strona główna Aktualności Testy instalacji LPG
2017-09-07, ostatnia aktualizacja 2017-09-07 06:00

Testy instalacji LPG

Fot. pixabay.com

Fot. pixabay.com

Aby sprawdzić, czy instalacja autogazu jest bezpieczna w trakcie zderzenia przeprowadzono test zderzeniowy dwóch aut napędzanych LPG.

Badanie odbyło się w Przemysłowym Instytucie Motoryzacji. Instalacje gazowe marki STAG zamontowane w samochodach biorących udział w zderzeniu miały wszystkie niezbędne homologacje. Silniki samochodów w czasie zderzenia były uruchomione i pracowały na LPG.

Najwięcej obaw ze strony przeciętnego kierowcy dotyczy samego gazu jako substancji łatwopalnej. Dobrze wykonana instalacja gazowa jest szczelna i w stu procentach bezpieczna. Przy prawidłowym użytkowaniu i serwisowaniu ryzyko wybuchu nie istnieje.

Zabezpieczeniem układu LPG jest czujnik ciśnienia i temperatury gazu. Na podstawie pochodzących zeń informacji sterownik LPG wyznacza dawkę paliwa gazowego stosownie do warunków, w jakich pracuje silnik. Czujnik ten odpowiada także za przełączenie jednostki napędowej na zasilanie benzynowe po zużyciu LPG zawartego w zbiorniku. W wyniku zużywania paliwa gazowego zmniejsza się ciśnienie LPG w zbiorniku, a tym samym następuje zmniejszanie ciśnienia za reduktorem LPG, w części niskociśnieniowej instalacji gazowej. Po wykryciu przez czujnik zmniejszenia gazu w zbiorniku, silnik jest automatycznie przełączany na benzynę.

Spadek ciśnienia gazu w części niskociśnieniowej instalacji miał miejsce właśnie w czasie testu. Po rozszczelnieniu części wysokociśnieniowej instalacji gazowej nastąpił gwałtowny zanik ciśnienia gazu w części niskociśnieniowej. Czujnik ciśnienia i temperatury gazu zadziałał podobnie jak w przypadku zużycia zapasu LPG w zbiorniku. Sygnał o niskim ciśnieniu został skierowany do sterownika LPG. Zamknął on elektrozawory w zbiorniku i w komorze silnikowej oraz wtryskiwacze LPG, przełączając zasilanie jednostki napędowej na benzynę.

Czas reakcji na zanik ciśnienia gazu jest bardzo krótki (0,3 s), co powoduje, że wyciek LPG w fazie ciekłej praktycznie nie występuje. Nie ma więc żadnego zagrożenia w czasie kolizji samochodów wyposażonych w instalacje LPG.

Przeprowadzony test zderzeniowy pokazał, że nawet w sytuacjach ekstremalnych instalacja gazowa nie stanowi dodatkowego zagrożenia dla osób znajdujących się w samochodzie. Automatycznie zabezpieczenia odcinają dopływ LPG tak, aby nie doszło do wycieku gazu.Wasi dostawcy

Podobne

Polecane