strona główna Lakiernictwo Ocena jakości powłok
2021-02-22, ostatnia aktualizacja 2021-02-22 06:00

Ocena jakości powłok

Fot. Konica Minolta

Fot. Konica Minolta

Powłoki lakiernicze stanowią ważną część gospodarki, odpowiadającą za zabezpieczenie produktów, części czy całych konstrukcji przed wpływem warunków otoczenia. Obecnie, oprócz funkcji ochronnej, coraz większego znaczenia nabiera walor wizualny. Gdy estetyka traktowana jest powszechnie na równi z funkcjonalnością, powstaje potrzeba zmierzenia, na ile dana partia jest zgodna z poprzednią.

Wspołczesne rozwiązania pomiarowe umożliwiają kontrolę jakości na każdym etapie produkcji i obejmuje ona wszystkie surowce wchodzące w skład finalnego produktu.

Potrzeba precyzyjnego pomiaru barwy, oceny wyglądu i jakości dotyczy wszystkich powierzchni wewnętrznych i zewnętrznych, błyszczących i matowych, litych i przeźroczystych

Konica Minolta produkuje spektrofotometry zarówno stacjonarne, przeznaczone do laboratoriów, jak i przenośne w dwóch wiodących geometriach. Zapewniają one wyjątkowo wysoką powtarzalność pomiaru, a zgodność uzyskanych wyników osiąga niespotykany do tej pory poziom (dE wynosi nie więcej niż 0,12). Pod względem konstrukcyjnym są to te same urządzenia.

CM-700d

Ten popularny spektrofotometr jest urządzeniem, które od ponad 12 lat świetnie się sprzedaje. Jego poręczna budowa, niewielki ciężar, wynoszący 550 g (bez baterii), i intuicyjna obsługa sprawiły, że zyskał on dużą popularność. Zasilanie stanowią cztery baterie AA, akumulatory niklowo-metalowo-wodorkowe lub zasilacz sieciowy. Łącze Bluetooth pozwala na komunikację z komputerem. Przyrządem można mierzyć powierzchnie płaskie oraz elementy o dowolnym kształcie. Duży ekran LCD służy do wyświetlania danych kolorymetrycznych w formie liczb oraz wykresów albo w prosty sposób ocenia jakość powłoki (dobry/zły).

CM-700d – Przenośny spektrofotometr o pionowej konstrukcji i geometrii sferycznej

Pięć przycisków funkcyjnych ułatwia nawigację po przyjaznym menu. W pamięci urządzenia można zapisać do 1000 wzorców barw i 4000 pomiarów. Włączenie funkcji Auto target umożliwia znajdowanie w pamięci wzorca najbardziej zbliżonego kolorystycznie do zmierzonej próbki.

CM-26dG

Urządzenie ma taką samą konstrukcję jak wyżej opisany model CM-700d. Jest to przenośny spektrofotometr typu sferycznego o poziomym ustawieniu. Taka konstrukcja zapewnia najwyższą wygodę pomiaru barw powierzchni płaskich i dużych próbek. Może również służyć do pomiarów połysku powierzchni za pomocą zgodnego z ISO czujnika 60°.

CM-26dG – przenośny spektrofotometr ze sferyczną geometrią i poziomym ustawieniem

Obsługa jest prosta i intuicyjna. Od momentu włączenia spektrofotometr prowadzi użytkownika przez czynności kalibracyjne i nie pozwala dokonać pomiaru, jeśli nie został właściwie skonfigurowany. Jest lekki, dobrze leży w ręku i jednym przyciśnięciem klawisza uruchamia analizę koloru i połysku. Wyniki są zapamiętywane automatycznie, a czas pomiaru jest krótki. 

Oba powyższe modele CM-700d i CM-26dG mają dwa pola pomiarowe o średnicy 3 mm i 8 mm ze zmiennymi zewnętrznymi przysłonami.

Rhopoint TAMS

Kiedy znaczenie ma jakość lakieru, połysk, wygląd odbicia na takiej powierzchni oraz kwestia, czy sąsiadujące części będą ze sobą współgrały – trzeba sięgnąć po bardziej zaawansowany sprzęt. Jest nim Rhopoint TAMS – doskonałe narzędzie do kontroli jakości całego procesu powlekania karoserii od surowca do gotowej powłoki. Uzyskane wyniki pomiarów określają poziom jakości powierzchni i zgodności optycznej z sąsiednim detalem.

Rhopoint TAMS - kwantyfikacja jakości wyglądu powierzchni

Urządzenie kontroluje jakość obrazu odbitego od lakieru i sprawdza, czy i w jakim stopniu jest on zniekształcony. Potrafi rejestrować dane dotyczące powierzchni o średnim i wysokim połysku, a także wypełniaczy oraz podkładów.

CM-3700A i CM-3600A

Są to urządzenia stacjonarne z funkcjami pomiaru w odbiciu (czyli takimi, jak wcześniej opisane wersje przenośne) oraz w przeźroczu. Taka potrzeba występuje przy analizie surowców ciekłych o różnym stopniu przepuszczania światła.CM-3700A ze względu na jego parametry jest synonimem urządzenia referencyjnego. CM-3600A to model bliźniaczy, szeroko stosowany w branży powłok malarskich.

CM-3700A – Spektrofotometr referencyjny o najwyższej dokładności i stabilności do pomiaru koloru

Pierwszy z nich ma łatwy i szeroki dostęp do komory pomiaru transmisji dla sprawnej oceny różnych przeźroczystych składników. Wyposażony jest w port pozwalający mierzyć nieprześwitujące elementy o polu 3 x 5 mm lub średnicach: 8 mm i 25,4 mm. W modelu CM-3600A najmniejsze pole ma średnicę 4 mm.

CM-5

Jest to przedstawiciel stacjonarnych urządzeń, które mogą pracować bez połączenia z komputerem. Port umieszczony na górnej płycie oraz wymienne przesłony umożliwiają pomiar niemal każdego rodzaju substancji. Wyniki są automatycznie zapamiętywane, a pamięć urządzenia pozwala zapisać do 1000 wzorców oraz 4000 próbek. W celu przeniesienia wyników do komputera można użyć pamięci USB lub posłużyć się się programem Spectra Magic NX.

CM-5 – Uniwersalny spektrokolorymetr stacjonarny

Wyniki odczytywane są przez arkusz kalkulacyjny Microsoft Excel. Przyrząd ma 3 możliwości wyboru pola do pomiaru nieprzeźroczystych powierzchni o średnicach: 30, 8 i 3 mm.

Oprogramowanie

Urządzenia można spiąć jednym programem Spectra Magic NX. Użytkownicy potrzebujący funkcji recepturowania i optymalizacji powinni rozważyć nabycie programu Colibri, który również połączy wszystkie spektrofotometry firmy Konica Minolta i pozwoli na odpowiednie, uporządkowane prowadzenie bazy.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.konicaminolta.pl


 

Wasi dostawcy


Podobne

Polecane


ver. 2023#2