strona główna Technika motoryzacyjna Pełna kontrola oświetlenia
2018-09-03, ostatnia aktualizacja 2018-09-03 06:00

Pełna kontrola oświetlenia

Usterki zewnętrznego oświetlenia pojazdów mogą być główną przyczyną wypadków drogowych

Philips

Usterki zewnętrznego oświetlenia pojazdów mogą być główną przyczyną wypadków drogowych

W kwestii oświetlenia samochodu wiele uwagi poświęca się reflektorom przednim. Ich stan techniczny ma ważny wpływ na bezpieczeństwo na drodze, ale nie można pomniejszać roli kierunkowskazów i świateł tylnych.

Policyjne statystyki

Według raportu policji o sytuacji na polskich drogach w 2017 roku, 36 zdarzeń spowodowanych było niesprawnym oświetleniem samochodu. To zaledwie 0,1% ogółu wypadków, ale liczba 7 zabitych będąca ich efektem stanowi już 0,3% wszystkich ofiar śmiertelnych. Można jednak przypuszczać, że podane liczby dotyczą jednoznacznie ustalonych przyczyn, a większość przypadków, w których wadliwe światła mogły odegrać znaczącą rolę, została inaczej zakwalifikowana. Na przykład częściową przyczyną "niezachowania bezpiecznej odległości między pojazdami" (9% wszystkich wypadków) mogą być niedziałające światła stopu. Przy tym aż 13% zderzeń pojazdów w ruchu było skutkiem najechania na tył.

Podobnie mogło być przy uderzeniach bocznych, które stanowią kolejne 30% ogółu wypadków. Z kolei wśród przyczyn kolizji drogowych na pierwszym miejscu wymienia się "nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu" (26,2% ogółu). Tu również mogły powstać sytuacje, w których kierowca prawidłowo przestawia dźwignię kierunkowskazów, ale sygnalizacji tego manewru nie widać na zewnątrz pojazdu.

Zaniedbania kierowców

Statystycznie najczęściej przepalają się żarówki w reflektorach przednich. Stąd wielu kierowców systematycznie kontroluje stan oświetlenia, ograniczając się właśnie do tej części samochodu.

Mniej uwagi poświęca się żarówkom w kierunkowskazach oraz lampach tylnych. Na ogół ich kontrolę przeprowadza dopiero diagnosta podczas obowiązkowego przeglądu pojazdu.

Castrol Vecton

Castrol Vecton

Wydłużona trwałość żarówki ogranicza ryzyko jej niespodziewanej awarii

Wszystkie zewnętrzne żarówki samochodowe należy zawsze wymieniać parami

Tymczasem każda żarówka ma określoną żywotność i może się przepalić nawet chwilę po opuszczeniu stacji kontroli pojazdów. Dlatego kierowca powinien sprawdzać ich działanie co najmniej raz w tygodniu. Ta sama uwaga dotyczy mechaników. Warto, aby z własnej inicjatywy przeprowadzali oni kontrolę świateł w każdym serwisowanym bądź naprawianym pojeździe.

Dobór źródeł światła

Firma Lumileds oferuje pełną gamę żarówek marki Philips do oświetlenia zewnętrznego. W ich liczbie do kierunkowskazów przeznaczonych jest kilka uniwersalnych typów o symbolach W5W, WY5W, W3W, R5W lub T4W, a także P21W, PY21W, PY21WSV, W21W, WY21W, H21W, HY21W, PSY24W, PCY16W, PSY24WSV, PY24W lub PY24WSV.

Część z nich (oznaczenia H6W, W16W, R10W, RY10W i PSY19W) znajduje zastosowanie także w lampach tylnych. Przy ich doborze warto zwrócić uwagę na kolor klosza. Jeśli jest biały, należy wybrać żarówki sygnalizacyjne, w których symbolu jest litera Y (Yellow).

Żarówki do świateł postojowych z tyłu noszą oznaczenie: H6W, R5W, R10W lub T4W, a do świateł cofania: P21W, H6W, H21W, W16W, W21W, R10W, PS19W lub PSX24W. Do przeciwmgielnych stosuje się wersje: P21W, PR21W, H21W, W16W lub PS19W. Gamę Philips uzupełniają żarówki do podświetlenia tablicy rejestracyjnej: R5W, R10W, W3W, W5W lub C5W.

Ostatnią kategorią są żarówki świateł "stop". Zarówno w lampach zespolonych, jak i w tzw. "trzecim stopie" stosuje się modele o symbolach: W3W, W5W, W16W, W21W lub R10W.

Typy żarówek odpowiednich do konkretnego egzemplarza samochodu wymienione są w jego instrukcji obsługi. Jeśli kierowca jej nie posiada, to za wzór może posłużyć żarówka przepalona, wymontowana z pojazdu, o ile mamy pewność, że była kiedyś prawidłowo dobrana.

Oferta Lumileds Poland obejmująca żarówki z logo Philips odpowiada wszystkim ich zastosowaniom w samochodach

Chociaż w Polsce nie ma obowiązku posiadania żarówek zapasowych w samochodach osobowych, to jednak te zamontowane w pojeździe muszą być zawsze sprawne. Dlatego warto zaopatrzyć się w stosowny zestaw awaryjny. Powinien on zawierać zarówno co najmniej jedną żarówkę do reflektora głównego, jak i po jednej sztuce do pozostałych świateł.

Niebagatelną rolę w doborze źródeł światła w samochodzie ogrywa też jakość używanych żarówek. Wszystkie ich typy dostarczane przez firmę Lumileds Poland i sygnowane logo Philips są produkowane z zachowaniem najwyższych standardów jakości (ECE) i najostrzejszych norm użytkowania.Wioletta Pasionek
Marketing Manager Central Europe Lumileds PolandWasi dostawcy

Podobne

Polecane