strona główna Wyposażenie Warsztatowe diamenty
2024-02-16, ostatnia aktualizacja 2024-02-16 15:03

Wyposażenie a efektywność diagnostyki

Warsztatowe diamenty

Cartec jest firmą z ponad trzydziestoletnią tradycją, która oferuje nowoczesne wyposażenie zgodne z trendami technologicznymi

Cartec

Cartec jest firmą z ponad trzydziestoletnią tradycją, która oferuje nowoczesne wyposażenie zgodne z trendami technologicznymi

Wiele warsztatów opiera swoją działalność na podstawowych czynnościach obsługowych, np. wymianie klocków i tarcz hamulcowych, filtrów powietrza, oleju, płynów eksploatacyjnych itp. Jednak ich właściciele często starają się zwiększyć atrakcyjność i konkurencyjność swoich warsztatów.

Jedyną drogą do przyciągnięcia większej liczby klientów jest podniesienie kwalifikacji personelu oraz doposażenie warsztatu w dobre jakościowo przyrządy, pozwalające na przeprowadzanie bardziej zaawansowanych napraw.

W czasach wszechobecnej elektroniki właściciele warsztatów rozważają, jak wzbogacić swój park narzędziowy o przyrządy, które znacząco poprawią efektywność zatrudnionych mechaników-diagnostów oraz zwiększą przychód z inwestycji.

Pierwszą pozycją poniżej prezentowanych niezbędników warsztatowych (tzw. „diamentów”) jest skaner diagnostyczny, absolutny warsztatowy must have, który odpowiednio używany pomaga w każdym aspekcie pracy mechanika. Skanery diagnostyczne umożliwiają odczyt kodów usterek, monitorów komputera pokładowego, sterowników czy parametrów bieżących. Urządzenia te pozwalają również zaadaptować nowe części: wtryski, przepływomierze, poduszki powietrzne itd.

Skaner diagnostyczny służy do diagnozowania, kalibrowania, programowania i kasowania zapamiętanych usterek. O możliwościach zaawansowanych skanerów diagnostycznych można napisać książkę.

Kolejnym niezbędnym narzędziem warsztatowym jest kamera inspekcyjna – urządzenie stosunkowo tanie, a z całą pewnością bijące na głowę lusterka do dziś stosowane w mniej nowoczesnych warsztatach. We współczesnych pojazdach najczęściej jest dość ciasno, i to nie tylko pod maską.

Mechanicy nie są w stanie nieuzbrojonym okiem określić problem opisywany przez klienta.

Podstawową procedurą w pracy mechanika jest znalezienie źródła usterki. Znaczną część zgłaszanych przez właścicieli pojazdów usterek stanowią stuki, szmery, zgrzyty i inne słyszalne podczas eksploatowania pojazdu dźwięki. W przypadku, gdy problemu nie można obejrzeć, przyda się stetoskop diagnostyczny. Narzędzie umożliwia usłyszenie tego, czego oczy nie widzą.

Przydatnym urządzeniem na naszej diamentowej liście jest kamera termowizyjna – niezbędna, gdy skaner diagnostyczny nie wykazuje usterki oraz nie widać i nie słychać anomalii świadczących o miejscu występowania problemu. Kamera termowizyjna potrafi zajrzeć wszędzie tam, gdzie zawiodły wcześniejsze narzędzia. Za pomocą termowizji można zbadać obraz termiczny układu wydechowego, akumulatora, grzałki lusterek, szyby, foteli, kierownicy. Wszystko, co wywołuje powstawanie ciepła (tarcie, przepływ prądu, spalanie mieszanki), zostawia widoczny ślad cieplny, który można obserwować na ekranie kamery termowizyjnej. Narzędzie to pomaga diagnozować układy chłodzenia silnika czy klimatyzacji lub szczelności kabiny pasażerów. Kamera termowizyjna jest nieoczywistym narzędziem, które znacznie skraca czas wykrycia, a tym samym – usunięcia usterki.

Dla warsztatów specjalizujących się w wulkanizacji oraz sprawdzających i regulujących geometrię kół pojazdów ciekawą pozycją może być skaner bieżnika 3D. Narzędzie potrafi na podstawie 300 000 pomiarów ustalić kształt bloków, żeber oraz głębokość lameli, rowków i dołków. Zebrane informacje prezentowane w formie raportu lub graficznej prezentacji umożliwiają wstępną diagnozę problemu bez wykonywania dodatkowych czynności. Przeprowadzenie badania jest możliwe jeszcze przed wjazdem na stanowisko warsztatowe, w dowolnym miejscu – jako wstępna bądź główna diagnoza.

Największą zaletą wymienionych narzędzi jest całkowicie bezinwazyjna diagnostyka dla pojazdu klienta (nic nie jest demontowane, rozkręcane ani rozszczelniane). Proponowana lista „diamentowa” rozszerza możliwości diagnostyczne warsztatu, ułatwia pracę, poprawia efektywność wykonywanych czynności oraz zwiększa zyski.

Dobrze wyposażony warsztat zapewnia sprawną, skuteczną oraz bezpieczną pracę dla mechanika i pojazdu. Niezbędne i fakultatywne wyposażenie zwiększa prawdopodobieństwo wykrycia i usunięcia usterki, a zadowolony z usługi klient powróci w przyszłości, jeśli pojawi się nowy problem.

Cartec K.Wiśniewski B.Nowak Sp.J. jako firma z ponad trzydziestoletnią tradycją oferuje nowoczesne wyposażenie zgodne z trendami technologicznymi i zapotrzebowaniem rynku, w tym wszystkie opisane wyżej narzędzia, wzbogacające park technologiczny warsztatu.Marcin Nawrot
Dyrektor ds. technicznych Cartec K.Wiśniewski B.Nowak Sp.j.

Tagi

Cartec 


 

Wasi dostawcy

Podobne

Polecane


ver. 2023#2