strona główna Informacje Nadjeżdża Škoda Rapid
2012-08-06, ostatnia aktualizacja 2012-08-06 09:44

Nadjeżdża Škoda Rapid

Škoda Rapid

Škoda Rapid

Rozwój Škody w ostatnich latach może służyć jako podręcznikowy przykład rynkowej transformacji. Na dodatek zakończonej sukcesem. Należy zatem przypuszczać, że hitem okaże się również najmłodsze dziecko firmy z Mlada Boleslav - Rapid.

Rapid ma u Škody długą historię. Noszące taką nazwę pojazdy były dostępne już od 1935 do 1938 roku (w 1936 auto wzięło udział w zakończonej sukcesem podróży dookoła świata), a kolejna generacja, tym razem z nadwoziem typu coupe (Rapid, 130 i 135/136), była oferowana klientom od 1981 do 1990 roku.

Po ponad dwudziestu latach przerwy Rapid powraca na europejski rynek i wszystko wskazuje na to, że jest skazany na sukces. Zajmie w ofercie czeskiej marki miejsce między mniejszą o prawie pół metra Fabią, a nieco większą Octavią. Škoda dotychczas nie miała liftbacka tej klasy, a rolę taką spełniała prowizorycznie Octavia Tour, czyli model sprzed facelifitngu w 2008 roku, sprzedawany taniej niż wersja po modernizacji.

Wprawdzie oficjalnie Rapid zostanie zaprezentowany dopiero podczas Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Paryżu, jednak pierwsze jazdy testowe nim już się odbyły. Auto prezentuje się świeżo i elegancko, co tym bardziej zasługuje na uznanie, że zbudowanie ładnego, małego, samochodu o klasycznym kształcie nadwozia nie jest łatwe i nie wszystkim się ta sztuka udaje. W gamie silników znajdzie się docelowo aż 5 jednostek benzynowych oraz 2 wysokoprężne. Można podejrzewać, że największą popularnością będą się cieszyły silniki TDI i TSI o mocach zbliżonych do 100KM, stanowiące rozsądny kompromis między spalaniem a osiągami. 

Mimo niewielkich wymiarów nadwozia (4.48 m długości i 1,7 m szerokości) Rapid zaskakuje przestronnością wnętrza. Kolejna zaleta to bagażnik o pojemności 550l – niewiele znacznie większych aut z wyższych segmentów oferuje aż tyle. Ceny nie są jeszcze znane, ale prawdopodobnie głównymi rywalami czeskiej nowości będą: Dacia Logan, Fiat Linea, Renault Thalia (raczej tańsze) oraz VW Jetta (raczej wyraźnie droższy).

Skoda Rapid

Skoda Rapid

Skoda Rapid

Skoda Rapid

Skoda Rapid

Skoda Rapid

Tagi

Octavia  Škoda  Rapid  liftback  

Wasi dostawcy

Podobne

Polecane


ver. 2023#2