strona główna Nowości rynkowe Ekologiczne opakowania produktów Denso
2023-05-29, ostatnia aktualizacja 2023-05-29 14:34

Ekologiczne opakowania produktów Denso

Linia pakująca

Fot. Denso

Linia pakująca

Kontynuując działania na rzecz zrównoważonego rozwoju, Denso Aftermarket wdrożyło zmiany w sposobie pozyskiwania i wykorzystywania materiałów ochronnych stosowanych do pakowania rozruszników, alternatorów i sprężarek klimatyzacji. Tym samym zmniejszono zużycie plastiku o 51 ton.

Podjęte działania są kolejnym krokiem przybliżającym firmę do osiągnięcia neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla. Denso Aftermarket aktywnie odgrywa swoją rolę w realizacji tego celu, a dzięki zastosowaniu nowych materiałów ochronnych w opakowaniach dwóch głównych grup produktów jest liderem tego ruchu.

Pianka poliuretanowa, którą firma używała do pakowania rozruszników i alternatorów oraz sprężarek klimatyzacji sprzedawanych na rynku wtórnym, spełniała swoją rolę w zabezpieczeniu części na czas przechowywania i transportu, jednak poliuretan jest problematyczny w utylizacji i bardzo trudny w recyklingu. Od lipca 2022 r. zaczęto zastępować piankę poliuretanową papierem uzyskanym w 100% z recyklingu, który sam w sobie w całości nadaje się do ponownego recyklingu. W maju 2023 r. proces przejścia z pianki na papier dobiega już końca.

Aby osiągnąć te znaczące korzyści środowiskowe, Denso skorzystało z wiedzy specjalistycznej firmy Pregis – wiodącego producenta i dostawcy innowacyjnych opakowań i materiałów ochronnych. Firma Pregis stwierdziła, że istnieją dwa realistyczne rozwiązania alternatywne zastąpienia wypełnień z pianki poliuretanowej. Jednym z nich są nylonowe poduszki wypełnione powietrzem. Nylonu nie można jednak poddać recyklingowi, więc to rozwiązanie nie spełniało jednego z podstawowych wymogów. Drugim jest papier z recyklingu, ale tu pojawiło się pytanie, czy zapewni on odpowiedni poziom ochrony ważnych części zamiennych podczas ich przechowywania i transportu.

Firma Pregis przystąpiła do serii testów, których wyniki zostały następnie poparte niezależnym audytem przeprowadzonym przez Thales Cryogenics w Eindhoven. Nowe rozwiązanie przetestowane w rzeczywistym środowisku zapewnia taki sam poziom ochrony produktów, jak pianka poliuretanowa.

Bezpośrednie porównanie właściwości pianki poliuretanowej i nowego rozwiązania pokazało, że ochrona zapewniana przez papier jest w rzeczywistości jeszcze lepsza.

Firma Thales Cryogenics przeprowadziła również badania porównawcze między tymi dwoma rozwiązaniami. Papier okazał się najlepszy pod względem zrównoważonego rozwoju między innymi dlatego, że jest wytwarzany z materiału pochodzącego z recyklingu, a do jego produkcji nie zostało ścięte ani jedno drzewo. Dodatkowe korzyści to: zmniejszenie zużycia plastiku i pianki o 51 ton rocznie, zmniejszenie emisji CO2 oraz łatwość utylizacji i recyklingu papieru.

Ostatnim krokiem było zastąpienie pianki poliuretanowej papierem na linii pakującej. Firma Pregis zapewniła efektywne procedury pakowania, w tym system skanujący, który określa prawidłową ilość papieru, jaka powinna zostać użyta do ochrony danego komponentu oraz odpowiednią metodę pakowania. Ocena infrastruktury objęła również optymalizację procesu pakowania oraz wskazanie najlepszego miejsca dla maszyny produkującej papierowy materiał ochronny.

Papier użyty jako opakowanie wewnętrzne jest wykonany w 100% z materiału pochodzącego z recyklingu, co oznacza, że można go traktować jak zwykłe odpady papierowe, które ponownie zostaną poddane recyklingowi. Uzyskał on certyfikat FSC.

Złożoność problemu i konieczność starannego rozważenia wszystkich implikacji przejścia z pianki poliuretanowej do papieru spowodowały, że proces ten wymagał czasu. Nowe rozwiązanie niesie jednak znaczące korzyści i dowodzi nieustannego zaangażowania firmy Denso w zrównoważony rozwój i ochronę środowiska naturalnego.

Maszyny produkujące papier ochronny, gotowy produkt i linia pakującaAlexey Bartashevich
Senior Manager Aftermarket Product Denso Europe

Tagi

Denso Wasi dostawcy


Podobne

Polecanever. 2023