strona główna Mechanika Wskazówki techniczne Delphi: hamulce
2015-06-15, ostatnia aktualizacja 2015-06-15 06:40

Wskazówki techniczne Delphi: hamulce

Fot. Delphi

Fot. Delphi

Tradycyjna wiedza techniczna na temat działania samochodowych hamulców okazuje się dziś niewystarczającą podstawą do rozwiązywania konkretnych problemów obsługowych i naprawczych związanych z tym układem. Na doraźny warsztatowy użytek niedostateczną znajomość teorii kompensować można stosowaniem się do następujących praktycznych wskazówek:

  • Nigdy nie należy odłączać lub podłączać jakiegokolwiek elementu elektronicznego układu ABS przy włączonym zapłonie. Może to spowodować wzrost natężenia prądu, a w efekcie uszkodzenie jednego lub kilku elementów układu.
  • Jeśli klocek wewnętrzny jest bardziej zużyty niż zewnętrzny, należy oddać do regeneracji lub wymienić zacisk hamulcowy, gdyż mamy do czynienia z blokowaniem tłoczka. Jeśli najbardziej zużyty jest klocek zewnętrzny, oznacza to, że element mocujący w zacisku powoduje blokowanie się tłoczka, a nie jego przesuwanie. W takim przypadku należy wymienić element mocujący i nasmarować prowadnice zacisku.
  • Gdy w pojeździe niepotrzebnie uruchamiany jest układ ABS, należy przeprowadzić próbę drogową z zastosowaniem testera diagnostycznego w celu sprawdzenia, który elektromagnes jest aktywowany i na które koło lub obwód hydrauliczny on oddziałuje.
  • Podczas wymiany czujnika położenia przepustnicy należy zawsze używać narzędzia diagnostycznego. Z instalacją nowego czujnika może wiązać się konieczność zaprogramowania jednostki sterującej silnika ECU. Niezastosowanie się do tego wymogu może spowodować zatrzymanie działania tempomatu i układów ABS.
  • W przypadku wielu nowoczesnych rozwiązań wymiana klocków hamulcowych bez narzędzia diagnostycznego będzie niemożliwa. Należy skierować auto do innego warsztatu lub rozważyć zakup odpowiednich narzędzi.
  • Jeżeli stwierdzono utratę płynu hamulcowego z pompy hamulcowej, ale bez oczywistych oznak wycieku, należy odkręcić pompę hamulcową od podciśnieniowego urządzenia wspomagającego hamulce i sprawdzić stan urządzenia. W niektórych pojazdach tylna część pompy hamulcowej nie jest uszczelniona od podciśnienia silnika, występującego w punkcie styku z podciśnieniowym urządzeniem wspomagającym hamulce. Płyn z wycieku może zostać zassany do urządzenia wspomagającego hamulce lub do silnika.
  • Piszczenie hamulców tarczowych mogą wywoływać śliskie klocki lub tarcze (często w wyniku stosowania aerozoli do czyszczenia hamulców lub nieprzestrzegania prawidłowej procedury docierania), a także nieprawidłowe cofanie tłoczka zacisku hamulcowego. Do pozostałych przyczyn należą nieprawidłowe ustawienia zacisku oraz niewłaściwe smarowanie sworzni.
  • Jeśli pojazd wyposażony w układ ABS podczas hamowania "ściąga" w prawo lub w lewo, nie należy natychmiast instalować nowych zacisków przewodów giętkich układu hamulcowego.
  • Gdy pojazd znajduje się na podnośniku, na każdym kole należy zamontować ciśnieniomierz i sprawdzić różnice ciśnień podczas używania hamulców. Znaczna różnica ciśnień może wskazywać na problem z zaworem hydraulicznym w układzie ABS.

Tagi

Delphi  Hamulce  ABS  

Wasi dostawcy

Podobne

Polecane


ver. 2023#2