strona główna Aktualności Jubileusz fabryki w Dębicy
2019-04-04, ostatnia aktualizacja 2019-04-04 11:44

Jubileusz fabryki w Dębicy

Fot. Dębica S.A.

Fot. Dębica S.A.

Dębicka fabryka opon obchodzi 80. urodziny. Oficjalne uruchomienie zakładu – z udziałem wicepremiera Eugeniusza Kwiatkowskiego – miało miejsce 4 kwietnia 1939 roku.

Zakład produkcyjny w Dębicy jest dziś jedną z największych fabryk opon w Europie, a marka z powodzeniem sprzedaje swoje produkty na całym świecie.

W 1937 roku polski rząd podjął decyzję o budowie Centralnego Okręgu Przemysłowego, a jedną z ważniejszych inwestycji w ramach tego projektu została fabryka ogumienia w Dębicy. Prace budowlane wystartowały w lutym 1938 roku. Oficjalne otwarcie fabryki, wówczas pod nazwą Fabryka Gum Jezdnych „Stomil”, nastąpiło 4 kwietnia 1939 roku z udziałem Eugeniusza Kwiatkowskiego, ówczesnego wiceprezesa Rady Ministrów. Początkowo produkcja była w całości przeznaczona na potrzeby polskiej armii. Rozwój zakładu pokrzyżowała wojna, ale wkrótce po jej zakończeniu fabryka zaczęła na nowo się rozwijać, by w kolejnych latach ugruntować swoją pozycję na rynku polskim i zagranicznym.

W 1995 roku strategicznym inwestorem zakładu został The Goodyear Tire & Rubber Company, obejmując większościowy pakiet akcji. Amerykański koncern w ciągu kolejnych 24 lat zainwestował w Dębicy kilkaset milionów złotych. Dzięki temu dębicka firma oponiarska stała się jedną z największych i najnowocześniejszych na świecie, a sama marka „Dębica” zyskała globalny zasięg w przemyśle motoryzacyjnym.

Dzięki wykorzystywaniu nowoczesnych technologii i spełnianiu najwyższych standardów jakości, z linii produkcyjnych Dębicy schodzą obecnie zaawansowane technologicznie opony do samochodów osobowych, dostawczych i ciężarowych, sprzedawane pod markami Dębica, Goodyear, Dunlop, Fulda oraz Sava. Część produkcji trafia także na pierwsze wyposażenie najbardziej rozpoznawalnych marek aut na świecie.

Firma Oponiarska Dębica S.A. łączy tradycję dębickiej fabryki z nowoczesnością. Zakład produkcyjny jest dziś jednym z największych pracodawców na Podkarpaciu i jednocześnie ważną częścią życia lokalnej społeczności. Dębica ma istotny wkład nie tylko w rozwój regionu, ale i całej polskiej gospodarki, co potwierdzają prestiżowe nagrody (m.in. „Perły Polskiej Gospodarki”, „Konsumenckiego Lidera Jakości” oraz tytuł „Lidera Polskiej Transformacji”).

W związku z jubileuszem Firma Oponiarska Dębica S.A. została mecenasem wystawy czasowej w Muzeum Regionalnym w Dębicy, zatytułowanej „Narodziny przemysłu gumowego w Dębicy”.

Tagi

Dębica  Jubileusz Wasi dostawcy
Podobne

Polecane


ver. 2023#2