strona główna Technika motoryzacyjna Postaw na serwisowanie VAN-ów
2018-11-01, ostatnia aktualizacja 2018-11-01 06:10

Popularność samochodów dostawczych rośnie

Postaw na serwisowanie VAN-ów

Fot. Mobil

Fot. Mobil

Sektor samochodów dostawczych rozwija się niezwykle szybko, co potwierdzają dane rynkowe oraz rosnąca obecność VAN-ów w warsztatach. Według Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Pojazdów ACEA w pierwszym półroczu br. na polskie drogi wyjechało blisko 3000 nowych samochodów dostawczych więcej niż w analogicznym okresie 2017 roku. Co więcej, zgodnie z prognozami w latach 2016–2020 liczba takich pojazdów na terenie UE wzrośnie o 38%*. Sprzedaż VAN-ów napędza m.in. rozwój branży e-commerce i zapotrzebowanie na szybkie dostawy do domu, rosnąca urbanizacja oraz brak konieczności posiadania dodatkowych uprawnień do prowadzenia dostawczaka.

Właściciele najnowszych samochodów dostawczych korzystają z usług serwisów autoryzowanych. Jednak szansa zwiększenia zysków na fali rosnącej popularności VAN-ów dotyczy również warsztatów niezależnych. To one przejmują klientów ASO lub oferują serwis i naprawę używanych aut z importu. Według danych Instytutu SAMAR, średni wiek sprowadzanych aut osobowych i dostawczych po I półroczu br. wynosi 11 lat i 6 miesięcy. To niejednokrotnie dostawczaki o dużym przebiegu, których awaryjność jest wyższa.

Prognozowany wzrost liczby aut dostawczych w UE (2016–2020)

Dobrym początkiem tworzenia oferty profilowanej pod właścicieli VAN-ów jest wprowadzenie dodatkowych godzin pracy serwisu, nie kolidujących z dostawami towarów. Kolejnym dobrym pomysłem jest prowadzenie serwisu olejowego z użyciem właściwej gamy olejów silnikowych. Jeszcze do niedawna na rynku brakowało kompleksowej oferty środków smarnych przeznaczonych do pojazdów dostawczych; mechanicy używali olejów do pojazdów osobowych lub ciężarowych. Sytuacja zmieniła się w 2017 roku. Wówczas ExxonMobil wprowadził nową kategorię olejów silnikowych Mobil Delvac. Obecnie tworzy ją sześć produktów, którymi można serwisować około 80% europejskiego parku samochodów dostawczych.

Na etykietach w pełni syntetycznego oleju Mobil Delvac City Logistics 5W-30 znajdziemy litery wskazujące na aprobaty producentów pojazdów. P – Peugeot-Citroën, V – VW, F – Ford, M – Mercedes-Benz oraz R – Renault. Niektóre z olejów Mobil Delvac City Logistics mają szersze zastosowanie – posiadają dodatkowe dopuszczenia ACEA i spełniają wymagania innych marek, w tym Iveco i Fiata. Gamę olejów uzupełnia semisyntetyczny Mobil Delvac Light Commercial Vehicle E 10W-40, przeznaczony do starszych pojazdów dostawczych.

Dodatkowe informacje o olejach silnikowych Mobil Delvac do samochodów dostawczych znajdziesz na stronie www.mobil.pl lub u autoryzowanych dystrybutorów olejów i smarów Mobil (www.dexol.pl, www.ekonaft.com.pl, www.mobipol.pl, www.smartplus.pl).

* Źródło: www.acea.be
Artykuł sponsorowanyWasi dostawcy

Podobne

Polecane