strona główna Wyposażenie Boroskopy do stosowania w trudnych warunkach
2016-01-14, ostatnia aktualizacja 2016-01-14 08:46

Boroskopy do stosowania w trudnych warunkach

Fot. TME

Fot. TME

Boroskopy zwane kamerami inspekcyjnymi to urządzenia do przeglądu trudno dostępnych miejsc z ograniczonym dostępem światła. Mogą to być zarówno wnętrza zamkniętych profili nadwozia, jak i części komory silnika, elementów zawieszenia pojazdu lub instalacji klimatyzacyjnej. We wszystkich tych wypadkach możliwa jest boroskopowa obserwacja bardzo skomplikowanych obiektów bez konieczności ich demontażu.

Boroskopy AX-B100, AX-B150 i AX-B350

Modele te wyposażone są w elastyczne przewody o długości 1 metra zakończone głowicami, w których mieszczą się kamery. Mogą one docierać do miejsc o średnicy wewnętrznej wynoszącej zaledwie 12 mm. Dostępne są również opcjonalne podobne głowice o średnicy zewnętrznej 9 mm.

Boroskopy znajdują zastosowania w sprawdzaniu: kratek wentylacyjnych, przestrzeni pod meblami, trudno dostępnych zakamarków w samochodach itp. Aktywne elementy urządzenia (sondy i kamery) odznaczają się wysokim stopniem ochrony IP67, co zapewnia im pyłoszczelność i odporność na krótkotrwałe zanurzenie w wodzie o głębokości do 1 m. Główna obudowa (IP54) zapewnia ochronę przed kurzem oraz bryzgami wody z dowolnego kierunku. Dopuszczalny zakres temperatury pracy urządzenia wynosi od 0 do 45 °C. Boroskop sprawdza się zatem praktycznie w każdych warunkach.

W celu podświetlania pola pomiarowego urządzenie ma wbudowane diody LED z regulacją jasności za pomocą pokrętła (AX-B100) lub przycisków umieszczonych w uchwycie boroskopu (AX-B150 i AX-B350). Ponadto do każdego zestawu dołączone są końcówki, haczyk i magnes, które pozwalają na mocowanie drobnych elementów oraz lusterko do obserwacji pod kątem.

Akcesoria te montowane są na gwincie głowicy kamery zwiększając zakres możliwości inspekcyjnych i naprawczych boroskopu. Korzystając z magnesu lub haczyka możemy chwytać drobne elementy i kable, by przymocować urządzenie w odpowiednim miejscu oraz wykonać inspekcję silnika.

Przegląd boroskopów

boroskopy

 

Boroskop AX-B100 posiada interfejs USB, który służy również do jego zasilania. Kamera nie posiada wyświetlacza. Obraz przesyłany jest za pomocą interfejsu USB bezpośrednio do komputera. Takie rozwiązanie znajduje zastosowanie w przemyśle i utrzymaniu ruchu, gdzie obraz o rozdzielczości 640×480 pikseli możemy zobaczyć na monitorze laptopa oraz zapisać go w celu udokumentowania ewentualnej usterki.

 

 

 

 

boroskopy

 

boroskopy

Boroskop AX-B150 to kamera inspekcyjna wyposażona w wyświetlacz LCD o przekątnej 2,4" i rozdzielczości 320×240 pikseli. Obraz można również oglądać na monitorze poprzez złącze TV-OUT (NTSC). Urządzenie zasilane jest czterema bateriami 1,5 V typu AA, co umożliwia nieprzerwaną pracę przez co najmniej 3 godziny. Na wbudowanym ekranie LCD wyświetlany jest wskaźnik wyczerpania baterii.

 

Boroskop AX-B350 wyposażony jest w duży wyświetlacz LCD o przekątnej 3,5" i rozdzielczości 320×240 pikseli, na którym możemy dostrzec więcej szczegółów. Obraz można także odbierać na monitorze przez złącze TV-OUT (PAL/NTSC). Kamera zasilana jest czterema bateriami alkalicznymi lub akumulatorami 1,5 V typu AA. W urządzeniu tym mamy możliwość nastawienia daty i godziny oraz zapisu obrazu w formacie JPEG. Kamera umożliwia również zapis wideo w formacie AVI. Do rejestracji obrazu służy wbudowana pamięć o pojemności 64 MB, przy czym można ją zwiększyć podłączając kartę mikro SD o pojemności do 16 GB.

Niewątpliwie bardzo przydatną funkcją jest zoom cyfrowy przybliżający obraz czterokrotnie. Oprócz tego w kamerze wbudowane jest automatyczne wyłączanie urządzenia zabezpieczające baterie przed rozładowaniem.

boroskopy

Ciekawą propozycją jest mobilny i poręczny boroskop AX-B180, który znajduje zastosowanie przy dokonywaniu inspekcji trudno dostępnych miejsc lub diagnostyki usterek elementów konstrukcyjnych urządzeń. Kamera pozwala zidentyfikować małe obiekty, znaleźć usterkę lub sprawdzić poprawność działania badanego mechanizmu. Daje też możliwość obserwowania wnętrza pod różnymi kątami przez niewielki otwór inspekcyjny bez konieczności demontażu bardzo złożonych urządzeń.

Aby zapewnić wysoką jakość obrazu, model AX-B180 wyposażono w wodoodporną i pyłoszczelną kamerę (IP67) o średnicy zaledwie 9 mm, kącie widzenia 60° i 4-krotnym powiększeniu. Umożliwia ona uzyskanie jasnego, zrównoważonego pod względem kontrastu obrazu dla głębi pola widzenia w zakresie od 2,5 do 30 cm. W celu podświetlania pola inspekcyjnego kamera posiada 4 wbudowane, ultra jasne diody LED z łatwo dostępną regulacją jasności podczas pracy. Obraz z kamery prezentowany jest na wyświetlaczu TFT LCD o przekątnej 2,7" i rozdzielczości 320×240 pikseli, łatwym i bardzo komfortowym w obsłudze za pomocą przycisków funkcyjnych umieszczonych w obudowie boroskopu. Przyciski funkcyjne obsługują również obrót obrazu na wyświetlaczu o 180°, 4-krotny zoom cyfrowy oraz wyżej wspomniany poziom doświetlenia pola inspekcyjnego. Urządzenie można obsługiwać jedną ręką, aby drugą prowadzić w tym czasie sondę.

Optymalne warunki pracy kamery to temperatura w zakresie od 0°C do 45 °C. Zasilanie z 4 baterii alkalicznych lub akumulatorków 1,5 V typu AAA pozwala na ciągłą pracę urządzenia przez około 3 godziny.

Elastyczny przewód sondy o długości 60 cm zwijany jest wewnątrz obudowy, co w połączeniu z możliwością przypięcia boroskopu AX-B180 do paska zwiększa poręczność jego użytkowania.

Często potrzebna jest inspekcja różnych podzespołów w konstrukcjach lotniczych i samochodowych, w maszynach pracujących na liniach produkcyjnych. Boroskop staje się także niezastąpionym urządzeniem, gdy trzeba ustalić jakiego rodzaju narzędzia należy użyć do odkręcenia trudno dostępnej śruby.

Sprawdź ofertę

boroskopy
Artykuł sponsorowany


 

Wasi dostawcy

Podobne

Polecane