strona główna Aktualności Yokohama nagrodzona za badania nad oponami
2016-12-14, ostatnia aktualizacja 2016-12-14 15:18

Yokohama nagrodzona za badania nad oponami

Fot. Yokohama

Fot. Yokohama

Firma Yokohama, japoński producent opon, została nagrodzona za osiągnięcia w badaniach nad oponami aeroakustycznymi. Wyróżnienie przyznano podczas odbywającej się w Tokio konferencji poświęconej wykorzystaniu systemów HPCI (High Performance Computing Infrastructure).

Yokohama przeprowadziła pierwszą na świecie symulację struktury przepływu powietrza wokół toczącej się po drodze opony. Badanie odzwierciedla wpływ struktury bieżnika na generowanie fal akustycznych. Projekt zapoczątkowany w 2014 roku, wykorzystujący aeroakustyczną technologię symulacji, wykazał zależność pomiędzy głębokością i szerokością rowków opony a poziomem hałasu wytwarzanego podczas jazdy.

Badania zrealizowane zostały we współpracy z Instytutem Nauk Kosmicznych i Astronautyki, będącym oddziałem Japońskiej Agencji Badań Kosmicznych. Do analizy zebranego materiału obliczeniowego wykorzystano zaawansowane systemy obliczeniowe (High Performance Computing Infrastructure, HPCI) udostępnione przez Centrum Cybernetyki na Uniwersytecie w Tohoku.

Uzyskane wyniki mogą przełożyć się na postęp w dziedzinie konstrukcji opon i optymalnego projektowania wypukłości na powierzchni opony. Redukują one opór powietrza, zmniejszając hałas i pozwalają ograniczyć zużycie paliwa oraz osiągnąć większą stabilność podczas jazdy.Wasi dostawcy
Podobne

Polecane


ver. 2023#2