strona główna Aktualności Porady firmy Brembo
2020-05-25, ostatnia aktualizacja 2020-05-25 10:35

Porady firmy Brembo

Fot. Brembo

Fot. Brembo

Długo nie używane hamulce mogą nie działać efektywnie podczas jazdy.

Na powierzchni tarcz tworzy się rdzawy nalot, który przy normalnym użytkowaniu zostaje usunięty po uruchomieniu hamulców. Jeśli przez dłuższy czas nie korzysta się z samochodu, obszar pokryty rdzą może się rozszerzać. Rdza na powierzchni tarcz może powodować hałas podczas hamowania, ale – co jeszcze bardziej niepokojące – wydłużyć drogę hamowania z powodu zmniejszonej wydajności układu hamulcowego.

Nie jest to jedyny problem, jeśli samochód został pozostawiony z zaciągniętym hamulcem postojowym, to klocki/szczęki hamulcowe zaciskały przez dłuższy czas tarczę/bęben hamulcowy. Wtedy tworząca się rdza może doprowadzić do przywarcia do siebie tych komponentów, co spowoduje blokadę kół i utrudni próbę ruszenia pojazdu.

Można uniknąć tych problemów, wykonując kilka prostych czynności:

- należy uruchomić silnik, zwolnić hamulec postojowy i powoli przejechać samochodem do przodu i do tyłu, delikatnie naciskając pedał hamulca;

- w momencie zetknięcia klocków z tarczami rdzawy nalot zostanie usunięty z ich powierzchni, co pozwoli zapobiec dalszej korozji i ewentualnemu uszkodzeniu. Zaleca się powtarzać tę czynność raz w tygodniu;

- jeśli nie zostały zachowane zalecenia dotyczące konserwacji układu hamulcowego, to po dłuższym postoju należy być szczególnie ostrożnym podczas pierwszej jazdy samochodem. Koniecznie trzeba sprawdzić najpierw hamulce poprzez delikatnie naciśnięcie, aby upewnić się, że działają one prawidłowo. Przez kilka pierwszych kilometrów mogą pojawiać się nietypowe odgłosy podczas hamowania (piszczenie, zgrzyty, trzeszczenie) spowodowane nadmiernym nagromadzeniem rdzy.

Gdyby odgłosy te nie zniknęły, a do tego pojawiłby się inne problemy (drgania) lub, co gorsza, nie można było poruszyć pojazdu z powodu zablokowanych kół, to w takiej sytuacji należy niezwłocznie skontaktować się z mechanikiem, który będzie w stanie pomóc przywrócić sprawność samochodu.

Tagi

Hamulce  Brembo 


 

Wasi dostawcy

Podobne

Polecane


ver. 2023#2