strona główna Aktualności Koncepcyjne auto RN30
2016-10-25, ostatnia aktualizacja 2016-10-25 14:36

Koncepcyjne auto RN30

Fot. Hyundai, BASF

Fot. Hyundai, BASF

RN30 jest zaprojektowanym przez firmy Hyundai Motor i BASF pojazdem koncepcyjnym, który można obejrzeć na odbywających się w Düsseldorfie targach K 2016.

Materiały firmy BASF umożliwiły powstanie lekkiej, wytrzymałej i trwałej konstrukcji. RN30 jest samochodem wyścigowym przeznaczonym do jazdy po torze, a zatem niewielka masa oraz nisko położony środek ciężkości stanowiły elementy kluczowe.

Pianka integralna Elastolit firmy BASF i systemy reaktywnego formowania wtryskowego (RIM) pozwoliły na skonstruowanie błotnika i spojlera. Do budowy dna bagażnika wykorzystano Elastoflex E. Ten natryskowy poliuretan do impregnacji umożliwia tworzenie bardzo lekkich i sztywnych konstrukcji typu sandwich, składających się z długiej, wzmocnionej włóknem warstwy powierzchniowej oraz warstwy papierowej o strukturze plastra miodu.

Pierwszy na świecie rozszerzalny, termoplastyczny poliuretan Infinergy został wykorzystany w wyściółce pałąka RN30. Do budowy elementów o złożonej geometrii, takich jak skorupa i misa fotela, firma BASF zaproponowała Ultracom – system termoplastycznych kompozytów do formowanych wtryskowo struktur wzmocnionych włóknami. Dzięki temu fotel jest lżejszy oraz zachowuje optymalną wytrzymałość i sztywność.

Komfort termiczny wewnątrz pojazdu zapewniają powłoki odbijające bliską podczerwień i chroniące okna RN30 przed ciepłem słońca. W pełni organiczna i przejrzysta powłoka ma przewagę nad foliami metalicznymi: pozwala na przenikanie fal radiowych i nie zakłóca działania telefonów komórkowych ani odbiorników GPS.

Za barwę samochodu odpowiada opracowany przez BASF wodorozcieńczalny lakier bazowy ColorPro IC "Performance Blue". Z kolei lakier bezbarwny iGloss ułatwia czyszczenie karoserii i minimalizuje ryzyko powstania mikrozarysowań. 

Wasi dostawcy

Podobne

Polecane