strona główna Aktualności Toyota: szybko ładowane baterie
2020-08-05, ostatnia aktualizacja 2020-08-05 13:19

Toyota: szybko ładowane baterie

Fot. Toyota

Fot. Toyota

Koncern Toyota zbudował prototyp baterii litowo-jonowej ze stałym elektrolitem. Nowy typ baterii zapewni znacznie większy zasięg przy tej samej wielkości w porównaniu ze stosowanymi obecnie akumulatorami litowo-jonowymi.

Toyota wprowadziła do sprzedaży pierwszy zelektryfikowany samochód – hybrydowego Priusa – 23 lata temu i długo w swoim programie niskoemisyjnych samochodów koncentrowała się na hybrydach (HEV) oraz na autach na wodorowe ogniwa paliwowe (FCEV). Jednak w ostatnich latach włączyła do swojego planu elektromobilności także auta elektryczne na baterie (BEV).

Baterie litowo-jonowe ze stałym elektrolitem ładują się szybciej, dają większy zasięg i mają większą gęstość energii niż obecnie używane akumulatory litowo-jonowe. Badania nad tym rozwiązaniem Toyota prowadzi razem z firmą Panasonic. Obecnie naukowcy obu koncernów skupiają się na elektrolicie siarkowym, który ułatwia bardziej wydajny transfer jonów między elektrodami. Teraz muszą znaleźć taki elektrolit, który nie będzie się deformował podczas ładowania i rozładowywania.

Japońska firma planuje wprowadzenie nowego alumulatora na rynek w 2025 roku. Wówczas ładowanie przeciętnego samochodu elektrycznego może trwać 15 minut.

Tagi

Toyota  Akumulator 


 

Wasi dostawcy


Podobne

Polecane


ver. 2023#2