strona główna Technika motoryzacyjna Olej do samochodów miejskich
2018-07-12, ostatnia aktualizacja 2018-07-12 13:58

Olej do samochodów miejskich

Fot. Bizol

Fot. Bizol

Większość ludzi mieszka i pracuje w miastach. Codziennie duża część z nich przemieszcza się samochodem w coraz gęstszym ruchu miejskim, czego bardzo nie lubią silniki. Wsparciem okazują się nowoczesne oleje.

Większość tych kierowców pokonuje głównie krótkie odcinki poniżej 10 kilometrów, często stoi w korkach, zatrzymuje się i rusza, zwalnia i przyspiesza. Jeśli dodamy do tego system start-stop, który jest korzystny dla środowiska, ale niekoniecznie dla silnika, mamy solidny "pakiet" nieuniknionych obciążeń.

Samochód używany głównie w mieście paradoksalnie wydaje się być w dobrej kondycji nawet po latach eksploatacji. Wizualnie prezentuje się świetnie, jest czysty i błyszczący, wnętrze ma pachnące i zwykle niewielki przebieg. W rzeczywistości jazda miejska bardzo mocno wpływa na stan silnika, ponieważ rzadko osiąga on optymalną temperaturę pracy oleju, więc nie jest właściwie chroniony. Faza rozgrzewania może trwać nawet 20 minut, gdyż przerywa ją wielokrotnie system start-stop.

Z testów przeprowadzonych przez Amerykański Instytut Naftowy (API) wynika, że to właśnie w fazie rozgrzewania się silnika, przy wysokiej lepkości oleju, dochodzi nawet do 75% zużycia smarowanych nim części.

Trendu tego na razie się nie odwróci, dlatego potrzebne okazały się inne rozwiązania, które pomagają chronić silnik w takich warunkach. Przełomowe okazały się prace nad olejami silnikowymi przeznaczonymi specjalnie do aut użytkowanych w ruchu miejskim. Charakteryzują się one pełną ochroną silnika już w momencie jego uruchomienia, tworzą stabilny film ochronny, są wysoce odporne na oksydację, redukują zużycie paliwa.

Właściwości te osiąga się przez zastosowanie baz olejowych o wysokiej jakości (stanowiących ok. 80% oleju) oraz odpowiednich dodatków. Taka kombinacja składników powoduje, że olej wolniej się starzeje i jest stabilny temperaturowo, co zapewnia najskuteczniejszą ochronę zarówno w niskich, jak i wysokich temperaturach otoczenia.

Oleje Green Oil+, produkowane przez firmę Bizol i przeznaczone do pojazdów poruszających się przede wszystkim w miastach oraz wyposażonych w system start-stop lub napęd hybrydowy, wytwarzane są przy użyciu najlepszych baz olejowych z grupy API III, IV i V. Dla uzyskania optymalnych właściwości trybologicznych Bizol stosuje polialfaolefiny oraz rozpuszczalne w oleju glikole polialkilenowe.

Zastosowane w produkcie technologie i dodatki pozwalają znacznie zredukować negatywny wpływ miejskiego cyklu jazdy na jednostkę napędowej. Za poprawę smarowności, szybkie dotarcie oleju do nawet najdalszych zakamarków silnika, a tym samym zapobieganie współpracy "na sucho" poszczególnych elementów, odpowiadają właściwie dobrane modyfikatory lepkości oraz technologia COMB LubriBoostTM , która chroni film olejowy przed zerwaniem i nadaje mu właściwości żelu, dzięki czemu olej idealnie wiąże się z metalową powierzchnią wszystkich części silnika. Obniża to współczynnik tarcia i chroni poszczególne elementy, w tym przede wszystkim łożyska ślizgowe, wydłużając ich żywotność aż o 50%.

Z kolei dzięki pakietowi antyoksydantów i technologii OxShield proces utleniania się oleju, a tym samym jego starzenia się, jest znacznie wolniejszy, a tym samym ochrona silnika staje się lepsza. W porównaniu z produktami konkurencyjnymi Bizol Green Oil+ uzyskał nawet dwa razy wyższy wynik punktowy w teście utleniania RBOT oraz wykazuje znakomite wyniki w innych testach takich jak: Teost, Sequence IIIG, Sequence VG, GFC LU-43A-11 i LU-36-T-14.

Technologia W-Guard spowalnia proces zużywania się oleju. Przyczynia się również do zmniejszenia zużycia paliwa, chociaż ten efekt jest rezultatem kompleksowego działania wszystkich poprzednio wspomnianych technologii.

Długie i bezawaryjne życie silnika wymaga koniecznie inwestowania w dobrą jakość oleju, jeśli nawet ma on cenę nieco wyższą niż produkt o słabszych parametrach. Taka inwestycja zawsze się opłaca i pozwala utrzymać silnik w dobrym stanie przez długie lata.
Artykuł sponsorowanyWasi dostawcy

Podobne

Polecane