strona główna Biznes Zarządzanie czystością w warsztacie samochodowym
2010-11-30, ostatnia aktualizacja 2010-11-30 17:05

Zarządzanie czystością w warsztacie samochodowym

Fot. CWS-Boco

Fot. CWS-Boco

Utrzymywanie czystości w warsztacie samochodowym jest ważne nie tylko ze względów higienicznych, ale również bezpieczeństwa. Dotyczy to pomieszczeń roboczych, socjalnych, sprzętu i samych pracowników.

 Personel techniczny powinien być wyposażony w profesjonalną odzież roboczą, której regularne pranie musi zapewniać pracodawca. Równie istotne jest regularne czyszczenie narzędzi i maszyn tekstylnymi czyściwami przemysłowymi. Natomiast toalety powinny być wyposażone w odpowiednie urządzenia higieniczne.

Odzież

Często właściciel zakładu współpracuje w tym zakresie z zewnętrznymi firmami usługowymi, takimi jak CWS-boco Polska. Dostarczają one komplety odzieży oraz dbają o ich regularne pranie. Trzeba jednak wybrać profesjonalnego dostawcę, który w każdej chwili będzie w stanie zwiększyć ilość wynajmowanych ubiorów lub w ramach usługi naprawiać ich uszkodzenia. Warto zainteresować się również takim usługodawcą, który oferuje umieszczanie logotypów klienta na służbowej odzieży. Jest to rozwiązanie, które nie tylko zwiększa rozpoznawalność marki, ale również pozwala pracownikowi lepiej identyfikować się z firmą.

Ubrania robocze dostarczane przez profesjonalnego dostawcę zapewniają bezpieczeństwo oraz komfort pracowników, a także spełniają wszystkie wymogi techniczne, HACCP oraz normy BHP. Wykonane są z najwyższej jakości tkanin, łączących trwałość ze skutecznością ochrony użytkownika. Dzięki temu są łatwe w konserwacji oraz przystosowane do prania przemysłowego w wysokich temperaturach.

Zwracane mu brudne komplety usługodawca pierze oraz czyści w zautomatyzowanej pralni przemysłowej. Dokonuje przy tym bieżących napraw i, jeśli to potrzebne, zmian rozmiarów. Jednocześnie zarządza całym procesem logistycznym. Dokonuje więc antropometrycznych pomiarów nowych pracowników, planuje i kontroluje terminy dostaw, przechowuje odzież sezonową oraz utrzymuje zapasy odzieży standardowej na wypadek wzrostu liczby zatrudnionych. W takim systemie każdy komplet odzieży oznacza się danymi pracownika, specjalnym kodem paskowym oraz kodem zakładu.

Precyzyjne zarządzanie jakością i czystością odzieży pozwala na utrzymanie branżowych standardów i norm bezpieczeństwa, a także na optymalizację poziomu zapasów odzieży, także w warunkach fluktuacji i sezonowości zatrudnienia. Jest to również rozwiązanie bardzo efektywne pod względem kosztów, gdyż miesięczne opłaty za usługę są stałe i stosunkowo niewielkie.

Ręczniki, odzież robocza, środki higieniczne, itd. - wszystko we właściwym miejscu, czasie i stanie dzięki specjalistycznym usługom
Ręczniki, odzież robocza, środki higieniczne, itd. - wszystko we właściwym miejscu, czasie i stanie dzięki specjalistycznym usługom
Ręczniki, odzież robocza, środki higieniczne, itd. - wszystko we właściwym miejscu, czasie i stanie dzięki specjalistycznym usługom

Narzędzia i maszyny

W warsztacie samochodowym smary i oleje pojawiają się wszędzie: na odzieży,  podłodze, również na maszynach i narzędziach. Szkodzi to nie tylko estetyce, lecz przede wszystkim bezpieczeństwu pracowników. Wystarczy niewielka plama oleju na podłodze, by mechanik się na niej pośliznął. Rozwiązaniem tego problemu są specjalne maty pochłaniające olej. Ułożenie ich w odpowiednich miejscach zapewnia czystość i zmniejsza ryzyko wypadków.

Do regularnego czyszczenia narzędzi i maszyn najodpowiedniejsze są tekstylne czyściwa przemysłowe. Dzięki swej specjalnej siatkowanej strukturze wchłaniają one i zatrzymują wszystkie zabrudzenia.

