strona główna Aktualności Bosch elektryfikuje gokarty
2016-05-25, ostatnia aktualizacja 2016-05-25 06:22

Bosch elektryfikuje gokarty

Fot. Bosch

Fot. Bosch

Komisja FIA Electric and New Energy oraz Niemiecki Związek Sportu Motorowego (DMSB) wspólnie z największym niemieckim producentem gokartów Mach 1 Kart zaprezentowały w Berlinie pierwszy prototyp elektrycznego gokarta.

Napęd pojazdu jest dziełem firmy Bosch. Ideą było stworzenie czysto elektrycznego sportu motorowego. Inżynierowie Boscha opracowali nowy system rekuperacji z efektem doładowania (Boost Recuperation System, BRS), którego pierwsza generacja wejdzie do produkcji na początku 2017 roku.

Podstawę nowego układu napędowego stanowią dwa rozruszniko-generatory o łącznej mocy 20 kW, które zapewniają 300 Nm momentu obrotowego na tylnej osi. Energia jest przechowywana w litowym, 48-woltowym akumulatorze.

Rozruszniko-generator może odzyskiwać energię podczas rekuperacji, a następnie użyć ją do przyspieszania. Sercem układu napędowego jest niestandardowa jednostka sterująca, która kontroluje przepływ energii w gokarcie. Cały układ uzupełnia zestaw czujników i wiązka przewodów. Nowy napęd elektryczny sprawia, że gokart Mach 1 staje się czystym, szybkim i zwinnym pojazdem na torze wyścigowym. Już pierwsze jazdy pokazały, że e-kart jest w stanie rozpędzić się do 100 km/h w mniej niż pięć sekund i osiągnąć maksymalną prędkość ponad 130 km/h.

Elementy elektryczne systemu BRS są wykorzystywane w klasycznych autach, gdzie wspomagają silnik spalinowy dostarczając do 10 kW dodatkowej mocy i zmniejszając zużycie paliwa i emisję CO2 nawet o 15 procent. Ponadto podczas przyspieszania system BRS zapewnia silnikowi spalinowemu dodatkowych 150 Nm momentu obrotowego.Wasi dostawcy

Podobne

Polecane