strona główna Praktyka warsztatowa Komfort termiczny przez cały rok
2023-04-26, ostatnia aktualizacja 2023-04-26 15:28

Znaczenie nagrzewnicy i dmuchawy kabinowej

Komfort termiczny przez cały rok

Standard Nissens First Fit gwarantuje bezproblemowy montaż. W zestawie z wybranymi referencjami znajdują się dodatkowe elementy, takie jak uszczelki piankowe, śruby, opaski itp.

Nissens

Standard Nissens First Fit gwarantuje bezproblemowy montaż. W zestawie z wybranymi referencjami znajdują się dodatkowe elementy, takie jak uszczelki piankowe, śruby, opaski itp.

Podczas przeglądów serwisowych często pomija się dwa istotne elementy układu HVAC: nagrzewnicę i dmuchawę kabinową. Ich położenie w samochodzie (ciasne upakowanie pod deską rozdzielczą) powoduje, że są trudno dostępne. Tymczasem podzespoły te mają kluczowe znaczenie nie tylko dla optymalnej wydajności układu klimatyzacji, ale także dla komfortu i bezpieczeństwa pasażerów.

Elementy te wydają się bardzo prostymi częściami w porównaniu z innymi komponentami pojazdu, ale takie podejście jest mylące. Obydwie części mogą okazać się kosztowne w naprawie. Należy pamiętać, aby uwzględniać je w corocznym przeglądzie klimatyzacji.

Nagrzewnica

Nagrzewnica stanowi integralną część układu chłodzenia silnika, a jej funkcją jest zapewnienie komfortu cieplnego w kabinie pojazdu. Najczęściej nagrzewnica znajduje się pod deską rozdzielczą lub w zintegrowanym module HVAC. Przepływający przez nią gorący płyn chłodzący z bloku silnika ogrzewa powietrze wdmuchiwane do kabiny za pośrednictwem dmuchawy. Proces ten przeciwdziała również osadzaniu się pary na szybach pojazdu, znacznie poprawiając widoczność, a zarazem bezpieczeństwo podczas jazdy. 

Osady i różne pozostałości w rurkach nagrzewnicy mogą gromadzić się i ostatecznie blokować przepływ płynu chłodzącego, zmniejszając jej sprawność. Typowymi źródłami zanieczyszczeń są:

  • kamień z użytej zwykłej wody zamiast płynu lub wody zdemineralizowanej;
  • osady pochodzące z niskiej jakości płynów chłodzących lub starych, niewymienianych na czas płynów;
  • nieprawidłowe mieszanie różnych płynów;
  • pozostałości po środkach uszczelniających.

Zużyty lub uszkodzony termostat ogranicza przepływ płynu chłodzącego w układzie oraz uniemożliwia prawidłowe działanie nagrzewnicy. Spowodowana wilgocią w otoczeniu nagrzewnicy korozja może prowadzić do wycieków płynu. Z kolei wycieki wiążą się ze spadkiem poziomu płynu chłodzącego, co skutkuje niską wydajności nagrzewnicy oraz może spowodować bardziej rozległe uszkodzenia innych elementów silnika.

Dmuchawa

Dmuchawa kabinowa zapewnia przepływ powietrza przez wymienniki ciepła, takie jak parownik i nagrzewnica, oraz jego dystrybucję w kabinie pojazdu. Umieszczona jest zazwyczaj w module HVAC pomiędzy kabiną a komorą silnika. Dmuchawa kabinowa, ze względu na elementy z tworzyw sztucznych, stanowi urządzenie wrażliwe zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i na awarie układu elektrycznego pojazdu.Zatkany lub zużyty filtr kabinowy może znacznie skrócić żywotność dmuchawy. Najczęstszymi przyczynami problemów z dmuchawą kabinową są awarie układu elektrycznego pojazdu, zmniejszony przepływ powietrza oraz nieprawidłowy montaż. W pojazdach użytkowych (taksówki, samochody dostawcze, autobusy, ciężarówki itp.) dmuchawy są narażone na przyspieszone zużycie ze względu na duże przebiegi tych aut oraz czas pracy.

