strona główna Aktualności Organika i Moya badały płyny hamulcowe
2013-10-24, ostatnia aktualizacja 2013-10-24 06:00

Organika i Moya badały płyny hamulcowe

Fot. Organika

Fot. Organika

Przez dwa październikowe weekendy na stacjach paliw sieci Moya kierowcy mogli bezpłatnie przebadać stan płynu hamulcowego. Akcja "Jedź bezpiecznie" miała również charakter edukacyjny – właściciele pojazdów dowiadywali się, czym jest i jaką rolę taki płyn pełni. Dla większości z nich wcale nie było to oczywiste.

Akcję przeprowadzono z inicjatywy firmy Organika – polskiego producenta płynów do chłodnic Glixol i Glixol G12+. Płyn hamulcowy jest płynem eksploatacyjnym i po dwóch, a najpóźniej po trzech latach traci swoje właściwości i należy go wymienić na nowy. Zazwyczaj tak się jednak nie dzieje. Potwierdzają to dane Komendy Głównej Policji na temat przyczyn wypadków drogowych i wyniki badań przeprowadzonych przez spółkę Organika wśród kierowców. Podczas akcji "Jedź bezpiecznie" potwierdziły się przewidywania organizatora: o płynie hamulcowym kierowcy wiedzą niewiele.

Znajomość roli płynu hamulcowego mają w naszym kraju tylko... motocykliści. Oni po prostu wiedzą, że jakość płynu hamulcowego i niezawodność układu hamowania to być albo nie być! – stwierdził Sylwester Szymalak, prezes Organiki. Dodał też, że jego firma na pewno powtórzy akcję wiosną, czyli przed wzmożonymi wyjazdami wakacyjnymi.

Jedź bezpiecznie

Akcję "Jedź bezpiecznie" przeprowadzono w dwa weekendy (5 i 6 oraz 12 i 13 października)

Tegoroczna inicjatywa zapewne poprawi bezpieczeństwo na naszych drogach, o ile tylko kierowcy z niesprawnymi układami hamulcowymi pofatygują się do warsztatów. Badanie jakości płynów hamulcowych albo kończyło się wręczeniem certyfikatu (jeśli płyn w samochodzie kierowcy miał parametry mieszczące się w normie), albo sugestią wizyty w warsztatach w celu wymiany na nowy. Test trwał nie więcej niż 3 minuty. Prowadzący najpierw tłumaczył zasady działania atestowanego miernika, prezentując jego wskazania na przykładzie wody i fabrycznie nowego płynu Organika dot 4LV; po tych czynnościach przechodził do badań płynu w aucie. Wyniki często były zaskakujące dla samych właścicieli samochodów: święcąca się czerwona lampka na testerze wskazywała, że płyn do dalszej eksploatacji już się nie nadaje.

Pytani o ostatnią wymianę kierowcy zasłaniali się niepamięcią lub szczerze przyznawali, że "nie wiedziałem, że trzeba". A trzeba co dwa lata lub po przejechaniu 40 tysięcy kilometrów – powiedziała Wioletta Wilisz, odpowiedzialna za przeprowadzenie akcji "Jedź bezpiecznie".

Jedź bezpiecznie

Każde badanie kończyło się ankietą; jej wyniki posłużą lepszemu zrozumieniu powodów, dla których kierowcy bagatelizują problematykę wymiany płynu hamulcowego

W akcję "Jedź bezpiecznie", zorganizowaną pod patronatem Instytutu Transportu Samochodowego (ITS) i Polskiego Związku Motorowego (PZM) zaangażowało się wiele firm: wspomniana już Organika, prawie 80 stacji sieci Moya, a także ponad 200 warsztatów samochodowych z całej Polski, w których uczestnicy badania mogą teraz wymienić zużyty płyn ze specjalnym rabatem. Obecnie trwa podsumowanie wyników ankiet. Najwięcej zebrała ich stacja paliw firmy Euroinvestment z okolic Karczewa (woj. mazowieckie). 

Wasi dostawcy

Podobne

Polecane