2021-03-03, ostatnia aktualizacja 2021-03-03 11:57

Michelin e.Primacy

Fot. Michelin

Fot. Michelin

Michelin wprowadza do sprzedaży przyjazne środowisku opony do aut spalinowych, hybrydowych i elektrycznych.

Model e.Primacy ma klasę A efektywności energetycznej i klasę B przyczepności na mokrej nawierzchni. To jeden z najlepszych wyników, zważywszy że opony klasy A oporów toczenia i klasy A lub B przyczepności na mokrej nawierzchni stanowią mniej niż 1% opon dostępnych w sprzedaży.

Niski opór toczenia pozwala zmniejszyć zużycie paliwa o ok. 0,21 l/100 km, co przynosi oszczędność ok. 80 euro w okresie eksploatacji opony.

Modele e.Primacy będą dostępne w 56 rozmiarach od 15 do 20 cali, dzięki czemu będzie je można montować w najpopularniejszych modelach samochodów z silnikiem spalinowym, hybrydowym i elektrycznym – do samochodów miejskich, sedanów i kompaktowych SUV-ów.

Nawet po przejechaniu dystansu 30 000 km opona z powodzeniem przechodzi europejski znormalizowany test hamowania na mokrej nawierzchni przyjęty w regulaminie nr 117 EKG ONZ i stosowany w procesie homologacji opon.

Boki opony pochłaniają mniej energii podczas jazdy, obniżając w ten sposób zużycie paliwa i zwiększając zasięg pojazdów z napędem elektrycznym. Opona otrzymała cieńsze opasanie, które za sprawą specjalnej konstrukcji jest równie wytrzymałe, jak opasanie w oponach standardowych. Do produkcji nowego opasania zużywa się także mniej surowców.

W mieszance gumowej zastosowano elastomery o większej sprężystości. Te z kolei, w połączeniu ze specjalnym wypełnieniem, ograniczają straty energii i opór toczenia opony, co przekłada się na mniejsze zużycie paliwa lub energii elektrycznej przez pojazd.

Odpowiednie wyprofilowanie rowków zapewnia skuteczne odprowadzanie wody spod opony niezależnie od stopnia zużycia bieżnika.

Technologia Evertread optymalizuje obszar kontaktu opony z podłożem i zapewnia równomierny rozkład sił podczas hamowania, przyspieszania i pokonywania zakrętów. W efekcie bieżnik zużywa się bardziej równomiernie.

Tagi

Opony  Michelin Wasi dostawcy

Podobne

Polecane