strona główna Aktualności Samochód w czasie kwarantanny
2020-04-07, ostatnia aktualizacja 2020-04-07 12:06

Samochód w czasie kwarantanny

Fot. ProfiAuto

Fot. ProfiAuto

Eksperci ProfiAuto radzą, jak przygotować pojazd do dłuższych postojów.

Jedną z pierwszych i prostszych czynności jest umycie pojazdu i nawoskowanie karoserii. Zgromadzony na lakierze brud przyciąga wilgoć, a to może przyspieszyć korozję, szczególnie w starszych modelach. Woskowanie jest natomiast wskazane szczególnie w przypadku samochodów stojących na powietrzu. Czynność zabezpieczy lakier przed skutkami promieniowania UV.

W każdym samochodzie są urządzenia, które mogą pobierać prąd w trakcie postoju. Na dłuższą metę może to skutkować rozładowaniem akumulatora. Warto zatem wymontować go i zabrać do domu.

Kolejny krok to kontrola ciśnienia w oponach i ewentualne dopompowanie powietrza. Jeżeli poziom ciśnienia jest bardzo niski, może dojść do trwałego uszkodzenia gumy, nawet podczas postojów. Dobrze byłoby zadbać również o konserwację układu hamulcowego, ze szczególnym uwzględnieniem hamulca ręcznego, także tego w wersji elektrycznej. Długie przerwy w jeździe z zaciągniętym hamulcem postojowym mogą skończyć się zapieczoną linką i problemem ze zwolnieniem go, dlatego lepiej zostawić pojazd na pierwszym biegu.

Planowaną wymianę oleju powinno się wykonać przed dłuższym postojem, a nie po nim. Z biegiem czasu zaczynają się wytrącać dodatki uszlachetniające, a dla samochodu jest lepiej, aby po postoju ruszał on na świeżym oleju.

Jeśli wykorzystuje się samochód jedynie podczas wypraw do sklepu, wyruszając na zakupy warto wykonać jedno okrążenie więcej po najbliższej okolicy. Pozwoli to uniknąć degradacji niektórych elementów układu hamulcowego – przede wszystkim tarcz i zacisków. Akumulator zostanie doładowany i nie będzie zbierać się na nim siarka. Należy włączyć też klimatyzację, aby kompresor został przesmarowany. Istotne są różnice między pojazdem zasilanym benzyną i olejem napdowym: ten drugi wymaga pokonania nieco dłuższego dystansu, aby silnik się rozgrzał.

Tagi

ProfiAuto 


 

Wasi dostawcy


Podobne

Polecane


ver. 2023#2