2017-10-03, ostatnia aktualizacja 2017-10-03 11:17

Fabryka Leoni Kabel Polska

Fragment linii technologicznej w fabryce Leoni Kabel Polska

Archiwum

Fragment linii technologicznej w fabryce Leoni Kabel Polska

Ma swą siedzibę w podwrocławskich Wierzbicach. Należy do międzynarodowego koncernu Leoni obchodzącego w tym roku 100-lecie działalności, czyli produkcji przewodów elektrycznych dla motoryzacji.

Nieznana większości motoryzacyjnych fanów firma Leoni ma swe zakłady produkcyjne w 31 krajach. Zatrudnia w nich łącznie 82 000 pracowników. Ten w Polsce funkcjonuje już od 16 lat i wciąż należy do najnowocześniejszych i najbardziej wydajnych w macierzystym koncernie.

Co tydzień w wierzbickiej wytwórni powstaje tysiąc rodzajów kabli (w 200 kombinacjach kolorystycznych), których długość przekracza w sumie obwód ziemskiego równika. Co miesiąc zużywa się do ich produkcji 3,5 tys. ton miedzi. Do grona odbiorców należy około 300 producentów pojazdów z całego świata. W przeciętnym współczesnym samochodzie znajduje się ponad 3 km kabli o średniej łącznej masie 25 kg.

Stosownie do rosnących potrzeb

Elastyczne przewody elektryczne pojawiły się już w pionierskich konstrukcjach motoryzacyjnych jako integralne części instalacji zapłonowych, rozruchowych i oświetleniowych. Nowoczesne samochody wymagają coraz większych ilości tego rodzaju kabli do obsługi coraz bardziej zaawansowanych funkcji. Wiąże się z tym konieczność ciągłej optymalizacji wagi i rozmiarów okablowania, które bezpośrednio wpływają na ciężar pojazdu i koszt jego wytworzenia.

W Wierzbicach produkuje się tysiąc rodzajów przewodów w 200 wersjach kolorystycznych

Leoni jest absolutnym pionierem produkcji kabli z ultracienką powłoką izolacji. Dla zmniejszenia masy kabli firma zastępuje miedź lżejszymi przewodnikami alternatywnymi, np. aluminium, albo stopami miedzi z innymi metalami, np. srebrem czy magnezem. Dzięki tym innowacjom w przyszłości będzie można zmniejszyć wagę wiązki kablowej nawet o 30%, co pozwoli znacznie obniżyć koszt produkcji samochodu.

Leoni Kabel Polska produkuje ponad 45 tys. km kabla tygodniowo, co wiąże się z przerobem 3,5 tys. ton miedzi miesięcznie

W najbliższych latach, ze względu na szybko rozwijający się rynek e-mobility, w polskim zakładzie koncernu będzie rozwijana również produkcja kabli wysokonapięciowych do samochodów elektrycznych. Ponadto, grupa Leoni planuje rozszerzenie asortymentu produktów o technologie cyfrowe, czyli inteligentne systemy do przekazu energii i zarządzania danymi.

Na rynku pracy

Leoni Kabel Polska to nie tylko wysokiej jakości produkty i techniczne innowacje, lecz także i pracodawca liczący się na krajowym rynku. Obecnie w tej spółce pracuje ponad 500 osób. Liczba ta będzie się sukcesywnie powiększać, ponieważ firma planuje dalszy rozwój asortymentu produktów oraz rozbudowę fabryki. W związku z tym pojawią się nowe, korzystne oferty na rynku zatrudnienia. Każdy zainteresowany pracą w Leoni Kabel Polska już może aplikować na stronie internetowej firmy. Leoni – obok stałej pensji i atrakcyjnego systemu premiowania – zapewnia też różne świadczenia dodatkowe, m.in. pakiet prywatnej opieki medycznej, karnety sportowe oraz dofinansowania dojazdów do pracy oraz posiłków. Na każdego, kto zdecyduje się rozpocząć swoją karierę w Leoni, czeka kilkumiesięczny program edukacyjny podnoszący zawodowe kwalifikacje pracownika. W firmie działa również system sugestii pracowniczych, w którym każdy ma prawo zgłaszać swoje propozycje usprawnień, a najlepsze pomysły na koniec roku są gratyfikowane finansowo.

Miedź coraz częściej zastępuje się lżejszymi alternatywnymi przewodnikami (np. aluminium lub stopami miedzi ze srebrem bądź magnezem)

Podczas zorganizowanego 7 września jubileuszowego spotkania prasowego można było zwiedzić fabrykę Leoni Kabel Polska i dowiedzieć się, iż zakład ten, jako jeden z najnowocześniejszych w Europie, dostarcza towary najwyższej klasy, opierając się na systemie zarządzania jakością ISO TS 16949 oraz na systemie zarządzania środowiskiem ISO 14001.

Wiązka kablowa Porsche 911 w skali 1:1Wasi dostawcy

Polecane