strona główna Aktualności Napęd do e-ciężarówek
2017-09-29, ostatnia aktualizacja 2017-09-29 06:00

Napęd do e-ciężarówek

Fot. Bosch, Nikola

Fot. Bosch, Nikola

Firmy Nikola Motor Company i Bosch zamierzają opracować ogniwo paliwowe i e-oś do elektrycznych ciężarówek marki Nikola.

Amerykański start-up Nikola Motor Company do roku 2021 wprowadzi na rynek ciężarówki Nikola One oraz Nikola Two klasy 8 (o masie zestawu przekraczającej 14 ton) z napędem na wodorowe ogniwa paliwowe. Pojazd elektryczny o mocy ponad 1000 KM i momencie obrotowym 2700 Nm jest prawie dwukrotnie silniejszy niż jakikolwiek dostępny obecnie ciągnik siodłowy, a przy nie emituje CO2.

Sercem ciężarówek jest nowy elektryczny układ napędowy, stworzony wspólnie przez firmy Nikola Motor Company i Bosch. Układ ma pod względem parametrów technicznych stać się najlepszym w swoim segmencie rynku i nie ustępować tradycyjnym napędom również pod względem całkowitych kosztów wytwarzania. Bosch ma wieloletnie doświadczenie w produkcji silników elektrycznych, napędów osi oraz elektroniki. Pomoże to firmie Nikola zrealizować plan zakładający wprowadzenie na rynek obu modeli E-Truck.

Rozwiązanie e-osi opracowane przez firmę Bosch jest skalowalną, modułową platformą, zawierającą w jednym zespole silnik, elektronikę i przekładnię. Sprawia to, że e-oś nadaje się do wszelkiego rodzaju pojazdów: od małych samochodów osobowych do lekkich ciężarówek. Nikola i Bosch wykorzystają tę technologię do stworzenia pierwszej na świecie e-osi do ciężarówek z podwójnym napędem (w tym przypadku do TIR-ów).

E-oś zostanie połączona z niestandardowym systemem ogniw paliwowych opracowywanym wspólnie przez obu partnerów. System ma ustanowić nowe standardy w dziedzinie zasięgu. Również ogólne systemy sterowania pojazdów będą tworzone na bazie oprogramowania i sprzętu Boscha.

Współpraca Boscha i Nikoli obejmuje ponadto kompletny układ napędowy oraz koncepcję bezpieczeństwa i elektroniczną architekturę pojazdów.

Więcej informacji: www.nikolamotor.com 

Wasi dostawcy


Podobne

Polecane


ver. 2023#2