strona główna Aktualności Shell Eco-marathon Europe 2018
2018-05-18, ostatnia aktualizacja 2018-05-18 06:00

Shell Eco-marathon Europe 2018

Fot. Shell

Fot. Shell

Studenci z Europy budują paliwooszczędne pojazdy na zawody Shell Eco-marathon Europe 2018.

34. edycja imprezy będzie głównym punktem festiwalu pomysłów i innowacji Make the Future Live, który odbędzie się w dniach 5–8 lipca w Parku Olimpijskim Królowej Elżbiety w Londynie.

Umiejętnościami w zakresie projektowania i konstrukcji pojazdów pochwali się 175 zespołów z 24 krajów z Europy i spoza kontynentu. Zawodnicy będą starali się pokonać jak najdłuższy dystans na ekwiwalencie jednego litra paliwa, a w przypadku pojazdów elektrycznych – 1 kWh.

Z Polski na konkurs szykuje się siedem zespołów studenckich:

  • Hydrogen CarPG z Politechniki Gdańskiej
  • Rotor z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie
  • Iron Warriors z Politechniki Łódzkiej
  • Hydrogreen Pollub z Politechniki Lubelskiej
  • Smart Power Urban z Politechniki Śląskiej
  • SKAP z Politechniki Warszawskiej
  • SKAP 2 z Politechniki Warszawskiej

Drużyny mają nadzieję na pobicie rekordów w kategoriach UrbanConcept oraz Prototype.

Bolidy startujące w kategorii Prototype to futurystyczne, opływowe pojazdy z trzema lub czterema kołami. Podstawową zasadą przy ich projektowaniu jest zmniejszenie tarcia i zmaksymalizowanie efektywności energetycznej. Natomiast kategoria UrbanConcept stworzona jest dla bardziej konwencjonalnych pojazdów, zaprojektowanych i zbudowanych zgodnie z wymaganiami dzisiejszych kierowców.

Podczas zeszłorocznej edycji konkursu francuski zespół Microjoule-La Joliverie przejechał na jednym litrze paliwa 2503,9 km.

W tym roku Polską edycję wydarzenia Shell Eco-marathon objęły patronatem Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.Wasi dostawcy

Podobne

Polecane