strona główna Mechanika Nissan Qashqai - przód
2018-11-26, ostatnia aktualizacja 2018-11-26 09:00

Instrukcja montażowa KYB

Nissan Qashqai - przód

Fot. KYB

Fot. KYB

Nissan Qashqai [02.07-] jest samochodem dość popularnym na drogach Europy i nie tylko. Stosunkowo rzadko dokonuje się w nim wymiany przednich amortyzatorów i sprężyn, gdyż nie jest to operacja prosta.

Zalecany czas wymiany przedniego amortyzatora po jednej stronie modelu Nissan Qashqai [02.07-] wynosi 1 godzinę i 40 minut. Dla pełnego demontażu kolumny należy wykonać następujące czynności:

  • zdjąć koło;
  • odkręcić nakrętkę mocującą łącznik stabilizatora (fot. 1);
  • wyjąć z gniazda mocowania przewód czujnika ABS;
  • zdjąć klamrę zabezpieczającą i wyjąć z gniazda mocowania przewód hamulcowy (fot. 2);
  • odkręcić dwie dolne śruby mocujące amortyzator do zwrotnicy;
  • dla uzyskania lepszego dostępu zdemontować wszystkie utrudniające go elementy (fot. 3 i 4);
  • odkręcić wycieraczki i zdemontować plastikową osłonę podszybia, aby uzyskać dostęp do górnych śrub mocujących kolumnę amortyzatora (fot. 5);
  • odkręcić 3 śruby mocujące kolumnę amortyzatora (przytrzymując amortyzator jedną ręką, aby nie upadł) (fot. 6 i 7);
  • wyjąć kolumnę amortyzatora od dołu i umieścić ją w odpowiednim ściągaczu do sprężyn (najlepiej w kolumnowym ściągaczu pneumatycznym z bramką zabezpieczającą), potem zdemontować ją całkowicie i sprawdzić dokładnie stan techniczny poszczególnych elementów (fot. 8, 9 i 10).

Wraz z nowym amortyzatorem zaleca się wymianę: górnego zestawu montażowego, zestawu osłonowo-ochronnego oraz sprężyny zawieszenia.

Jeśli sprężyna zawieszenia osadzona była na specjalnej podkładce transparentnej, należy ten element wymienić na nowy (fot. 11).

Montaż nowych części wymaga:

1. umieszczenia amortyzatora KYB, sprężyny zawieszenia, zestawu montażowego górnego mocowania oraz zestawu osłonowo-ochronnego w kolumnowym ściągaczu pneumatycznym z bramką zabezpieczającą i zmontowania całej kolumny (fot. 12).

(Uwaga: Trzeba zachować odpowiednią kolejność i pozycję montażową wszystkich elementów. Nie wolno używać narzędzi typu „żaba” do przytrzymania tłoczyska podczas dokręcania jego nakrętki, gdyż można w ten sposób uszkodzić powierzchnię chromową i doprowadzić do wycieku oleju, czyli uszkodzenia amortyzatora. Należy używać tylko narzędzi przeznaczonych do tego celu);

2. włożenia zmontowanej kolumny od dołu i wykonania wszystkich pozostałych czynności montażowych w kolejności odwrotnej względem opisanej przy demontażu, z zastosowaniem odpowiedniej procedury montażu i właściwych momentów dokręcania.

KYB zaleca:

1. wykonać kontrolę geometrii zawieszenia po każdej wymianie amortyzatorów w samochodzie;

2. zawsze wymieniać amortyzatory i sprężyny zawieszenia parami w obrębie jednej osi;

3. obejrzeć film na temat wymiany amortyzatorów przedniej osi w samochodzie Nissan Qashqai [02.07-], dostępny na: www.youtube.com/KYBEurope.

Nowa aplikacja KYB

Mobilna aplikacja KYB Suspension Solutions, którą wprowadzono pod koniec listopada ub. roku, została pobrana już przez ponad tysiąc użytkowników!

Spełnia ona dwie funkcje:

1. pomaga uświadamiać klientów o konieczności wymiany zużytych bądź uszkodzonych elementów zawieszenia (mechanik za jej pośrednictwem przesyła właścicielowi pojazdu wiadomość tekstową z informacją o zidentyfikowanych uszkodzeniach oraz elementach zakwalifikowanych do wymiany i dodatkowo linki do filmów, przedstawiających zagrożenie i ryzyko związane z eksploatacją zużytych amortyzatorów, sprężyn zawieszenia oraz elementów montażowych);

2. przedstawia kompletną naprawę, którą warsztat przeprowadził w pojeździe klienta, pozwala też wysłać bezpłatną wiadomość tekstową do kierowcy wraz z załączonymi zdjęciami zarówno przed, jak i po wykonaniu usługi.

Aplikacja KYB Suspension Solutions dostępna jest do pobrania bezpłatnie w sklepie App Store i Google Play dla mechaników w 28 krajach Europy oraz na stronie kyb-europe.com.Andrzej Chmielewski
Specjalista ds. Produktowo-Technicznych KYB Europe Oddział w Polsce

Tagi

Montaż  amortyzator 


 

Wasi dostawcy

Podobne

Polecane