strona główna Aktualności Wiązka elektryczna haka holowniczego
2019-07-02, ostatnia aktualizacja 2019-07-02 09:24

Wiązka elektryczna haka holowniczego

Fot. Steinhof

Fot. Steinhof

Montaż haka holowniczego w samochodzie wiąże się z montażem jego gniazda elektrycznego. Służy ono np. do przekazywania energii elektrycznej do świateł holowanej przyczepy. Wyróżniamy wiązki 7 PIN oraz 13 PIN. Od czego zależy wybór jednej lub drugiej?

Najważniejszą cechą wiązki 13-pinowej jest obsługa światła wstecznego, czego nie zapewnia wiązka 7-pinowa. W przypadku wszystkich przyczep, których DMC przekracza 750 kg, prawo wymaga, aby były one wyposażone w światło wsteczne. Jeżeli samochód ma wiązkę 7 PIN i będziemy holować przyczepę ciężką, w przypadku kontroli policyjnej możemy dostać mandat. Brak światła wstecznego traktowany jest jako „usterka”. Do holowania przyczep lekkich z DMC nie przekraczającym 750 kg wystarczy za to wiązka 7-pinowa.

Możliwość wyrobienia trzeciej tablicy rejestracyjnej – np. na bagażnik rowerowy – nakłada wymogi co do samego bagażnika. Bagażnik na rowery powinien mieć wszystkie światła, jakie ma samochód (tj. światła pozycyjne, kierunkowskazy, światło stop, światło przeciwmgłowe oraz wsteczne). Z tego względu, jeśli zamierzamy przewozić na haku rowery, w grę wchodzi jedynie wiązka 13-pinowa.

Na rynku dostępne są produkty dla tych, którzy mają zamontowaną wiązkę 7 PIN, a okazjonalnie potrzebują wersji 13 PIN. Są to specjalne adaptery, które zwiększają funkcjonalność wiązki 7-pinowej, przekształcając ją w złącze 13 PIN. Eksperci mówią jednak, że adaptery nie zawsze się sprawdzą – wiele zależy od konkretnego modelu samochodu. Z tego względu, jeśli chcemy zapewnić sobie duże możliwości holowania, powinniśmy wybrać wiązkę 13 PIN. Będzie ona szczególnie ważna dla amatorów przyczep kempingowych. Tego typu zestaw elektryczny – poza światłem wstecznym – umożliwia podpięcie dodatkowych kabli ładujących akumulatory oraz podpięcie stałego plusa, który zapewnia pracę np. lodówki w przyczepie.

W zależności od stopnia skomplikowania systemu elektronicznego pojazdu, w zestawie z wiązką możemy znaleźć elektroniczny moduł sterujący. Wiązka do haka holowniczego z modułem jest niezbędna do samochodów z systemem sterowania CAN Bus, kontrolą oświetlenia Check Control (komputer informuje kierowcę o spalonych żarówkach), czujnikami parkowania (jeśli chcemy mieć przydatną funkcję automatycznej dezaktywacji czujników parkowania po podpięciu wtyczki przyczepy). 

Wasi dostawcy

Podobne

Polecane