strona główna Aktualności Czołg z napędem LPG
2016-09-07, ostatnia aktualizacja 2016-09-07 14:50

Czołg z napędem LPG

Fot. AC

Fot. AC

Spółka AC, producent systemów LPG/CNG marki STAG, jako pierwsza na świecie zamontowała system zasilania autogazem w czołgu.

W wozie T-55 MERIDA zastosowano instalację gazową skonstruowaną z myślą o pojazdach dostawczych i ciężarowych, autobusach oraz maszynach rolniczych i budowlanych napędzanych silnikami Diesla. Miało to na celu pokazanie niezawodności oraz szerokiego zastosowania systemów LPG.

Instalacja została przetestowana w trudnych warunkach podbiałostockiej żwirowni i doskonale sprawdziła się w 46-tonowym czołgu T-55 o mocy 640 KM o pojemności silnika 36 l. Firma AC wzbogaciła wojskowy pojazd o elementy takie jak: sterownik STAG Diesel do pojazdów z 8-cylindrowymi silnikami, dwa reduktory STAG R02, dwie listwy wtryskowe STAG AC W02 BFC oraz dwa 120-litrowe zbiorniki LPG.

Jednym z głównych zadań instalacji LPG jest obniżenie emisji cząstek stałych (sadzy). Do układu wydechowego pojazdów z silnikiem Diesla trafia 15 proc. niewykorzystanej mieszanki paliwowej. Dodatek gazu sprawia, że ilość ta znacznie maleje, nawet do 5 proc. Dzięki temu paliwo wypalane jest niemal całkowicie, a to z kolei przekłada się na obniżoną emisję szkodliwych substancji.

Montaż instalacji gazowej w pojazdach z silnikiem Diesla oznacza również oszczędność. Rozruch odbywa się przy użyciu oleju napędowego, jednak podczas pracy do komory spalania trafia zarówno ropa, jak i gaz (stanowiący ok. 30 proc. mieszanki paliwowej).  W efekcie możliwe jest obniżenie kosztów eksploatacji pojazdu nawet o 20 do 25 proc., również w przypadku czołgu. Co więcej, pojazd bojowy z instalacją LPG dzięki wbudowanym zbiornikom z ropą oraz gazem mógłby przejechać dwa razy dłuższy dystans na jednym tankowaniu oraz zyskałby większe osiągi. Większa efektywność spalania mieszanki paliwowej oznacza nawet 30-procentowy wzrost momentu obrotowego oraz mocy silnika. Dzięki temu każdy pojazd z silnikiem Diesla wzbogacony o instalację LPG staje się szybszy, silniejszy oraz sprawniejszy. Dodatkowo, dzięki instalacji autogazu, silnik zyskuje wydłużony resus, czyli gwarantowany czas bezawaryjnej pracy.

Tagi

LPG  Autogaz  AC  STAG  czołg 



Wasi dostawcy




Podobne

Polecane


ver. 2023#2