Maty pochłaniające olej i inne płyny eksploatacyjne
Specjalne czyściwa przemysłowe mają wiele zalet w porównaniu ze zwykłymi szmatkami
Maty pochłaniające olej i inne płyny
eksploatacyjne
Specjalne czyściwa przemysłowe mają wiele zalet
w porównaniu ze zwykłymi szmatkami

Toalety 

To miejsca, w których utrzymanie czystości i higieny jest najważniejsze, a użytkownicy muszą czuć się w nich komfortowo i bezpiecznie. Pierwsze wrażenie po wejściu do toalety zależy od jej zapachu. Powinien on być przyjemny, co uzyskuje się dzięki skutecznym odświeżaczom powietrza. Najwygodniejsze są urządzenia wyposażone w elektroniczny system kontrolny, umożliwiający nastawianie pożądanej częstotliwości działania. Energooszczędne są odświeżacze wyposażone w czujnik światła, gdyż wyłączają się w nocy, gdy z toalety nikt nie korzysta.

Kluczowe znaczenie dla poprawnego działania takich systemów ma odpowiednia ilość odświeżaczy oraz ich właściwe rozmieszczenie. Regularne serwisowanie urządzeń i zmiany stosowanych środków zapachowych pozwalają zapewnić stałe wrażenie świeżości w pomieszczeniu.

Wysoki poziom czystości i higieny w toalecie zapewnia też specjalny dozownik płynu do samodzielnej dezynfekcji deski sedesowej. Uruchamiany jest bezpośrednio przez użytkownika poprzez naciśnięcie przycisku uwalniającego odpowiednią ilość płynu w aerozolu na kawałek papieru toaletowego. Rozwiązanie to jest bardziej ekologiczne od papierowych podkładek na deskę sedesową.

Jeśli chodzi o papier toaletowy, najlepszym rozwiązaniem jest podajnik wyposażony w dwie rolki. Specjalny mechanizm udostępnia zapasową rolkę dopiero po zużyciu pierwszej. Urządzenie zamykane na kluczyk jest zabezpieczone przed kradzieżą oraz niszczeniem papieru.

Organizując higieniczne zaplecze warsztatu samochodowego, warto pamiętać o zróżnicowanych potrzebach kobiet i mężczyzn. W damskich toaletach nie powinno więc zabraknąć specjalnych pojemników z sanitarnym środkiem antyseptycznym na zużyte środki osobiste. Segregacja śmieci sanitarnych zapobiega przenoszeniu się zarazków oraz chroni instalacje kanalizacyjne przed zapychaniem.

Mycie i suszenie rąk wiąże się z użyciem mydła w postaci piany lub płynu. Ta druga opcja jest bardziej ekologiczna, gdyż zazwyczaj jedna porcja piany mydlanej wystarcza do wymycia rąk. Co więcej, rozwiązanie to pozwala zmniejszyć ilość zużywanej wody oraz przyśpieszyć czas mycia. Wyposażając warsztatową toaletę w urządzenia bezdotykowe, które działają dzięki wmontowanym fotokomórkom, podniesiemy komfort jej użytkowania i zmniejszymy ryzyko przenoszenia zarazków. Dotyczy to wszystkich urządzeń sanitarnych.

Suszarki elektryczne jako sprzęt do suszenia dłoni są niestety energochłonne, zawodne i hałaśliwe w działaniu. Dlatego warto zainteresować się wyposażeniem alternatywnym, np. podajnikiem ręcznika bawełnianego lub ręczników papierowych.

Leasing czystości

Niezależnie od rodzaju systemów zastosowanych w toaletach ich sprawne działanie zależy od systematycznej obsługi. Najlepiej powierzyć ją wyspecjalizowanej firmie zewnętrznej. Usługodawca dzierżawi urządzenia, dzięki czemu firma nie obciąża swojego budżetu ich zakupem. Ponadto bierze na siebie odpowiedzialność za ich konserwację, serwis oraz dostawy materiałów eksploatacyjnych.

 Arkadiusz Choczaj
Kierownik marketingu CWS-boco Polska

Tagi

Warsztat  BHP 


 

Wasi dostawcy


Podobne

Polecane


ver. 2023#2