strona główna Aktualności TotalEnergies o transformacji energetycznej w Polsce
2023-09-21, ostatnia aktualizacja 2023-09-21 08:38

TotalEnergies o transformacji energetycznej w Polsce

Fot. TotalEnergies

Podczas panelowej debaty na Forum Ekonomicznym w Karpaczu, które odbywało się w dniach 5-7 września br., omówiono szereg kwestii związanych z transformacją energetyczną w Polsce, m.in. jakie wyzwania długoterminowe stoją przed naszym krajem i jakie są konkretne cele do realizacji w najbliższej przyszłości, a także co w kontekście transformacji energetycznej oznacza partnerstwo publiczno-prywatne. Uczestnicy debaty zgodzili się, że od powodzenia i tempa transformacji energetycznej zależy nie tylko stabilność systemu energetycznego Polski, ale także przyszłość całej gospodarki.

Podczas konferencji Jesper Rosenkrans, dyrektor generalny TotalEnergies w Polsce podkreślił, że Polska odgrywa istotną rolę w strategii TotalEnergies. Określił także cele, jakie na krajowym rynku stawia sobie TotalEnergies i wskazał projekty, które już zrealizowano.

- Polska jest dla TotalEnergies krajem o znaczeniu strategicznym. Z tego względu jesteśmy gotowi współpracować z polskimi firmami, dzielić się naszą wiedzą i praktycznym doświadczeniem, aby wspólnie przyczyniać się do polskiej transformacji energetycznej. Bezpieczeństwo energetyczne i niezależność energetyczna są priorytetem zarówno w Polsce, jak i w Europie. (…) Od lutego 2022 r. krajobraz energetyczny został wywrócony do góry nogami, a podmioty prywatne i publiczne musiały dostosować się do nowej rzeczywistości. Dla Polski oznaczało to konieczność zastąpienia prawie 10 mld m3 importowanego gazu gazem lub LNG z innych krajów bądź nowymi źródłami energii. W dłuższej perspektywie zapowiada to dalszy rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce – wiatru, biogazu i biometanu oraz energii słonecznej – które pozwolą zarówno na dekarbonizację polskiej energetyki, jak też na uzyskanie niezależności energetycznej.

Jednym z ważniejszych wydarzeń gospodarczych ostatnich miesięcy było przejęcie przez TotalEnergies Polskiej Grupy Biogazowej („PGB”) w marcu br. Dzięki tej transakcji firma stała się jednym z czołowych producentów biogazu w Polsce, z 12% udziałem w rynku. PGB wytwarza energię odnawialną, przetwarzając odpady organiczne na biogaz. Posiada 18 zakładów w całej Polsce i ponad 20 projektów w przygotowaniu. TotalEnergies zamierza sześciokrotnie zwiększyć moce produkcyjne do 2030 roku.

Istotny udział w koszyku energii w Polsce będzie miała morska energetyka wiatrowa, która ma potencjał, by zapewnić energię elektryczną milionom polskich gospodarstw domowych. TotalEnergies posiada w tym zakresie szerokie doświadczenie wynikające z historycznej działalności oraz specjalistycznej wiedzy w zakresie wydobycia ropy i gazu z dna morza, a także ma ambicje na realizację dużych inwestycji w Polsce. W lipcu 2023 roku TotalEnergies otrzymał od władz niemieckich dwie licencje na rozwój morskiej energetyki wiatrowej, odpowiednio 2 GW i 1 GW.

Istotnymi filarami działalności w Polsce będą także fotowoltaika i lądowa energetyka wiatrowa. TotalEnergies ogłosił w tym roku inwestycję w rozwój portfela 206 MW energii fotowoltaicznej i uruchomił 20 MW lądowej energetyki wiatrowej. Kolejne 20 MW jest obecnie w fazie rozwoju, co potwierdza ambicję firmy i jest zapowiedzią następnych projektów.

Tagi

total  TotalEnergies 


 

Wasi dostawcy


Podobne

Polecane


ver. 2023#2