strona główna Aktualności 100 lat TotalEnergies
2024-04-12, ostatnia aktualizacja 2024-04-12 13:03

100 lat TotalEnergies

Fot. TotalEnergies

W dniu 28 marca 2024 roku 100 000 pracowników TotalEnergies w 120 krajach na całym świecie z radością i dumą świętowało 100. rocznicę powstania firmy. Historia TotalEnergies może opowiadać o świecie i energii od lat 20-tych XX wieku aż po dzisiaj.

Odważna i wizjonerska decyzja
28 marca 1924 roku we Francji, państwie bez dostępu do ropy naftowej, założono Compagnie Française des Pétrole. To odważne i wizjonerskie posunięcie zapoczątkowało stuletnią historię firmy. W celu zapewnienia dostaw energii dla Francji, przedsiębiorstwo nawiązywało kontakty handlowe na całym świecie, dostosowując się do potrzeb rynku i rozwijając przez całe stulecie, obfitujące w liczne technologiczne i geopolityczne zawirowania.

W przeciwieństwie do ówczesnych konkurentów nie mieli dostępu do lokalnych złóż. Dlatego przewagę konkurencyjną budowali na ekspansji zagranicznej i innowacjach technologicznych. Te dwa czynniki ukształtowały pionierskiego ducha. Przez lata nieustannie przesuwali granice – zarówno techniczne, jak i geograficzne – jednocześnie dostosowując się do zmieniających się potrzeb i oczekiwań klientów. W ten sposób towarzyszyl niezwykłemu postępowi i rozwojowi, który miał miejsce w modernistycznym społeczeństwie w XX wieku. Zdobyli również dodatkową wiedzę i doświadczenie, jednocząc siły z Petrofiną i Elf-Aquitaine, a ostatnio z Maersk Oil, Saft czy Direct Energie.

Przekształcenie się w firmę multienergetyczną
Podczas gdy ropa naftowa dominowała w XX wieku, gaz ziemny i zdekarbonizowana energia mają do odegrania kluczową rolę w systemie energetycznym jutra. Gaz ziemny jest niezbędny do transformacji energetycznej jako wsparcie dla rozwoju odnawialnych źródeł energii oraz jako substytut węgla, który emituje dwa razy więcej CO2 podczas wytwarzania energii. TotalEnergies jest obecnie trzecim co do wielkości graczem na świecie w segmencie skroplonego gazu ziemnego (LNG). Jest też jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się firm na świecie w segmencie energii elektrycznej: słonecznej i wiatrowej. Energia elektryczna leży u podstaw dekarbonizacji, a XXI wiek z pewnością będzie do niej należeć.

Stymulowanie transformacji energetycznej
Od 2020 roku konsekwentnie realizuje strategię transformacji opartą na dwóch filarach: węglowodorach (w tym LNG) i energii elektrycznej. Ambicją firmy jest pomyślne przeprowadzenie dalszej transformacji i wspieranie swoich klientów w ich transformacji energetycznej. Wyzwaniem dla TotalEnergies jest dostarczenie światu przystępnej cenowo energii niezbędnej do jego rozwoju, przy jednoczesnym zmniejszeniu emisji. Ma to być "uporządkowana, sprawiedliwa i słuszna transformacja” wynikająca z COP28.
Czerpiąc z pionierskiego ducha, który prowadzi firmę od samego początku deklauje się nadal dostosowywać się do potrzeb rynku, a w razie potrzeby przekształcać, aby być częścią historii energii przez kolejne 100 lat.

Tagi

total  TotalEnergies 


 

Wasi dostawcy


Podobne

Polecane


ver. 2023#2