strona główna Wyposażenie Oświetlenie stanowiska pracy - trzy ważne parametry
2023-11-09, ostatnia aktualizacja 2023-11-09 14:53

Oświetlenie stanowiska pracy - trzy ważne parametry

Milwaukee

Jesienią i zimą światło dzienne jest dostępne krócej. W tym czasie dla wielu profesjonalistów – mechaników samochodowych, elektryków, lakierników i pracowników innych branż – sztuczne źródła światła stają się nieocenionym narzędziem wpierającym efektywną i komfortową pracę w ciemnych pomieszczeniach i po zmierzchu.

Wybierając oświetlenie, warto zwrócić uwagę nie tylko na moc lampy, ale też na kilka innych, równie ważnych parametrów. Wiele mówi się o standardach oświetlenia w kontekście wpływu odpowiedniego natężenia i barwy oświetlenia na produktywność oraz samopoczucie pracowników biurowych. Jednak znaczenie właściwego oświetlenia wykracza poza biura, odgrywając istotną rolę również w zakładach produkcyjnych, warsztatach czy placach budowy, gdzie ważne są bezpieczeństwo, precyzja i dokładność.

Temperatura barwowa
Przy wyborze oświetlenia, najczęściej w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na natężenie źródła światła. To ważny parametr, ale dla zapewnienia optymalnych warunków pracy należy się również upewnić, że światło ma odpowiednią temperaturę barwową. Za neutralną dla ludzkiego oka przyjmuje się temperaturę na poziomie 4000 kelwinów, odpowiadającą naturalnemu światłu dziennemu. Jest to optymalna wartość, która sprzyja dobremu funkcjonowaniu ludzkiego organizmu, utrzymaniu koncentracji oraz zapewnia komfort wizualny, nie nadwyrężając wzroku.

Milwaukee we wszystkich rozwiązaniach oświetleniowych stosuje technologię Trueview, zapewniającą wartość temperatury barwowej 4000 K, dlatego są one odpowiednie dla profesjonalistów ceniących komfort, zdrowie i samopoczucie. Parametr ten jest ważny w każdym źródle światła używanym do pracy, poczynając od akumulatorowego reflektora stosowanego przez służby ratownicze, a kończąc na latarce czołówce służącej do oświetlania małych powierzchni roboczych. W przypadku tej ostatniej grupy, oprócz parametrów strumienia światła, ważna jest też funkcjonalność, czyli długi czas pracy na akumulatorze, możliwość ustawienia wiązki światła (w pozycji szeroka / wąska) czy regulacja przechyłu w jak najszerszym zakresie.

Odwzorowanie kolorów
W wielu zawodach istotnym parametrem oświetlenia jest Color Rendering Index (CRI), informujący o zdolności źródła światła do realistycznego odwzorowania barwy oświetlanej powierzchni. Za wystarczający poziom tego wskaźnika uznaje się wartości zaczynające się od 80 CRI. Najlepsze rozwiązania, np. wykonane w technologii Milwaukee Trueview, osiągają 98 CRI. Maksymalną wartością jest 100 CRI.

Wierne odwzorowanie kolorów oświetlanych przedmiotów jest szczególnie ważne w pracy lakierników. Pozwala ono skutecznie namierzyć nawet najmniejsze rysy czy wgniecenia na karoserii samochodu. Podczas wybierania lakieru do pokrycia niedoskonałości lakiernik musi mieć pewność, że kolor nakładanej warstwy będzie miał odpowiedni odcień w różnych warunkach oświetleniowych. Błędy są bardzo kosztowne. Odpowiedzią Milwaukee na potrzeby profesjonalistów z branży lakierniczej jest latarka dopasowująca kolor. Gwarantuje ona oświetlenie o natężeniu do 1000 lumenów i ma 5 trybów z różnymi temperaturami barwowymi, co umożliwia lakiernikom odtworzenie warunków oświetleniowych w różnych porach dnia i roku.

Odpowiednie odwzorowanie barw przez oświetlenie może stanowić o zdrowiu czy nawet życiu w pracy służb ratowniczych, na przykład strażaków, dlatego przenośne, wytrzymałe i wydajne oświetlenie jest przez nich doceniane. Podczas interwencji strażacy stykają się z wyciekami różnego rodzaju substancji i po zmroku potrzebują niezawodnego oświetlenia, które pozwala dokładnie określić kolor substancji.

Oświetlenie bezcieniowe
O ile optymalne wartości parametrów, jak temperatura barwowa czy poziom odwzorowania kolorów, mają oczywiste znaczenie dla komfortu i bezpieczeństwa, to w wielu branżach warto wziąć pod uwagę również nowe technologie ułatwiające pracę profesjonalistom. Jednym z takich rozwiązań jest oświetlenie bezcieniowe. W tego typu rozwiązaniach stosowane jest kilka zespołów diod LED, które dzięki swojemu rozłożeniu zapobiegają powstawaniu cienia. Zapewniają one lepszą widoczność i pozwalają na wydajniejszą, bardziej precyzyjną, ale przede wszystkim bezpieczną pracę.

Oświetlenie bezcieniowe przynosi znaczne korzyści w branżach, w których praca odbywa się w wymagających warunkach oświetleniowych. Brak cieni oznacza lepszą widoczność detali, co bezpośrednio przekłada się na wyższą precyzję i bezpieczeństwo. Mechanicy samochodowi oraz elektrycy dzięki oświetleniu bezcieniowemu są w stanie dokładnie zidentyfikować i naprawić usterki nawet w słabo oświetlonych obszarach. Z kolei lakiernicy i detailerzy docenią brak cieni, gdyż to pozwala im dokładnie rozpoznać wszelkie niedoskonałości powierzchni.

Właściwe oświetlenie stanowi kluczowy element, który znacząco wpływa na komfort i bezpieczeństwo pracy profesjonalistów, niezależnie od branży. Technologie, takie jak stosowana przez Milwaukee Trueview oraz innowacyjne rozwiązania w zakresie oświetlenia bezcieniowego – znacząco podnoszą standardy oświetlenia na placach budowy, w warsztatach czy w zakładach lakierniczych, umożliwiając wykonanie precyzyjnych zadań z zachowaniem najwyższego poziomu bezpieczeństwa. Dodatkowo, takie funkcje, jak długi czas pracy na akumulatorze, możliwość regulacji wiązki światła czy ostrzegania o niskim stanie naładowania, czynią codzienną pracę mniej uciążliwą i bardziej efektywną.Sebastian Łowkis
Ekspert od rozwiązań oświetleniowych w firmie Milwauke

Tagi

Lampy  Milwaukee Wasi dostawcy
Podobne

Polecane


ver. 2023#2