strona główna Lakiernictwo Trudne problemy - proste rozwiązania
2012-09-13, ostatnia aktualizacja 2012-09-13 21:47

Trudne problemy - proste rozwiązania

Fot. Spies Hecker

Trudne problemy - proste rozwiązania

Fot. Spies Hecker

Biegłość w lakierowaniu renowacyjnym osiąga się dzięki technicznej wiedzy, odpowiednim produktom oraz wieloletniej praktyce. Jednak tę trudną drogę wszyscy zainteresowani mogą sobie znacznie uprościć.

Spies Hecker od początku istnienia tej marki podejmuje kroki mające na celu wspieranie lakierników w osiąganiu profesjonalnej biegłości w wielu dziedzinach ich trudnego zawodu. Już od przeszło 20 lat zajmuję się tym jako firmowy ekspert utrzymujący z uczestnikami naszych szkoleń bliskie, partnerskie relacje. Dzięki nim wiem nie tylko o tym, jak poszczególne zadania powinny być prawidłowo wykonywane, lecz także, jakich mogą przysparzać problemów. Efektem tej wymiany doświadczeń są moje, niżej zamieszczone porady. 

Grunt epoksydowy czy reaktywny

Gdy w ramach wykonywanej naprawy trzeba odtworzyć wszystkie warstwy lakierniczej powłoki, już na wstępie zastanawiamy się często nad doborem odpowiedniego gruntu do podłoża. Dokładna identyfikacja podłoża jest niezwykle istotna z powodu występowania różnych materiałów stosowanych przez producentów nadwozi. Może to być aluminium, stal, cynk galwaniczny… Metale te mogą występować osobno albo w różnorodnych zestawach, np.: stalowa ramka drzwi łączy się czasem z aluminiowym płatem ich poszycia. Dostępne obecnie na rynku są przeważnie grunty epoksydowe lub reaktywne, często nazywane kwaśnymi lub wytrawiającymi. Oba te rodzaje produktów mają swoje mocniejsze i słabsze strony.

Grunty epoksydowe, dzięki silnemu sieciowaniu, zapewniają dobrą szczelność powłoki, co pozwala na uzyskanie niskiej przepuszczalności wilgoci do podłoża. Powłoka ma wówczas znakomite własności antykorozyjne. Inną zaletą tych produktów jest możliwość ich bezpośredniego powlekania następną warstwą czy to metodą mokro na mokro, czy ze szlifowaniem, w każdym systemie lakierów Spies Hecker. Słabszą stroną gruntów epoksydowych jest mniejsza szybkość ich schnięcia i konieczność utrzymywania temperatury co najmniej 15°C, wymaganej dla prawidłowego utwardzania powłoki. Niezbędne jest również bardzo dokładne odtłuszczenie i przygotowanie podłoża. Jeśli więc wymienione zalety uznamy za istotniejsze od wad, zalecam: Permasolid HS EP Primer Surfacer 4500.

Praktyczne wskazówki sprowadzają się do:

 • stosowania wszelkich środków ochrony osobistej podczas aplikacji;
 • szczególnie dobrego przygotowania powierzchni przez jej szlifowanie z całkowitym usunięciem śladów korozji i innych zanieczyszczeń oraz dokładne przemycie preparatem odtłuszczającym 7010;
 • zapewnienia czystego, sprężonego powietrza wolnego od oleju i wilgoci;
 • nakładania gruntu w pomieszczeniu dobrze wentylowanym, w temperaturze nie mniejszej niż 15°C zgodnie z KI.Nr.4500/04/2008.

Grunty reaktywne zapewniają wyśmienitą ochronę antykorozyjną dzięki pasywacji podłoży metalicznych. Obecnie tego rodzaju produkt marki Spies Hecker jest pozbawiony chromianu cynku oraz fenolu, co czyni go jeszcze bardziej przyjaznym dla lakiernika i środowiska. Zawarty w mieszaninie kwas fosforowy powoduje znakomitą przyczepność i zapobiega rozwijaniu się korozji podpowłokowej, zwłaszcza w przypadku niewielkich ognisk, rys, odprysków. Słabszą stroną gruntu reaktywnego jest konieczność jego pokrywania podkładem akrylowym. Jako produkt do podłoży aluminiowych, np. elementów nadwozia i felg, szczególnie polecam: Priomat Wash Primer 4075.

Spieces Hecker

Handlowe opakowania produktów Permasolid HS EP Primer Surfacer 4500 Priomat oraz Wash Primer 4075

Praktyczne wskazówki dotyczące jego stosowania to:

 • używać wszelkich środków ochrony osobistej podczas aplikacji;
 • szlifować podłoża za pomocą materiałów szlifierskich o odpowiednich gradacjach, zwłaszcza w przypadku aluminium;
 • dokładnie odtłuszczać oszlifowane powierzchnie preparatem Silikon Entferner 7010;
 • zapewnić czyste sprężone powietrze wolne od oleju i wilgoci;
 • nakładać warstwy o zalecanej grubości (najwyżej 12 µm zgodnie z KI.Nr 4075/04/2007);
 • zachować odpowiedni czas odparowania przed aplikacją wypełniacza akrylowego;
 • nie nakładać na grunty reaktywne szpachli poliestrowych.    


Tomasz Kazakidis
Doradca Techniczny Spies Hecker


 

Wasi dostawcy

Podobne

Polecane