2020-08-03, ostatnia aktualizacja 2020-08-03 13:28

Przyszłość technologii LED

System Hella Matrix Led

Hella

System Hella Matrix Led

Stałe innowacje wprowadzane przez firmę Hella otwierają przed oświetleniem pojazdów coraz to nowe możliwości zastosowania technologii LED. Są to rozwiązania, o których w tej formie trudno byłoby dawniej pomyśleć.

Przykładem jest system oświetlenia przedniego Hella Matrix LED. System ten umożliwia jazdę z włączonymi ciągle światłami drogowymi typu LED bez oślepiania przy tym kierowców nadjeżdżających z przeciwka lub jadących z przodu. Pod względem technicznym bazuje on na wydzielonych modułach optycznych świateł drogowych, z których każdy zawiera diody LED z własnym sterownikiem. Po raz pierwszy udało się firmie Hella stworzyć rozwiązanie, w którym można osobno sterować pojedynczą diodą LED na chipie i tym samym przygaszać lub rozjaśniać łącznie 84 źródła światła w jednym reflektorze. Pozwala to bardzo precyzyjnie operować wiązką świetlną w sposób niemechaniczny i realizować dużą liczbę różnych rozkładów światła.

System Hella Matrix LED pozwala oświetlić światłami drogowymi przestrzeń przed pojazdem, nie oślepiając przy tym innych użytkowników drogi

Innym przykładem wykorzystania oświetlenia LED jest dynamiczny kierunkowskaz z przyciągającym wzrok, i tym samym ważnym dla bezpieczeństwa, efektem „przesuwającej się linii”.

Efektowna iluminacja grilla BMW serii X6 dzięki wykorzystaniu światła LED

Ciekawe rozwiązanie oparte na technologii LED zastosowano w BMW serii X6 do iluminacji przedniej atrapy chłodnicy. Cała instalacja opiera się na zamocowanych w górnej części maskownicy 14 diodach LED, umieszczonych w wąskiej, plastikowej obudowie. Emisja światła skierowana jest w dół za pomocą specjalnie skalkulowanej i skonstruowanej optyki, co daje efekt w postaci „wodospadu”. Dodatkowo w dolnej części zostały zamontowane elementy rozprowadzające światło tak, aby jego natężenie było jednakowe z każdej strony. Podświetlana maskownica (razem z reflektorami) uzyskała homologację jako przednie światła pozycyjne, co pozwala wprowadzić ją do użytku na drogach publicznych.

Kompozycja tylnych lamp wyprodukowanych przez Hellę w technologii OLED zastosowana w AUDI A8

Technika LED rozwija się niezależnie od rozwoju oświetlenia pojazdów: w przyszłości coraz większe zastosowanie znajdzie technologia OLED (Organic Light Emitting Diode). Jest to dioda elektroluminescencyjna wytwarzana z organicznych polimerów półprzewodnikowych, umożliwiająca wykonanie supercienkiego i elastycznego wyświetlacza. Nie wymaga on podświetlenia, co oznacza niższe zużycie energii. OLED-y znajdują dzisiaj zastosowanie w różnych urządzeniach, takich jak smartfony i telewizory. Wyzwaniem jest nieduża trwałość tych diod, dlatego obecnie wykorzystuje się je głównie tam, gdzie włączane są na krótko. Ale i w tym zakresie następuje stały postęp. Technologia OLED znalazła już zastosowanie w przemyśle motoryzacyjnym.

Oryginalny kierunkowskaz w formie dynamicznie przepływającej linii świetlnej znalazł zastosowanie w nadwoziu Audi

Tomasz Kasparow, Category Manager, Produkty Oświetleniowe HellaWasi dostawcy

Polecane