strona główna Wydarzenia Gazowe przedwiośnie
2013-03-11, ostatnia aktualizacja 2013-03-11 12:35

GasShow 6-7 marca 2013

Gazowe przedwiośnie

Fot. Archiwum

Fot. Archiwum

Doroczne, z założenia specjalistyczne, warszawskie targi GasShow są organizowane tradycyjnie w Warszawskim Centrum Wystawienniczym EXPO XXI. O ich międzynarodowym znaczeniu świadczy fakt, iż tutaj właśnie zaznaczają się wyraźnie nowe globalne trendy techniczne i rynkowe, a dalekosiężne rozwojowe wizje zderzają się z doraźnymi walorami aktualnych ofert. Tym razem ogólny nastrój tej imprezy harmonizował, jak nigdy dotąd, z towarzyszącym mu klimatem kalendarzowego przedwiośnia, w którym oczekiwania wiosennej, ekologicznej i biznesowej sielanki przeplatały się bezpośrednio z kryzysową, mozolną krzątaniną w poszukiwaniu choćby nikłych handlowych okazji.

GasShow GasShow

Polska pod względem popularności gazowego zasilania pojazdów plasuje się w ścisłej światowej czołówce. Wynika to z rekordowego rozpowszechnienia samochodowych instalacji LPG, podczas gdy systemy gazu ziemnego CNG są u nas spotykane sporadycznie i z reguły tylko w lokalnym zasięgu. Wystarcza to jednak, by do okazałego udziału w warszawskich targach czuli się zobowiązani najwięksi światowi potentaci gazowej branży i krajowi producenci, konkurujący z nimi także w globalnej skali.

GasShow GasShow

Specyfika polskiego rynku paliwowego skłania największych krajowych i zagranicznych dostawców oferujących samochodowe instalacje zarówno LPG, jak i CNG do konkretnego eksponowania przede wszystkim tych pierwszych przy bardzo ogólnym propagowaniu drugich jako bardziej obiecujących pod względem ekonomicznym i ekologicznym. W dziedzinie systemów LPG ich wystawcy przywiązywali tym razem największą wagę do nowych rozwiązań oszczędzających olej napędowy w dwupaliwowych silnikach wysokoprężnych. Nie wydaje się jednak, by te dość prymitywne mieszalnikowe konstrukcje miały realną perspektywę technicznego rozwoju i szanse w konkurencji z silnikami wyłącznie gazowymi o zapłonie iskrowym. Stanowią raczej tymczasowy środek łagodzenia rynkowych trudności, jak podczas ostatniej wojny przewoźne wytwornice gazu drzewnego.

GasShow GasShow

Nadzieje wiązane powszechnie w Polsce z pozyskiwaniem gazu łupkowego nie wyzwoliły dotychczas biznesowych inicjatyw związanych z tym rodzajem paliwa. Także renomowane zagraniczne firmy specjalizujące się wyłącznie w instalacjach CNG w tym roku pojawiły się na warszawskich targach mniej licznie i raczej dla przypomnienia o swoim istnieniu, niż dla oferowania konkretnych produktów. W zachodniej Europie bowiem to właśnie metan, czyli gaz ziemny, jest uważany za główne w niedalekiej przyszłości źródło energii dla motoryzacji. U nas tego rodzaju napędy mają największą szansę upowszechnienia metodą chałupniczą. Za pomocą widocznych na zdjęciu sprężarek już teraz można, choć nie całkiem legalnie, tankować gazowe samochody z domowych sieci gazowych.

GasShow GasShow

Na targowych stoiskach dominowały jednak bardzo konkretne oferty wszelkich standaryzowanych elementów do samochodowych instalacji LPG, od gazowych zbiorników po elektroniczne sterowniki sekwencyjnego wtrysku. Ekspozycje mniejszych specjalistycznych firm z dalekiego świata były więc raczej symboliczne. W przypadku krajowych potentatów wystawianie tego rodzaju produktów też miało sens głównie dekoracyjny. Jeśli przy spotkaniu obie strony doskonale wiedzą, czego może dotyczyć transakcja, to do uzgodnienia pozostaje tylko cena i inne warunki ewentualnej dostawy.

GasShow GasShow

Gazowa technika motoryzacyjna nie rozwiązuje wszystkich problemów, nawet gdy sama je stwarza. Daje więc szansę producentom o całkiem innych specjalnościach. Na przykład: zbiornik LPG daje się dobrze wpasować w miejsce koła zapasowego. Gdzie wtedy umieścić brudne przeważnie koło zapasowe? Po prostu w bagażniku, lecz w specjalnym pokrowcu. Inny przykład: płynny gaz przydaje się bardzo w gazowym samochodzie, ale przy okazji warto pomyśleć i o innych jego zastosowaniach...

GasShow GasShow

Targi GasShow zwiedzają głównie właściciele i pracownicy warsztatów profesjonalnie związani z tą branżą, ale to przecież nie wyklucza ich zainteresowania innymi rodzajami motoryzacyjnych usług. Dlatego wśród wystawców pojawiły się firmy oferujące sprzęt warsztatowy, samochodowe części zamienne, kosmetyki, a nawet technologie napraw uszkodzonych szyb. Ekspozycje te przeważnie cieszyły się sporym powodzeniem.

GasShow

Stoisko rosyjskiej firmy DigiTronic należało na tych targach do najbardziej okazałych, a w dodatku intrygowało brakiem jakiejkolwiek oferty. Nie zawierały jej także firmowe kalendarze rozdawane przez liczny personel, który w odpowiedzi na pytania wyjaśniał uprzejmie, że nie trafili tu przez pomyłkę, ponieważ ich specjalnością jest "autogas equipment", dewizą: "save car, save money, save nature", a szczegóły zostaną w Polsce ujawnione latem...

Tagi

Targi  LPG  GasShow  CNG  Autogaz  

Wasi dostawcy

Podobne

Polecane


ver. 2023#2