strona główna Lakiernictwo Współpraca Spies Hecker i Mercedes-AMG
2017-05-29, ostatnia aktualizacja 2017-05-29 13:37

Współpraca Spies Hecker i Mercedes-AMG

Fot. Spies Hecker

Fot. Spies Hecker

Spies Hecker, jedna z trzech marek renowacyjnych firmy Axalta Coating Systems, od trzech lat odpowiada za lakierowanie bolidów zespołu Mercedes-AMG Petronas Motorsport. Lakiery Spies Hecker znalazły się również na modelu Mercedes F1 W07 Hybrid 2016, zdobywcy tytułu mistrza świata.

Bolid 2017 Mercedes-AMG F1 W08 EQ Power+ przyciąga wzrok. Hasło EQ w jego nazwie pochodzi od angielskiego Electric Intelligence (czyli "elektryczna inteligencja") i nawiązuje do wartości jakimi kieruje się marka Mercedes-Benz. Nowej nazwie modelu towarzyszy też projekt graficzny W08, dzięki któremu na pojeździe znalazł się elektryzujący niebieski kolor, a wzór sybolizuje przepływ powietrza wzdłuż nadwozia, od przedniego skrzydła do tylnych krawędzi osłon bocznych. Subtelne, zielone i niebieskie linie sprawiają wrażenie ruchu nawet na postoju. Na torze wygląda to wprost fascynująco.

Prace nad projektem graficznym na sezon 2017 rozpoczęły się jeszcze w zeszłym roku. Projektanci z fabryki Mercedes AMG Petronas w angielskim Brackley oraz designerzy z Daimler AG w Niemczech opracowali koncepcje, które następnie przedstawiono zespołowi managerów. Projektanci ściśle współpracowali z Andrew Moodym, Head of Paint and Graphics Mercedes-AMG Petronas Motorsport, który wraz ze swoim 15-osobowym zespołem jest odpowiedzialny za realizację projektu na bolidzie.

Po zaakceptowaniu ostatecznego projektu Moody otrzymuje wygenerowaną komputerowo wizualizację nowego bolidu. Na jej podstawie zespół odtwarza zaprojektowany wzór na kilku elementach – w tym roku były to osłony boczne i boki nadwozia. Polakierowane panele są fotografowane, a zdjęcia wysyła się do projektantów, by w razie potrzeby nanieśli poprawki.

– Kiedy wszyscy profesjonaliści są już zadowoleni z rezultatów, zaprasza się decydentów, do których należy ostateczna ocena efektu. Po otrzymaniu ich akceptacji, lakierujemy w nowych barwach model z poprzedniego sezonu, żeby mieć lepszy obraz koncepcji – mówi Moody.

Bolid Mercedes-AMG F1 W08 EQ Power+ na sezon 2017, który zaprezentowano 23 lutego na angielskim torze Silverstone, został pokryty trzynastoma kolorami, z których żaden nie jest dostępny w sprzedaży. Na paletę barw składa się: pięć odcieni zieleni, trzy koloru niebieskiego, cztery srebrno-grafitowego i główna barwa, czyli Stirling Silver, nazwana tak na cześć Stirlinga Mossa, kierowcy Mercedesa z 1955 r.

Podczas pracy nad bolidami zespół Paint and Graphics korzysta z różnych produktów marki Spies Hecker. Lakiernicy zaczynają od aplikacji gruntu reagującego Priomat Wash Primer 4075. Produkty: Permasolid HS Vario Primer Surfacer 5340, wypełniacz gruntujący o wysokiej zawartości części stałych oraz Permasolid HS Performance Surfacer 5320, szybkoschnący, dwuskładnikowy wypełniacz do szlifowania, to dwa kluczowe produkty wykorzystywane podczas przygotowywania podłoża przed aplikacja lakieru bazowego Permahyd Hi-TEC Base Coat 480.

Podzespoły wykańcza się niezawodnym lakierem bezbarwnym Permasolid HS Optimum Plus Clear Coat 8650, a jeśli zależny na szybkości i krótkim czasie schnięcia – lakierem Permasolid HS Speed Clear Coat 8800.

Nawet po wyczerpującym szkoleniu z aplikacji nowego wzoru, lakierowanie bolidu zajmuje ok. 150 godzin, z czego na przód i tylne skrzydło przypada po 12 godzin. W czasie całego sezonu zespół lakieruje tysiące elementów i części, czasami nawet po 150 sztuk w ciągu tygodnia. Niezawodność i szybkość aplikacji są tu kluczowe, gdyż nie mama czasu na poprawki.

Korzysta się przy tym ze specjalnie zaprojektowanych szablonów, które imitują nadwozie bolidu i umożliwiają precyzyjne odwzorowanie każdego elementu pod względem wielkości oraz kształtu, a co najważniejsze – także kolorów, cieni i grafiki. Sam Spies Hecker Hi-TEC Performance System po raz kolejny dowiódł swojej niezawodności, szybkości aplikacji i wydajności w trudnych warunkach na torach F1.

Więcej informacji o marce Spies Hecker i jej współpracy z zespołem Mercedes-AMG Petronas Motorsport można uzyskać na stronie www.spieshecker.pl/F1speed.

Tagi

Lakier  Spies Hecker Wasi dostawcy

Podobne

Polecane