strona główna Materiałoznawstwo Oryginał czy podróbka
2016-11-08, ostatnia aktualizacja 2016-11-08 13:29

Oryginał czy podróbka

Fot. TRW

Fot. TRW

W zakresie komfortu i bezpieczeństwa elektryczny hamulec postojowy posiada szereg istotnych zalet w porównaniu do tradycyjnego linkowego hamulca ręcznego. Brak dźwigni hamulca ręcznego daje więcej miejsca oraz większą swobodę przy projektowaniu konsoli środkowej.

Ze względu na ich coraz powszechniejsze stosowanie w ciężkich pojazdach oraz SUVach, wymagania bezpieczeństwa stawiane tym systemom są coraz wyższe. By temu sprostać TRW nieustannie udoskonala swoje rozwiązania, jako przykład może posłużyć tu udoskonalona koncepcja przekładni elementu uruchamiającego. Na rynku wciąż pojawiają się podróbki, które na pierwszy rzut oka są nie do odróżnienia. W ich przypadku nie można być pewnym, że sprostają wymaganym obciążeniom równie niezawodnie, jak markowe części TRW.

W czym rzecz: testy zacisku hamulcowego TRW

Optymalna siła hamowania we wszystkich warunkach, asystent ruszania pod górę lub asystent hamowania awaryjnego, w przypadku którego pojazd może zostać wyhamowany w kontrolowany sposób z użyciem EPB. To tylko kilka zalet, które pokazują przewagę elektrycznego hamulca postojowego nad tradycyjny hamulcem ręcznym. By było to możliwe, wszystkie materiały i komponenty EPB muszą być w stanie sprostać bardzo dużym obciążeniom. Dlatego elektryczne hamulce postojowe są poddawane bardzo dokładnym kontrolom i testom. Na specjalnych stanowiskach testowych testuje się m. in. siłę zamykającą, którą muszą wytrzymać zaciski hamulcowe.

Rozpoznawanie podróbek za pomocą aplikacji TRW Part Finder

 Za pomocą aplikacji TRW Part Finder można w łatwy sposób sprawdzić czy posiadane części zamienne TRW są oryginalne. Na opakowaniu produktu TRW nadrukowany jest specjalny kod QR. Ten tak zwany kod MAPP pozwala na sprawdzenie w czasie rzeczywistym oryginalności części zamiennej. MAPP to skrót od "Manufacturers against Product Piracy" i jest to inicjatywa znanych dostawców części mająca na celu walkę z podróbkami produktów. To bardzo proste: Wystarczy pobrać aplikację pod adresem www.trwaftermarket.com lub wykorzystując znajdujący się po lewej kod QR, zeskanować kod MAPP na opakowaniu części zamiennej TRW i sprawdzić jej oryginalność.

Bezpieczeństwo i jakość? Tylko w przypadku oryginalnych części TRW

Z lewej: logo i oznaczenia na oryginalnym zacisku hamulcowym TRW. Z prawej: na podróbce brak jest logo i oznaczeń

Czy dana część jest oryginalna można również stwierdzić sprawdzając kilka innych szczegółów. W przypadku zacisku hamulcowego o numerze części BHN357E da się zauważyć różnice pomiędzy oryginalnym hamulcem postojowym TRW a zamiennikiem.

Parametry wewnętrzne mają znaczenie: typy przekładni elektrycznego hamulca postojowego

Nawet jeżeli elementy uruchamiające z zewnątrz wyglądają tak samo, w ich wnętrzu może kryć się zupełnie coś innego. Elektryczne hamulce postojowe TRW najnowszej generacji posiadają elementy uruchamiające wyposażone w wysokiej jakości przekładnie planetarne. Dzięki temu w przypadku dużych i ciężkich pojazdów można być pewnym, że przekładnia zagwarantuje wymaganą siłę zamykającą, by niezawodnie zatrzymać pojazd również na wzniesieniu. W przypadku podróbek trudno stwierdzić, czy także są wyposażone w przekładnię planetarną. Może znajdować się w nich tańsze rozwiązanie w postaci przekładni wahliwej. Ten rodzaj przekładni ze względu na swoją konstrukcję zapewnia mniejsze siły zamykające. Testy porównawcze wykazały ponadto, że podróbki nie gwarantują sił zamykających wymaganych przez producentów pojazdów.

Dopiero sprawdzenie budowy elementu uruchamiającego wewnątrz pozwala stwierdzić różnicę: po lewej przekładnia planetarna, po prawej przekładnia wahliwa

Opracowano na podstawie materiałów firmy TRWWasi dostawcy

Podobne

Polecane