strona główna Aktualności Shell Eco-marathon
2019-06-10, ostatnia aktualizacja 2019-06-10 11:52

Shell Eco-marathon

Fot. Shell

Fot. Shell

Konkurs Shell Eco-marathon ma skłonić młodych konstruktorów do budowania energooszczędnych pojazdów.

W tym roku Shell Eco-marathon odbędzie się w pierwszym tygodniu lipca na torze Mercedes-Benz World w Weybridge na przedmieściach Londynu. Weźmie w nim udział 161 zespołów z 25 krajów – w tym 6 polskich drużyn.

Co roku w konkursie biorą udział zespoły ze szkół średnich oraz uczelni wyższych. Uczestnicy stają przed wyzwaniem zbudowania i przetestowania bolidów jak najbardziej wydajnych pod względem energetycznym. Zwycięża drużyna, której pojazd pokona najdłuższy dystans na ekwiwalencie jednego litra paliwa lub jednej kilowatogdziny.

Startujące w tym roku polskie zespoły tworzą koła naukowe, w których konstruują i ulepszają swoje bolidy. Drużyny rywalizują w dwóch kategoriach. UrbanConcept to kategoria dla pojazdów, które muszą spełniać wymogi uprawniające je do poruszania się po mieście. Klasa Prototype została stworzona z myślą o autach o aerodynamicznej formie oraz niskiej masie; głównym celem jest w tym przypadku osiągnięcie maksymalnej wydajności, a wygoda kierowcy schodzi na dalszy plan.

Polskie drużyny w zawodach:

  • Hydrogen CarPG, Politechnika Gdańska
  • Hydrogreen Pollub, Politechnika Lubelska
  • Iron Warriors, Politechnika Łódzka
  • Rotor, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Krośnie
  • Skap 2, Politechnika Warszawska
  • Smart Power Urban, Politechnika Śląska

Tegoroczna edycja Shell Eco-marathon w Polsce została objęta patronatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, honorowym patronatem Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, honorowym patronatem prezydenta Lublina oraz honorowym patronatem prezydenta Gdańska.Wasi dostawcy

Podobne

Polecane