strona główna Wydarzenia Wyniki finansowe Grupy Bosch za 2023 rok
2024-04-18, ostatnia aktualizacja 2024-04-18 13:38

Wyniki finansowe Grupy Bosch za 2023 rok

Rafał Rudziński, prezes zarządu spółki Bosch w Polsce: Rozwinęliśmy działalność na rynku części zamiennych i inwestowaliśmy w rozbudowę naszej podwrocławskiej fabryki, gdzie otworzyliśmy nowy, w pełni zautomatyzowany magazyn, wdrażając kolejny element Przemysłu 4.0

Fot. Bosch

Rafał Rudziński, prezes zarządu spółki Bosch w Polsce: Rozwinęliśmy działalność na rynku części zamiennych i inwestowaliśmy w rozbudowę naszej podwrocławskiej fabryki, gdzie otworzyliśmy nowy, w pełni zautomatyzowany magazyn, wdrażając kolejny element Przemysłu 4.0

Grupa Bosch opublikowała wyniki finansowe za 2023 rok. Grupa osiągnęła założone cele w zakresie sprzedaży i zysku, z powodzeniem realizując strategię wzrostu mimo niepomyślnej sytuacji ekonomicznej. Firma wygenerowała obrót na poziomie 91,6 mld euro, co stanowi wzrost o 3,8% (8% po uwzględnieniu różnic kursowych). EBIT Grupy wyniósł 4,8 mld euro (względem 3,8 mld euro z roku 2022). Z kolei marża EBIT wzrosła do 5,3%, i była o 1 p.p. wyższa niż rok wcześniej.

W Polsce Bosch zakończył 2023 rok ze skonsolidowaną sprzedażą na poziomie blisko 1,8 mld euro (8 mld zł), odnotowując tym samym wzrost r/r o prawie 15% (w PLN: 11%). Łączna sprzedaż Grupy w kraju, obejmująca sprzedaż spółek nieskonsolidowanych oraz dostawy wewnętrzne do spółek powiązanych, wyniosła 2,9 mld euro (13,2 mld zł) i była o 0,8 % wyższa (w PLN: 2,3% niższa) niż w roku poprzednim. Na dzień 31 grudnia 2023 r. liczba pracowników zatrudnionych w Grupie Bosch w Polsce wynosiła blisko 9 600.

W najbliższej przyszłości Bosch planuje wzmocnić swój udział w innowacyjnych obszarach o znacznym potencjale rozwoju – na przykład technologii medycznej. Wspólnie z tymi dwoma partnerami Bosch planuje zainwestować w technologie medyczne ok. 300 mln euro do 2030 roku.

W swoim głównym obszarze biznesu, Bosch nadal realizuje strategiczne plany rozwoju. Tylko w tym roku firma zainicjuje ok. 30 projektów seryjnych dla pojazdów elektrycznych

– Nadchodzi era elektromobilności – powiedział Stefan Hartung, prezes globalnego zarządu Robert Bosch GmbH. –  Szacujemy, że do 2030 roku 70% wszystkich nowych samochodów w Europie będzie posiadać napęd wyłącznie elektryczny. W Chinach i Ameryce Północnej – około 40-50%. Zdaniem Hartunga, w regionach, w których pojazdy ciężarowe muszą pokonywać długie dystanse, rozwiązania takie jak hybrydy typu plug-in czy tzw. range extendery będą cieszyć się dużym zainteresowaniem jeszcze przez jakiś czas. W sektorze Mobility dalszy impuls do rozwoju mają dać rozwiązania w zakresie dynamiki jazdy. W zakładach Boscha obszar nowych układów hamulcowych zaprojektowanych specjalnie z myślą o samochodach elektrycznych i zautomatyzowanej jeździe rośnie w tempie 10% rocznie – znacznie szybciej niż sam rynek. Jeśli chodzi o system zarządzania ruchem pojazdu VMM (vehicle motion management), Bosch intensywnie pracuje nad innowacyjnym rozwiązaniem, które umożliwiałoby koordynację ruchu pojazdu w każdym aspekcie poprzez sterowanie hamulcami, kierownicą, układem napędowym i amortyzatorami. Tylko w ostatnich testach zimowych Bosch wyposażył w jeden z wariantów VMM ponad 20 pojazdów testowych największych marek. Łącznie do 2030 roku firma spodziewa się osiągnąć sprzedaż na poziomie kilkuset milionów.

Bosch potwierdził również swoje założenia w obszarze technologii wodorowych: do 2030 roku ich sprzedaż może osiągnąć poziom 5 mld euro. Z technicznego punktu widzenia silniki wodorowe to najkrótsza droga do neutralności klimatycznej w transporcie użytkowym, dlatego Bosch chce mieć znaczący udział w szybko rosnącym rynku produkcji wodoru.

Nadal w spółce Bosch kluczową rolę odgrywają działania na rzecz klimatu, mimo że w dobie rosnących napięć geopolitycznych i społecznych przeciwdziałanie zmianom klimatu nie jest już jedynym tematem, który zajmuje polityków, a branże takie, jak elektromobilność, nie rozwijają się tak szybko, jak przewidywano. Bosch konsekwentnie inwestuje w technologie i długofalowe inwestycje, które finalnie pozwolą pokierować transformacją w kierunku neutralności klimatycznej.

Tagi

Bosch  Przemysł 4.0 


 

Wasi dostawcy


Podobne

Polecane


ver. 2023#2