strona główna Aktualności 90 lat filtrów paliwa Boscha
2020-03-24, ostatnia aktualizacja 2020-03-24 10:32

90 lat filtrów paliwa Boscha

Fot. Bosch

Fot. Bosch

Na początku ubiegłego wieku zanieczyszczenia zawarte w paliwie powodowały wiele awarii silnika. Bosch rozwiązał ten problem w 1930 roku za pomocą filtrów paliwa, które chroniły przed zanieczyszczeniami układy wtryskowe w silnikach Diesla, a później także w silnikach benzynowych.

Chociaż filtr paliwa Boscha, użyty po raz pierwszy 90 lat temu, był już dość skuteczny, musiał być dość często czyszczony. Kilka lat później firma Bosch znalazła rozwiązanie również tego problemu i w 1936 roku zastosowała po raz pierwszy specjalny papier jako medium filtracyjne. Materiał ten został poprawiony oraz zmodyfikowany i jest do dziś nadal używany, ze względu na swoją wysoką skuteczność oczyszczania.

Inżynierowie firmy Bosch znaleźli również rozwiązania innych problemów związanych z technologiami silników. W 1998 roku na rynek trafił filtr oleju napędowego Boscha z separatorem wody, przeznaczony do silników z wtryskiem common rail. W 2001 roku został opracowany specjalny filtr benzyny do montażu w zbiorniku paliwa, a w 2009 roku filtr do silników z wtryskiem common rail na biodiesel. Filtry paliwa oddzielają zanieczyszczenia i wodę od paliwa i przyczyniają się do uzyskiwania optymalnej sprawności silnika.

Napędy hybrydowe, elektryczne lub z ogniwami paliwowymi również wymagają filtrów. Niezależnie od przyszłego rodzaju napędu, takie pojazdy potrzebują czystego paliwa, powietrza, wody lub oleju jako chłodziwa lub środka smarnego do akumulatorów i silników. Aby zapewnić sprawny napęd i duże przebiegi, filtry pozostaną niezbędne nawet w przyszłości. Ponadto filtry kabinowe będą nadal zapewniać czyste powietrze w przestrzeni pasażerskiej.

Bosch oferuje gamę filtrów pokrywających w ponad 95 procentach rynek samochodów osobowych w Europie. W plebiscycie czytelników niemieckiego magazynu „Auto Motor und Sport” Bosch został w 2019 roku po raz 14. z rzędu wybrany „Najlepszą marką” w kategorii „Filtry”.

Tagi

Bosch  Filtr Wasi dostawcy


Podobne

Polecanever. 2023