strona główna Blacharstwo Technologia Sikkens UV
2015-11-18, ostatnia aktualizacja 2015-11-18 06:00

Technologia Sikkens UV

Fot. AkzoNobel

Fot. AkzoNobel

Szeroko wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu i usług promieniowanie ultrafioletowe znalazło zastosowanie w branży lakierniczej jako jedna z najefektywniejszych metod utwardzania powłok.

Światło UV aktywuje fotoinicjatory zawarte w materiałach lakierniczych, co powoduje utwardzanie naświetlanych warstw. Proces ten jednak daje pomyślne efekty jedynie wtedy, gdy cała powierzchnia zaaplikowanego produktu jest poddawana działaniu promieni UV. Sama natomiast aplikacja pozostaje identyczna jak w przypadku tradycyjnych technologii lakierowania renowacyjnego.

Produkty utwardzane UV

Marka Sikkens jako lider technologii UV ma w swej ofercie dwa tego rodzaju produkty: lakier bezbarwny Autoclear UV oraz podkład Autosurfacer UV.

W przypadku pierwszego z nich powierzchnia jest sucha i utwardzona już po kilku minutach naświetlania świeżo wylakierowanej powłoki. Po upływie tego czasu można już bez ryzyka wystąpienia wad lakierniczych rozpocząć uzbrajanie naprawianej części pojazdu oraz wykonywać prace wykończeniowe. Standardowe lakiery nawierzchniowe, w tym również bezbarwne, wymagają średnio 30-minutowego suszenia w temperaturze 60°C. Technologia UV pozwala więc na skrócenie tej fazy pracy nawet o 80%.

Sikkens

Technologia UV różni się od standardowej rodzajem materiałów lakierniczych i zastosowaniem promienników światła ultrafioletowego

Dodatkowe korzyści wynikają z braku potrzeby przełączania kabiny na program suszenia. Oszczędza się w ten sposób nie tylko energię konieczną do nagrzania całego wnętrza kabiny, lecz także czas (w sumie kilkanaście minut) tracony na rozgrzewanie i późniejsze schładzanie naprawianego elementu. Zostaje zatem zwiększona przepustowość kabin i wydajność całej lakierni.

Sikkens

Aplikacja poszczególnych warstw powłoki przebiega identycznie jak w przypadku standardowych produktów

Lakier bezbarwny Sikkens Autoclear UV posiada również inne zalety. Po zmieszaniu z utwardzaczem i aktywatorem nadaje się do użytku aż przez 8 godzin, podczas gdy analogiczne lakiery tradycyjne tylko przez 30–60 minut. Dzięki temu jedna partia przygotowanego materiału może być użyta do kilku kolejnych napraw, co pozwala zmniejszyć ilość odpadów.

Sikkens

Lakier bezbarwny Sikkens Autoclear UV po wymieszaniu jego składników nadaje się do prawidłowej aplikacji aż przez 8 godzin

Jeszcze więcej korzyści przynosi stosowanie podkładu Sikkens Autosurfacer UV. Jest to bowiem produkt jednokomponentowy o nielimitowanym czasie przydatności do użytku, a więc całkowicie eliminujący straty materiałowe. W zależności od preferencji klienta produkt ten dostępny jest zarówno w postaci odpowiedniej do aplikowania pistoletem lakierniczym, jak i w aerozolu.

Sikkens

Produkt Sikkens Autosurfacer UV jest natryskiwany na podłoże bez jego gruntowania podkładem wytrawiającym (reaktywnym)

Właściwości Sikkens Autosurfacer UV umożliwiają jego natryskiwanie na podłoża bez konieczności wcześniejszego ich pokrywania podkładem wytrawiającym (reaktywnym). Tym samym unika się strat czasu na dodatkowe operacje oraz odparowywanie kolejnego produktu. Co więcej, utwardzanie promieniami UV nie nagrzewa elementu, nie ma więc konieczności jego schładzania zajmującego kolejne cenne minuty.

Sikkens

Pojedynczy promiennik UV o mocy 400 W wystarcza do utwardzenia powierzchni powłoki o wymiarach 50 x 40 cm

Zwiększenie dzięki produktom UV szybkości procesów technologicznych nie powoduje obniżenia jakości napraw. Wygląd końcowy naprawianego elementu, trwałość powłoki i jej odporność niejednokrotnie przewyższają parametry uzyskane przy użyciu innych wysokojakościowych systemów lakierniczych.

Niezbędne wyposażenie lakierni usługowej

Zastosowanie nowej technologii wiąże się z koniecznością spełnienia pewnych wymagań. Podczas suszenia cała powierzchnia, na którą aplikowano podkład lub lakier, musi się znajdować w zasięgu promieniowania UV. W przeciwnym wypadku produkt nie zostanie dostatecznie utwardzony. Optymalnym rozwiązaniem są w tej sytuacji oferowane przez AkzoNobel lampy firmy Chemicar z promiennikami o mocy 400 W.

Dostępne są wersje z promiennikami:

  • pojedynczymi – wystarczającymi do wysuszenia powierzchni o wymiarach 50 x 40 cm,
  • podwójnymi – na wysięgniku (suszenie powierzchni 100 x 40 cm),
  • poczwórnymi – umożliwiającymi suszenie powierzchni 100 x 80 cm oraz naprawy elementów poziomych.

Lampy osadzone są na stabilnych stojakach, a ich wersje o większej liczbie promienników wyposażone są w dodatkowe systemy, umożliwiające ich dowolne ustawienie w celu suszenia np. dachu nadwozia bądź różnych trudno dostępnych elementów.

Opłacalność technologii UV

Przy drobnych i średnich naprawach lakierniczych wykonywanych z użyciem tradycyjnych materiałów w lakierni o standardowym wyposażeniu pewne koszty są stałe, niezależnie od rodzaju i zakresu zleceń. O ile samo lakierowanie i związane z nim prace przygotowawcze trwają przy mniejszych naprawach krócej, o tyle czas suszenia powłok w kabinie lakierniczej pozostaje w zasadzie ten sam. W efekcie rentowność zakładu spada, gdyż trudno zmniejszoną wydajność całkowicie zrekompensować podwyżkami cen usług. Stosowanie produktów UV eliminuje konieczność przełączania kabiny na program suszenia, nagrzewania jej wnętrza oraz późniejszego schładzania, co, jak już wspomniano, pozwala na realne oszczędności czasu i energii. Naprawy mogą więc być wykonywane o wiele szybciej niż w przypadku standardowej technologii.

Zasady bezpieczeństwa i higieny pracy

Stosowanie technologii UV wiąże się z koniecznością zachowania zasad bezpieczeństwa. Podczas pracy należy stosować odzież chroniącą skórę rąk, ramion oraz środki ochrony oczu. Dlatego lakiernik, poza zwykłym kombinezonem ochronnym (koniecznie z długimi rękawami) i obuwiem roboczym, musi być wyposażony w okulary lub specjalną osłonę twarzy z odpowiednim filtrem UV, zgodnym z zaleceniami producenta lakieru. Rekomendowane jest także stosowanie kurtyn ochronnych, oddzielających obszar emisji promieniowania od pozostałej części pomieszczenia roboczego.

Sikkens

Po osłonięciu kurtynami ochronnymi stanowiska do utwardzania produktów UV lokalizować można poza kabinami lakierniczymiDariusz Żygadło
Konsultant techniczny AkzoNobel Car Refinishes Polska


 

Wasi dostawcy

Podobne

Polecane


ver. 2023#2