strona główna Wydarzenia Skraplacz firmy Delphi nominowany do nagrody PACE
2012-03-19, ostatnia aktualizacja 2012-03-19 08:15

Skraplacz firmy Delphi nominowany do nagrody PACE

Skraplacz typu MFTC opracowany w firmie Delphi

Fot. Delphi

Skraplacz typu MFTC opracowany w firmie Delphi

Opracowany w firmie Delphi skraplacz klimatyzacji zbudowany w technologii rurki zwijanej (Multi-Port Folded Tube Condenser – MFTC) otrzymał nominację do przyznawanej przez magazyn „Automotive News” nagrody PACE 2012. Skraplacz MFTC charakteryzuje się lepszymi parametrami wymiany ciepła, wyższą trwałością i większą wydajnością niż konwencjonalne skraplacze, w których stosuje się rurkę wyciskaną.

Pierwsze skraplacze MFTC firmy Delphi powstały w 2007 roku. Masowa produkcja elementów rozpoczęła się w roku 2011. Technologia rurki zwijanej pozwala producentom na skorzystanie z większego wachlarza materiałów do wytwarzania niezawodnych, lekkich i odpornych na korozję skraplaczy, charakteryzujących się lepszymi właściwościami cieplnymi. Wynikiem ulepszenia konstrukcji są mniejszy spadek ciśnienia czynnika chłodzącego i lepsze właściwości przewodzenia ciepła. Oznacza to poprawę ekonomiki spalania oraz zmniejszenie hałasu i wibracji podczas jazdy samochodem.

Skraplacz służy do schładzania systemu klimatyzacji w wyniku transportowania do otoczenia ciepła pochłoniętego przez czynnik chłodzący. Większa powierzchnia elementów metalowych skraplacza oznacza wydajniejsze działanie urządzenia. W  skraplaczach konwencjonalnych stosuje się wieloportowe rurki wyciskane w celu otrzymania powierzchni wystarczającej do skutecznego odprowadzenia ciepła. Niestety, rurki wyciskane (ekstrudowane) są ciężkie i wymagają zastosowania kosztownego i skomplikowanego procesu produkcyjnego.

W skraplaczu MFTC do odprowadzania ciepła wykorzystuje się podobne do kanałów rurki, które powstają na skutek kilkukrotnego zginania paska metalu. Dzięki zastąpieniu rurek wyciskanych elementami zwijanymi skraplacze mogą być wytwarzane znacznie szybciej niż tradycyjne urządzenia, ponieważ eliminowane są niektóre kosztowne etapy produkcji. Poza tym produkcja rurek wyciskanych jest skomplikowanym procesem, a usterki gotowych elementów są trudne do wykrycia. Technologie eliminujące konieczność stosowania rurek wyciskanych upraszczają proces produkcyjny i skracają czas niezbędny do powstania skraplacza. To z kolei przekłada się na niższe koszty i wyższą niezawodność.

Skraplacze bazujące na wieloportowej rurce zwijanej (MTFC) otrzymały już wcześniej nagrodę Six Sigma Excellence Award (przyznawaną przez Anchor House London) oraz wyróżnienie Delphi Boss Kettering Award za rok 2010.Wasi dostawcy

Podobne

Polecane