strona główna Wydarzenia Technologie firmy Delphi w Las Vegas
2013-01-21, ostatnia aktualizacja 2013-01-21 07:30

Technologie firmy Delphi w Las Vegas

Fot. Delphi

Fot. Delphi

Podczas odbywających się w Las Vegas Międzynarodowych Targów Elektroniki CES 2013 firma Delphi pokazała technologie pozwalające kierowcy bezpiecznie korzystać z urządzeń bezprzewodowych. Systemy takie zapewniają dostęp do informacji i łączność; możliwe jest też bezprzewodowe ładowanie urządzeń przenośnych. Mechanizmy i urządzenia opracowane przez Delphi sprawią, że kierowca będzie koncentrował się na prowadzeniu pojazdu, a nie na obsługiwaniu systemów komunikacji i rozrywki.

Osiągnięcie tego celu wymaga spełnienia kilku warunków. Wszystkie najważniejsze informacje muszą być prezentowane w polu widzenia kierowcy, kiedy patrzy on do przodu; najlepiej sprawdzi się wysoko zainstalowany wyświetlacz, sterowany z wielofunkcyjnej kierownicy lub za pomocą głosu. Konieczna jest też jak największa integracja systemów komputerowych zainstalowanych w pojeździe; zapewni to ujednolicenie interfejsów sterujących sprzętem. Niezbędne jest umożliwienie kierowcy śledzenia, lokalizowania, zabezpieczenia i diagnozowania własnego pojazdu w każdym miejscu i o każdej porze przy użyciu inteligentnego urządzenia z dostępem do Internetu lub wyszukiwarki.

W pracach projektowych nad urządzeniami multimedialnymi, odbiornikami radiowymi, telewizyjnymi i satelitarnymi od lat biorą udział inżynierowie z krakowskiego Centrum Technicznego firmy Delphi. Zajmują się oni pisaniem i testowaniem oprogramowania oraz projektowaniem i uruchamianiem elektroniki.

Opracowany przez firmę system MyFi Active Safety human-machine interface (HMI) pozwala prezentować wszystkie ważne informacje w polu widzenia kierowcy. Sterowanie ważnymi funkcjami odbywa się za pomocą przycisków umieszczonych na kole kierownicy lub za pomocą systemów rozpoznawania dźwięku. Kierowca ma przed sobą wysoko umieszczony wyświetlacz, wyposażony w klastry o zmiennej konfiguracji. Czujnik zachowania kierowcy i monitor otoczenia zapewniają, że informacje są dostarczane tak, aby jak najmniej rozpraszać uwagę kierowcy (na przykład przy dużym natężeniu ruchu nie są odczytywane wiadomości tekstowe).

Zaprojektowane przez Delphi radio nawigacyjne ma poprawić łączność i nawigację dostępną dla użytkownika. Radio nawigacyjne pozwala synchronizować się z urządzeniami nawigacyjnymi kierowcy i pasażerów, prezentować kolorowe mapy nawigacyjne i oddaje do dyspozycji użytkownika takie systemy rozrywki jak radio AM/FM, radio cyfrowe i radio działające w systemie HD. Systemy komunikacyjne firmy Delphi są wyposażone w porty AUX, USB, SD i HDMI, do których da się podłączyć urządzenia zewnętrzne.

Podczas targów CES 2013 firma Delphi ogłosiła też, że opracowała system łączności samochodowej bazujący na chmurze. Odpowiednie urządzenie pozwala kierowcy na śledzenie pojazdu, zlokalizowanie go, zabezpieczenie i monitorowanie przy użyciu smartfona lub wyszukiwarki. Taki system można zainstalować w niemal każdym nowym samochodzie sprzedanym w USA po 1996 roku.

Pokazany w Las Vegas układ bezprzewodowego ładowania baterii Delphi pozwala na przetransferowanie energii elektrycznej na niewielką odległość bez użycia kabli. Całość umożliwia ładowanie wielu urządzeń w tempie podobnym do tego, jakie zapewniają tradycyjne, stacjonarne ładowarki.


 

Wasi dostawcy

Podobne

Polecane