Zarówno w przypadku wymiany nagrzewnicy, jak i dmuchawy, w zależności od modelu samochodu, średni czas pracy wynosi od dwóch do trzech godzin. W niektórych bardziej zaawansowanych pojazdach zadanie to może okazać się bardziej pracochłonne.

Jakość a cena
Warto pamiętać, że choć na pierwszy rzut oka tani produkt może wydawać się równie atrakcyjny, co droższy, to jednak istotne różnice kryją się wewnątrz, zwłaszcza w użytych do produkcji materiałach, co decyduje o trwałości produktu i zadowoleniu ostatecznego klienta. Tylko wysokiej jakości nagrzewnica może zagwarantować właściwe dopasowanie do punktów montażowych i bezproblemowy montaż, właściwą wydajność cieplną oraz długą żywotność produktu.

Ta sama zasada dotyczy dmuchaw, gdzie płynna praca, wydajność i trwałość są kluczowe dla bezpieczeństwa i utrzymania komfortu termicznego w kabinie. Dmuchawy niskiej jakości mogą generować hałas i zakłócać elektronikę samochodu lub radio. Ponadto nieprawidłowo działająca lub nieefektywna dmuchawa może szybko spowodować kosztowne awarie układu klimatyzacji, w tym przeciążenie i awarię sprężarki. Brak przepływu powietrza przez parownik oznacza mało wydajną przemianę stanu czynnika chłodniczego, co prowadzi do słabej wydajności układu i naraża sprężarkę klimatyzacji na napływ czynnika w stanie ciekłym i na jej przeciążenie.

Wymiana nagrzewnicy czy dmuchawy często oznacza ingerencję w deskę rozdzielczą, a czasami nawet jej całkowity demontaż, więc jest czasochłonna, a co za tym idzie – kosztowna. Większość użytkowników pojazdów nie chciałaby tej czynności powtarzać. Wymiana fabrycznej części na produkt o niskiej jakości to ryzyko powrotu niezadowolonych klientów i nadszarpniętej reputacji warsztatu.

Genuine Nissens Quality
Nissens jest uznanym na świecie dostawcą części zamiennych, posiadającym wieloletnie doświadczenie w układach chłodzenia silnika, jak i klimatyzacji samochodowej. Wszystkie produkty firmy są projektowane i wytwarzane zgodnie ze standardami jakości Genuine Nissens Quality, co oznacza, że zapewniają wysoką wydajność i trwałość oraz idealnie dopasowanie do przestrzeni montażowej. Standard Nissens First Fit gwarantuje bezproblemowy montaż. W zestawie z wybranymi referencjami znajdują się dodatkowe elementy, takie jak uszczelki piankowe, śruby, opaski itp.

Wewnętrzne zabrudzenia rurek rdzenia nagrzewnicy – Nagromadzenie zanieczyszczeń drastycznie ogranicza prawidłowy przepływ płynu chłodzącego w układzie. Zalecanym rozwiązaniem jest usunięcie przyczyny awarii i przepłukanie układu

Niewłaściwa konstrukcja przegrody wewnątrz zbiornika ogranicza przepływ płynu chłodzącego w nagrzewnicy o niskiej jakości

Słabej jakości wirnik dmuchawy wykonany z domieszką przetworzonych tworzyw sztucznych jest bardziej podatny na pękanie, generuje hałas i ogranicza wydajność

Właściwa mieszanka materiałów użytych do wytworzenia szczotek węglowych ma zasadnicze znaczenie dla trwałości dmuchawy. Szczotki o niskiej jakości zużywają się znacznie szybciej


 

Wasi dostawcy


Podobne

Polecane


ver. 2023#2