strona główna Aktualności Pół wieku olsztyńskiej fabryki opon
2017-10-30, ostatnia aktualizacja 2017-10-30 11:58

Pół wieku olsztyńskiej fabryki opon

Fot. Michelin

Fot. Michelin

Fabryka opon w Olsztynie obchodzi 50. urodziny. Oficjalne uruchomienie Olsztyńskich Zakładów Opon Samochodowych (OZOS) nastąpiło 28 października 1967 roku.

W fabryce pracowało wówczas 1500 osób i produkowano opony sprzedawane wyłącznie w Polsce. Od 22 lat zakład należy do francuskiego koncernu Michelin.

Historia zakładu rozpoczęła się 16 grudnia 1961 roku, gdy minister przemysłu chemicznego powołał do życia Olsztyńskie Zakłady Opon Samochodowych w Budowie. Na ich czele stanął inż. Władysław Leonhard. W lutym 1964 r. na terenie przyszłej fabryki rozpoczęły pracę pierwsze koparki, a dwa lata później w halach produkcyjnych montowano już maszyny. W połowie sierpnia 1967 r. fabryka wyprodukowała pierwszą oponę, natomiast 28 października 1967 r. Olsztyńskie Zakłady Opon Samochodowych rozpoczęły działalność oficjalnie.

W 1995 roku większościowym udziałowcem fabryki została Grupa Michelin. Dzięki inwestycjom w wysokości miliarda euro olsztyński zakład stał się jedną z największych i najnowocześniejszych fabryk opon na świecie. Obecnie zatrudnionych jest w niej 4500 osób; firma produkuje oraz eksportuje na wszystkie kontynenty opony do aut osobowych, dostawczych, ciężarowych i pojazdów rolniczych.

Od początku istnienia zakładu wyjechało z niego ponad 230 milionów opon. Obecnie w fabryce są produkowane jest ogumienie marek Michelin, Kleber i BFGoodrich. Fabryka wytwarza i eksportuje także formy, mieszanki i kordy. W Olsztynie działa również największe centrum logistyczne Grupy Michelin w Europie Środkowo-Wschodniej.

Michelin nie ogranicza się tylko do produkcji, ale wspiera placówki służby zdrowia i szkoły, jest mecenasem instytucji kulturalnych oraz współpracuje z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim, realizując programy praktyk dla studentów. Koncern organizuje znane olsztynianom akcje, takie jak Kilometry Pomocy, Junior Bike czy Ciśnienie pod Kontrolą oraz inne kampanie społeczne. Fabryka rozwinęła też Program Wolontariatu Pracowniczego Moc Dobra, dzięki któremu zrealizowała już ponad 70 projektów w Olsztynie i w regionie.

Z okazji jubileuszu 50-lecia olsztyńską fabrykę odwiedził dyrektor zarządzający Grupy Michelin Jean-Dominique Senard.


 

Wasi dostawcy

Podobne

Polecane