strona główna Wyposażenie Nie liczy się cena, lecz rentowność
2012-07-03, ostatnia aktualizacja 2012-07-03 15:26

Nie liczy się cena, lecz rentowność

Sprężarka śrubowa bezolejowa typ DUPLEXX -koszt jej zakupu rozkłada się na wiele lat bezawaryjnej eksploatacji

ALMiG Kompressoren Polska

Sprężarka śrubowa bezolejowa typ DUPLEXX -koszt jej zakupu rozkłada się na wiele lat bezawaryjnej eksploatacji

Właściciele warsztatów kupujący sprężarki często wybierają urządzenia tanich, nieznanych marek, choć przeważnie nie zapewniają one długotrwałego, bezawaryjnego i energo- oszczędnego użytkowania.

Nie można twierdzić, że obecnie większość tego rodzaju zakupów stanowią tanie sprężarki nieznanych producentów, ale na pewno są one zauważalne na rynku. Jest to zjawisko typowe dla okresów przejściowych w gospodarce, gdy niektórzy początkujący przedsiębiorcy widzą konieczność inwestowania, a jednocześnie dysponują ograniczonymi środkami finansowymi.

Doświadczeni użytkownicy warsztatowego sprzętu zdążyli już się przekonać, iż rzeczywiste oszczędności można uzyskać w trakcie jego wieloletniej eksploatacji, a nie podczas zakupu. Niższa cena zawsze wynika ze stosowania tańszych podzespołów, gorszych materiałów lub przestarzałej technologii. Efektem tego są wyższe koszty eksploatacyjne i zwiększone zużycie energii elektrycznej, a także częste awarie i usterki, powodujące przerwy w pracy narzędzi pneumatycznych. Z zakupem takiego urządzenia wiąże się również gorsza jego obsługa posprzedażna na skutek braku profesjonalnego serwisu i zaplecza magazynowego.

Dodatkowe kłopoty może powodować niezgodność tych produktów z normą ISO 1217 aneks C, obowiązującą w krajach Unii Europejskiej. Często dotyczy to nawet sposobu obliczania dla danego modelu sprężarki nominalnej wydajności, ciśnienia i mocy, które potem w praktyce okazują się mniej korzystne od deklarowanych. 

Dostawcy markowych urządzeń, jak np. ALMiG Kompressoren Polska, oferują nie tylko pełny typoszereg sprężarek o mocach od 1,5 kW do 2000 kW o konstrukcji tłokowej, śrubowej z wtryskiem oleju, śrubowej bezolejowej i odśrodkowej, lecz także odpowiednio przeszkolony i przygotowany zespół techników serwisu, dysponujący specjalnie wyposażonymi samochodami i polskim zapleczem magazynowym, złożonym z tysięcy części zamiennych.

Sprężarka śrubowa bezolejowa typ DUPLEXX -koszt jej zakupu rozkłada się na wiele lat bezawaryjnej eksploatacji

Sprężarka śrubowa bezolejowa typ DUPLEXX -koszt jej zakupu rozkłada się na wiele lat bezawaryjnej eksploatacji

To sprawia, że zakup takiej, pozornie drogiej, sprężarki okazuje się w trakcie kilkunastu lat użytkowania bardziej rentowny od dostępnych rozwiązań alternatywnych, a problem tkwi najwyżej w znalezieniu odpowiednich źródeł finansowania tej inwestycji.

Dla użytkowników korzystających z urządzeń pneumatycznych w ograniczonym wymiarze czasowym dobrym rozwiązaniem może być zakup markowej sprężarki używanej. Zachowuje ona bowiem wiele cech urządzenia nowego, na przykład wydajność, ciśnienie i pobór energii, jeśli była serwisowana i eksploatowana w prawidłowy sposób. Koszt inwestycji w używaną sprężarkę markową jest niższy niż w przypadku nowej sprężarki i zależnie od stopnia wyeksploatowania kształtuje się w przedziale 40-70% ceny nowego urządzenia.

Jednak w przypadku zakupu sprężarki używanej jeszcze bardziej rośnie znaczenie dobrze zorganizowanego serwisu dostawcy i zaplecza magazynowego. Dlatego rekomendowany jest zakup sprężarek używanych tylko od dystrybutorów lub producentów danej marki. Każdą inną możliwość trzeba z góry uznać za bardzo ryzykowną. Nie tylko na poważne awarie, lecz nawet drobniejsze usterki sprzedawca, który oferuje używane sprężarki wielu producentów, nie będzie w stanie zareagować szybko i skutecznie.

Wybitnie energooszczędny model Belt 4-37 przystosowany jest konstrukcyjnie do potrzeb małych warsztatów

Wybitnie energooszczędny model Belt 4-37 przystosowany jest konstrukcyjnie do potrzeb małych warsztatów

Poza tym spotyka się ogłoszenia, w których sprzedający zachwala, że sprężarka została sprowadzona np. z Niemiec lub Holandii w doskonałym stanie i ma tylko 10 lat i jednocześnie podaje liczbę przepracowanych przez nią godzin na kilka lub najwyżej kilkanaście tysięcy. Tymczasem przy normalnej eksploatacji urządzenia te pracują średnio od 6 000 do 7 000 motogodzin rocznie, co po 10 latach daje ok. 60 000 motogodzin i oznacza konieczność drugiego z kolei kapitalnego remontu. Jeżeli zaś po 30 000 motogodzin pierwszego remontu nie było, maszyna będzie wymagać niemalże odbudowy, ponieważ najistotniejszy i najdroższy element, czyli blok śrubowy, nie będzie już kwalifikował się do naprawy.

Zakup używanej markowej sprężarki od jej producenta lub dystrybutora nie wiąże się z takim ryzykiem, więc może być opłacalny dla warsztatów usługowych, których działalność nie wymaga maksymalnej i stałej dostępności sprężonego powietrza. Jednak i takie transakcje mają charakter okazyjny w tym sensie, że nabywca ma bardzo ograniczony wybór wydajności oferowanych sprężarek, rodzaju ich konstrukcji i systemu sterowania. Wybiera spośród tego, co jest aktualnie dostępne, podejmując decyzje nie zawsze optymalne.

Pełną swobodę wyboru daje wyłącznie zakup nowej markowej sprężarki od dostawcy posiadającego dobrze zorganizowaną obsługę serwisową i w pełni zaopatrzony magazyn części zamiennych na terenie Polski. Zależnie od indywidualnych preferencji nabywca wybiera nie tylko użytkowe parametry urządzenia, lecz również inne jego cechy, jak np. napęd pasowy, poprzez przekładnię zębatą lub najbardziej energooszczędny bezpośredni 1:1. Może również zdecydować się na model wyposażony w przemiennik częstotliwości, umożliwiający płynny i precyzyjny dobór wydajności do aktualnego zapotrzebowania. 

W przypadku produktów ALMiG Kompressoren sprężarki z płynnie regulowaną wydajnością, należące do serii Flex, Variable, Lento I Duplexx, są o kilkadziesiąt procent droższe od podstawowych konstrukcji, lecz zapewniają bardzo duże oszczędności energetyczne. Dzięki temu zwrot różnicy ceny następuje w okresie kilku, najwyżej kilkunastu miesięcy.Paweł Zysk
Prezes ALMiG Kompressoren Polska


 

Wasi dostawcy


Podobne

Polecane


ver. 2023#2