strona główna Praktyka warsztatowa Podwójne sprzęgło suche LuK
2016-07-29, ostatnia aktualizacja 2016-07-29 06:03

Podręcznik mechaniki pojazdowej

Podwójne sprzęgło suche LuK

Zestaw podwójnego suchego sprzęgła - LuK RepSet 2CT

Schaeffler

Zestaw podwójnego suchego sprzęgła - LuK RepSet 2CT

We współpracy z równoległą manualną skrzynią biegów konstrukcja ta pozwala połączyć ograniczone zużycie paliwa z komfortem użytkowania charakterystycznym dla samochodowych przekładni automatycznych.

Zasada działania skrzyni równoległej

W tradycyjnej skrzyni manualnej czas przełączenia biegu wynosi około 1,2 sekundy i tyle też trwa przerwa w przekazywaniu napędu z silnika na koła jezdne. W skrzyni równoległej czas przełączenia biegów to tylko około 0,45 sekundy, ponieważ ma ona dwa wałki sprzęgłowe i dwa wałki główne, stosowane przemiennie i obsługiwane osobnymi sprzęgłami. Jeden komplet tych elementów przenosi napęd na biegach parzystych i na biegu wstecznym, a drugi – na biegach nieparzystych.

Zmiany przełożeń dokonuje mechanizm mechatroniczny złożony z komputera sterującego pracą skrzyni biegów oraz hydraulicznego układu wykonawczego, który tworzą: pompa oleju, zespół elektrozaworów hydraulicznych sterujących pracą skrzyni biegów i sprzęgła, a także siłowniki hydrauliczne realizujące załączanie biegów oraz załączanie i rozłączanie sprzęgieł. Istotną rolę przy sterowaniu pracą sprzęgła i skrzyni biegów pełnią czujniki prędkości obrotowych wałków sprzęgłowych i głównych, załączania biegów, położenia sprzęgła, ciśnienia i temperatury oleju.

Przekrój zespołu sprzęgła

Kiedy jedno z dwóch sprzęgieł jest włączone i przenosi moment obrotowy, w drugim komplecie przekładni następny bieg jest już wybrany przez komputer sterujący. Rozłączanie jednego sprzęgła jest jednoczesne z włączaniem drugiego, czyli oba pracują w poślizgu przez około 0,04 sekundy, dzięki czemu moment obrotowy z silnika jest w trakcie zmiany biegów przekazywany płynnie.

Podwójne sprzęgło

We wszystkich konstrukcjach skrzyń równoległych współpracujące z nimi sprzęgła podwójne nie są, jak w skrzyniach tradycyjnych, zamontowane na wale korbowym razem z dwumasowym kołem zamachowym, lecz osadza się je na zewnętrznym wałku sprzęgłowym. Z dwumasowym kołem zamachowym o specjalnej konstrukcji łączą się one za pośrednictwem zazębionej z nim płyty centralnej, do której obu stron dociskane są obie tarcze sprzęgłowe. W związku z tym hydrauliczny siłownik jednego układu wysprzęglającego zwalnia centralną sprężynę odpowiedniego docisku w trybie poosiowego pchania, a drugi współpracuje z pozostałym dociskiem na zasadzie poosiowego ciągnięcia. Oba zaś siłowniki znajdują się między sprzęgłem a skrzynią biegów.

Przekrój mechanizmu wysprzęglającego

Sprzęgło podwójne, tak samo jak konstrukcje LuK SAC, jest wyposażone w mechanizm samoregulacji, który kompensuje zużycie okładzin tarczy sprzęgłowej przez cały okres ich eksploatacji. Zapewnia to po pierwsze, odpowiednio niską wartość siły wysprzęglania, a po drugie, jej stałą charakterystykę oznaczającą wysoki komfort użytkowania.

Podwójne sprzęgło suche

Sprzęgła podwójne stosowane przy większości skrzyń równoległych mają tzw. konstrukcję mokrą, czyli ich tarcze pracują w chłodzącej kąpieli olejowej. W porównaniu z nimi innowacyjne podwójne sprzęgło suche konstrukcji LuK odznacza się ważnymi zaletami. Zastosowane w 7-biegowej skrzyni daje się pomieścić w jej obudowie. Nie pracuje w oleju, więc nie ma strat energii wynikających z jego lepkości, co przyczynia się do osiągnięcia lepszej sprawności i mniejszego zużycia paliwa. Jest też łatwiejsze w potencjalnych naprawach.

Dwumasowe koło zamachowe współpracujące z podwójnym sprzęgłem

Masowa produkcja 7-biegowych skrzyń biegów z podwójnym suchym sprzęgłem rozpoczęła się w 2007 roku. Sterowanie sprzęgłem i biegami odbywa się w nich automatycznie, co sprawia, że niepotrzebny stał się pedał sprzęgła, a tradycyjna dźwignia zmiany biegów została zastąpiona przez wybierak z funkcją Tiptronic, pozwalający kierowcy zmieniać też biegi ręcznie. Inżynierom firmy LuK udało się znacznie zredukować zarówno zużycie paliwa, jak i emisję CO2 do takiego poziomu, że w niektórych modelach samochodów z podwójnym sprzęgłem są one niższe od osiąganych przy zwykłych skrzyniach manualnych.Wasi dostawcy

Podobne

Polecane