uszkodzeniem elektroniczne urządzenia wrażliwe na wyładowania. Natomiast zastosowany materiał nośny o grubości 18 gauge (poliamid/włókno węglowe/elastan) z cienką powłoką nitrylową zapewnia nie tylko niezbędną ochronę, ale także wysoki komfort użytkowania.

Rękawice certyfikowane są normą EN 61340, dzięki czemu mogą być stosowane wszędzie tam, gdzie nawet mały ładunek mógłby uszkodzić produkt (mikroprocesory, przekaźniki) lub urządzenie (delikatny ekran, czułe elementy). Dodatkowo produkt spełnia normę EN 16350, co oznacza, że nadaje się do obszarów z ryzykiem wybuchu czy pożaru. Nitrylowa powłoka sprawia, że rękawice cechuje również odporność na działanie kwasów, rozpuszczalników organicznych, węglowodorów, a także tłuszczów i olejów.

Należy pamiętać, że produkty z zabezpieczeniem ESD odgrywają swoją rolę, tylko jeśli wszystkie środki ochrony indywidualnej wyposażone są w funkcję antystatyczną. Żeby stworzyć nieprzerwalny łańcuch uziemienia należy więc zadbać nie tylko o rękawice, ale także obuwie i odzież oraz pamiętać o zastosowaniu odpowiedniego podłoża.

Rękawice antyprzecięciowe: W-210 poziom C IMPACT
W-210 od Würth Polska to uniwersalne, wygodne rękawice antyprzecięciowe o poziomie zabezpieczenia C. Sprawdzą się przy pracach w trudnych warunkach, które wymagają solidnej ochrony, szczególnie przed przecięciem oraz w sytuacjach, w których istnieje ryzyko zmiażdżenia lub uderzenia. Dzięki dodatkowemu wzmocnieniu w zgięciu kciuka i osłonom wierzchniej części dłoni oraz palców można używać ich na placu budowy, podczas remontu, na rusztowaniach, przy montażu konstrukcji stalowych i narzędzi, a także do prac magazynowych i konserwacyjnych.

W celu zapewnienia doskonałego czucia i precyzji produkt dostępny jest w kilku rozmiarach, co pozwala dobrze dopasować go do indywidualnych cech użytkownika. Wierzchnia powłoka została wykonana z oddychającej pianki nitrylowej, co nie tylko dodatkowo chroni dłonie, ale również wydłuża żywotność rękawic. Natomiast zastosowanie wysokowydajnego materiału wyściółki sprawia, że rękawice pomimo solidnej konstrukcji zachowują wysoką elastyczność i komfort noszenia.

Dla profesjonalistów i do użytku domowego: TIGERFLEX® PLUS i E-100 ECO LINE
Rękawice TIGERFLEX® PLUS zaprojektowano z myślą o pracach, którym towarzyszą lekkie i średnie obciążenia, wymagające dobrego chwytu i wysokiej elastyczności. Są idealnym rozwiązaniem zarówno w profesjonalnym warsztacie czy podczas prac remontowych, ale również dla majsterkowiczów, jak i do użytku domowego. Dzięki wykonaniu z lycry i nylonu materiał świetnie dopasowuje się do skóry, przez co rękawice dobrze sprawdzą się również w pracach z użyciem narzędzi i maszyn obsługiwanych ręcznie.

Uniwersalna ochrona: E-100 ECO
Innym przykładem uniwersalnej ochrony dłoni od Würth Polska, a do tego wykonanej w sposób przyjazny dla środowiska jest wariant E-100 ECO LINE. Te wszechstronne rękawice łączą w sobie równowagę czynników ekologicznych z wybitnymi właściwościami ochronnymi i przydatnością do szerokiego zakresu zastosowań. Odpowiednie między innymi do prac w ogrodnictwie i kształtowania krajobrazu, w mechanice czy montażu oraz podczas czynności wymagających lekkiej ochrony przed przecięciem, takich jak pakowanie, konserwacja, serwisowanie oraz wiele innych. Model jest wytrzymały i odporny na ścieranie, a naturalna lateksowa powłoka z dobrym chwytem pozwala na użytkowanie na sucho i na mokro. Rękawice wyróżnia krótkotrwała ochrona przed wysoką temperaturą do 250°C i ochrona przed przecięciem typu B.


[1] GUS Wypadki przy pracy w pierwszym półroczu 2022 rokuWasi dostawcy
Podobne

Polecane


ver. 2023#2