strona główna Materiałoznawstwo Przyszłość klocków hamulcowych
2023-11-08, ostatnia aktualizacja 2023-11-08 14:27

Przyszłość klocków hamulcowych

Ferodo

Ferodo – jeden z najstarszych producentów klocków hamulcowych na świecie (ponad 100 lat tradycji!) – wskazuje kierunki rozwoju swojej branży.

Należy zaznaczyć, że producenci klocków i tarcz hamulcowych oferowanych na terenie UE mają pewne ograniczenia, które dotyczą również drogi hamowania. Musi być ona taka sama, jak pojazdu, który opuścił linię produkcyjną na zestawie fabrycznym. Dopuszczalne są niewielkie odchyłki w jedną lub w drugą stronę, ale nie może być tak, że pojazd, który jako nowy z salonu potrzebuje do zatrzymania ze 100 km/h np. 40 metrów, po wymianie klocków zatrzyma się po 60 metrach. Co więcej, niedopuszczalne są także odchyłki w drugą stronę. Gdyby jakimś cudem wymiana klocków spowodowała skrócenie drogi hamowania do 15 metrów – klocki także nie otrzymałyby homologacji. Kwestia skrócenia drogi hamowania podejmowana jest wyłącznie na etapie konstruowania nowych samochodów (poziom OE) i aftermarket nie może w nią ingerować.

Czy więc producentom oferującym klocki na rynku wtórnym pozostaje jakieś pole manewru? Oczywiście. Oto najważniejsze kierunki rozwoju dla takich producentów, jak Ferodo.

1. Jakość łączenia warstwy ciernej i płytki

Niezwykle ważna dla klocków hamulcowych jest wytrzymałość połączenia warstwy ciernej z płytką klocka. Odklejanie się obu tych elementów stanowi wadę dyskwalifikującą. Techniki łączenia stosowane w klockach Ferodo sprawiają, że w warunkach laboratoryjnych prędzej dojdzie do rozerwania samej warstwy ciernej niż do odklejenia połączenia z płytką.

2. Odporność na wysokie temperatury

Stosowanie najwyższej jakości mieszanek do produkcji warstwy ciernej sprawia, że jest ona odporna na pękanie, kruszenie czy topienie się w wysokich temperaturach, które zdarzają się w trakcie ekstremalnego hamowania. To jeden z głównych czynników, który odróżnia klocki z czołówki, takie jak Ferodo, od klocków najniższej jakości.

3. Zachowanie współczynnika tarcia w szerokim zakresie temperatur

Najlepsze klocki w sposób stabilny zachowują współczynnik tarcia w bardzo szerokim zakresie temperatur. W przypadku Ferodo jest on precyzyjnie oznaczony w całym zakresie przewidywanych temperatur roboczych, a użytkownik wie, co kupuje.

4. Ograniczenie pylenia

Ochrona środowiska, a także troska o zdrowie sprawiają, że producenci klocków już dawno temu usunęli ze składu mieszanek azbest, a obecnie dążą do wyeliminowania z nich metali ciężkich i ograniczenia pylenia. W sposób oczywisty chroni to nasze płuca w obrębie skrzyżowań (tam pył najgęściej unosi się w powietrzu) i w warsztatach. Efektem dodatkowym jest czystość felg, które w znacznie mniejszym stopniu niż zwykle pokrywają się szarym nalotem. W przypadku klocków Ferodo realizuje się to w oparciu o technologię Eco-friction®, która umożliwia produkcję klocków hamulcowych o niskiej lub zerowej zawartości miedzi, co pozwala ograniczyć zawartość metali ciężkich i emisję zanieczyszczeń. Technologia ta odpowiada potrzebom najnowszych platform przyjaznych dla środowiska.

5. Ograniczenie pisków

Piski zawsze były zjawiskiem niepożądanym, a wraz z popularyzacją cichych pojazdów elektrycznych poprzeczka wymagań podniosła się jeszcze wyżej. Redukcję pisków osiąga się przez stosowanie specjalnych powłok lub innych elementów ograniczających wibracje. Ferodo wprowadziło do oferty nowatorskie, kierunkowe klocki hamulcowe. To kolejny, niekonwencjonalny sposób walki z piskami podczas hamowania.

6. Ograniczenie czasu docierania

Specjalna obróbka na etapie produkcji potrafi istotnie skrócić czas docierania się klocka po montażu w warsztacie. Dodatkowym wyzwaniem, które udało się zrealizować, była poprawa skuteczności hamowania podczas pierwszych kilku hamowań tuż po opuszczeniu warsztatu. Równoległe działania podejmowane są przy produkcji tarcz hamulcowych. W przypadku tarcz Ferodo chodzi o powłokę Coat+, która w połączeniu z klockami hamulcowymi Ferodo Eco-friction® eliminuje konieczność odtłuszczania powierzchni tarczy przed jej montażem i zapewnia ochronę antykorozyjną.

Szereg rozwiązań Ferodo występuje łącznie i jest oznaczane na opakowaniach jako Fuse+ lub Eco-friction. W przypadku referencji przeznaczonych do samochodów elektrycznych klocki również muszą spełniać określone wymagania.

Tagi

Hamulec  Ferodo Wasi dostawcy
Podobne

Polecane


ver. 2023#2