strona główna Aktualności KIA winna naruszenia prawa
2016-02-03, ostatnia aktualizacja 2016-02-03 06:00

KIA winna naruszenia prawa

Pod koniec 2015 r. szwedzki Sąd Najwyższy uznał, że zapisy zawarte w warunkach gwarancyjnych marki KIA są niezgodne z prawem. Sprawa może okazać się precedensowa dla całej Unii Europejskiej.

Zapisy zawarte w książkach gwarancyjnych nowych samochodów KIA Motors są skonstruowane tak, by wymusić na właścicielach dokonywanie przeglądów gwarancyjnych w warsztatach autoryzowanych marki KIA. Dotychczas tylko Szwedom udało się skutecznie przeciwstawić takim praktykom.

Wyrok sądu jest konsekwencją starań SBF – szwedzkiego stowarzyszenia działającego na rzecz niezależnego rynku motoryzacyjnego, które w 2011 r. pozwało firmę KIA Motors pod zarzutem naruszenia prawa konkurencji.

Od 1 czerwca 2010 roku na terenie UE obowiązuje rozporządzenie Komisji Europejskiej 461/2010, popularnie zwane w Polsce "GVO". Na tej podstawie prawnej właściciel nowego samochodu może zlecać jego naprawy i okresowe przeglądy warsztatom niezależnym bez utraty gwarancji. W samochodzie na gwarancji można stosować części eksploatacyjne nie tylko z logo producenta pojazdu, ale także znacznie tańsze części oferowane przez niezależnych dostawców. 

Wasi dostawcy

Podobne

Polecane