strona główna Aktualności Badanie firmy Petronas
2020-06-03, ostatnia aktualizacja 2020-06-03 11:49

Badanie firmy Petronas

Fot. Petronas

Fot. Petronas

Niemal 75% kierowców deklaruje, że wymianę oleju zleca mechanikowi w warsztacie. Wynika tak z badania, które na zlecenie marki Petronas przeprowadził Instytut ARC Rynek i Opinia w 2019 roku.

Jeszcze większy odsetek respondentów (80%) chce, żeby podczas takiej wizyty mechanik doradził im, jaki olej wybrać. Warsztaty, obok sklepów motoryzacyjnych, są miejscami, w których kierowcy najczęściej kupują olej. Mechanik w warsztacie samochodowym jest najważniejszym źródłem wiedzy na temat olejów – tego zdania jest 71% pytanych. 42% chce, by mechanik czy doradca polecili mu markę oleju. Zdecydowana większość kierowców, bo aż 80% chętnie słucha porad mechanika. Niemal połowa ankietowanych (47%) otrzymała wskazówki dotyczące oleju z inicjatywy mechanika, a 37% – po zapytaniu go. Aż 92% postąpiło zgodnie z rekomendacjami. W tej grupie większe zaufanie do rad mają panie (95% ich posłuchało), podczas gdy u mężczyzn ten odsetek wyniósł 89%.

Wśród osób wymieniających olej w warsztacie jest mniej kobiet niż mężczyzn (odpowiednio 70 i 77%). Okazuje się, że 22% kobiet wymianę oleju zleca mężowi czy partnerowi.

Zdecydowana większość ankietowanych serwisuje samochód w warsztacie niezależnym, a tylko 7% zajmuje się obsługą auta samodzielnie lub z pomocą rodziny czy przyjaciół.

Należy pamiętać, że zużyty olej trzeba oddać do punktu utylizacji, np. PSZOK. Dużo łatwiej jest wymienić olej w warsztacie, koszt wymiany jest bardzo niski, a często wliczony w cenę oleju.

Badanie zostało przeprowadzone w 2019 roku przez Instytut ARC Rynek i Opinia na zlecenie marki Petronas na grupie 1000 kierowców, którzy użytkują samochody, są odpowiedzialni za ich serwisowanie i deklarują korzystanie z warsztatów niezależnych.

Tagi

Badanie  Petronas  

Wasi dostawcy


Podobne

Polecane


ver. 2023#2