strona główna Materiałoznawstwo Skutki złego doboru oleju
2014-03-03, ostatnia aktualizacja 2014-03-03 06:49

Skutki złego doboru oleju

Fot. Fuchs

Fot. Fuchs

Nowoczesne silniki pojazdów, zwłaszcza użytkowych, są ekstremalnie wysilone, wymaga się od nich oszczędności paliwa, trwałości, a przy tym muszą być ekologiczne. Na wszystko to wpływa olej użyty do ich smarowania.

Niebezpieczeństwa zastosowania nieodpowiedniego oleju silnikowego są różne, w zależności od tego, jaki olej użyjemy, do jakiego silnika i jak dalece przekroczymy zalecenia producenta. Oto kilka przykładów.

W pojeździe, w którym jest zamontowany filtr cząstek stałych DPF, powinniśmy stosować olej typu Low SAPS spełniający specyfikację ACEA E6. Użycie oleju o dużej zawartości popiołów siarczanowych spowoduje zatkanie filtra DPF, równoznaczne z jego nieodwracalnym uszkodzeniem i koniecznością kosztownej wymiany.

Silniki wyposażone w pompowtryskiwacze także wymagają specyficznego oleju ze względu na duże naciski i siły bezwładności w nich występujące, a zastosowanie nieodpowiedniego środka smarnego może powodować przyspieszone zużycie współpracujących elementów.

Kolejną kwestią jest dobór właściwej lepkości oleju silnikowego. Olej o zbyt wysokiej lepkości (zbyt "gęsty") przyczynia się do wzrostu zużycia paliwa oraz zwiększa zużycie silnika w trakcie jego zimnego rozruchu. Olej o zbyt niskiej lepkości zastosowany w silniku nieprzystosowanym do takiego środka smarnego także może spowodować wzrost zużycia silnika. Wynika to z faktu, że współpracujące elementy nie zostaną rozdzielone odpowiednio trwałym filmem olejowym, szczególnie przy dużych naciskach i wysokiej temperaturze. Przerwany film olejowy powoduje w skrajnych przypadkach nawet wzajemne zatarcie współpracujących powierzchni. Z kolei zaletą olejów o niskiej lepkości jest oszczędność paliwa wynikająca z mniejszych oporów przepływu oraz niższego współczynnika tarcia wiskotycznego. Olej taki szybciej dociera do punktów smarowania silnika podczas zimnego rozruchu, co oczywiście zwiększa trwałość jednostki napędowej. Użycie oleju paliwooszczędnego z dodatkami zmniejszającymi tarcie obniża zużycie paliwa, gdy jednak taki olej zastosujemy w silniku motocyklowym z mokrym sprzęgłem, może następować poślizg tarcz sprzęgłowych, czego konsekwencją będzie ich uszkodzenie. Odpowiedni dobór oleju ma więc kapitalne znaczenie dla trwałości silnika i kosztów eksploatacji pojazdu. Jeśli stosujemy olej o małej lepkości, niech będzie to produkt najwyższej jakości, tworzący odporny na ścinanie i naciski film olejowy pomiędzy współpracującymi elementami. Doboru oleju silnikowego należy dokonywać w oparciu o odpowiednie jego dopuszczenia lub z uwzględnieniem minimalnych wymagań producenta silnika zawartych w instrukcji obsługi. Określają one lepkość oraz właściwą klasę jakościową dla oleju silnikowego. Przeważnie nie ma przeciwwskazań do stosowania produktów o parametrach wyższych niż minimalne podane w instrukcji.

W doborze oleju do każdego pojazdu bardzo pomocne są wyszukiwarki i listy aplikacyjne, sugerujące konkretne oleje. Przykładem takiej wyszukiwarki jest aplikacja zamieszczona na stronie internetowej www.fuchs-oil.pl/akademia-fuchsa.html.

Poza instrukcją obsługi i listami aplikacyjnymi poprawne dobranie oleju do samochodu ułatwiają także informacje umieszczone na etykietach opakowania oleju. Podstawowe informacje to klasa lepkości (SAE) i klasyfikacje jakościowe (API, ACEA). Coraz większego znaczenia nabierają dopuszczenia producentów pojazdów. Taka rekomendacja, będąca wynikiem współpracy producentów pojazdu i oleju, daje użytkownikowi pewność, że dany produkt jest odpowiedni do zastosowania w silniku.

Fuchs

Fuchs przeprowadza badania laboratoryjne na różnych etapach eksploatacji olejuBogdan Ptak
Dyrektor działu Menedżerów Produktów Motoryzacyjnych Fuchs Oil Corporation (PL)

  • 2018-09-13 15:36

    K2 Motor Flush

    jdrwal

    oj trzeba uważać... ja raz tak zrobiłem, że wlałem zły olej ale na szczęście szybko się zorientowałem i od razu zrobiłem płukankę silnika, użyłem środka od K2 https://bit.ly/2BDDwRl i dobrze sobie poradził

    skomentuj


 

Wasi dostawcy

Podobne

Polecane