strona główna Nadwozia Światła Matrix Beam Laser
2021-09-06, ostatnia aktualizacja 2021-09-06 06:00

Światła Matrix Beam Laser

Fot. Valeo

Fot. Valeo

Valeo jest producentem innowacyjnego systemu oświetlenia samochodowego Matrix Beam Laser, opartego na technologii BeamAtic PremiumLED. Rozwiązanie, stosowane dotychczas wyłącznie na pierwszy montaż w samochodach klasy premium, jest już dostępne w aftermarkecie. Valeo udostępniło referencje do Land Rovera Velar.

System Matrix Beam Laser

System Matrix Beam umożliwia jazdę na światłach drogowych bez oślepiania kierowców nadjeżdżających z przeciwka. Rozwiązanie takie zapewnia maksymalną widoczność w każdych warunkach. Sterowanie strumieniem światła odbywa się automatycznie, bez konieczności wykonywania jakichkolwiek czynności przez kierowcę.

Podstawowa wersja systemu oparta była na źródłach światła w technologii LED. Matrix Beam Laser to rozwinięcie początkowej koncepcji, wzbogacone o diody laserowe dla jeszcze szybszej reakcji i bardziej wydajnego oświetlenia.

Matrix Beam Laser jest połączeniem zalet technologii LED-owej i laserowej. Podczas jazdy konwencjonalna wiązka świateł LED oświetla drogę do 300 metrów. Gdy samochód przyspiesza, aktywuje się laser, który podwaja zasięg wiązki, umożliwiając kierowcy widoczność na odległość nawet 600 metrów. Projektor laserowy emituje trzy promienie niebieskiego światła na fluorescencyjną płytkę fosforową. Jest ona odpowiedzialna za przekształcenie promieni lasera w wiązkę światła białego.

Diody laserowe są przydzielone do określonych sektorów reflektora. Kiedy z przeciwka nadjeżdża pojazd, system automatycznie wyłącza część diod, zaciemniając określony obszar. W miarę zbliżania się pojazdu, wyłączane są kolejne diody, a te, które nie tworzą już ryzyka oślepiania – zostają ponownie włączone.

Dlaczego laser?

Technologia wykorzystywana przez system Matrix Beam Laser jest nowatorskim rozwiązaniem, stworzonym z myślą o maksymalnej wydajności. Jego przeznaczeniem są samochody segmentu premium o podwyższonych osiągach, takie jak Lexus IS 200T, BMW i8, Audi R8 czy Land Rover Velar, w przypadku którego innowacyjne reflektory Matrix Beam Laser można już zakupić na rynku wtórnym.

W pojazdach o podwyższonych osiągach prawidłowe oświetlenie drogi pełni kluczową rolę. Światła muszą działać błyskawicznie i oświetlać jak najszersze i najdłuższe pole, by zapewnić kierowcy optymalną widoczność i czas na reakcję. Światło generowane przez laser jest bielsze i jaśniejsze niż LED-owe, co gwarantuje widzenie w „lepszej rozdzielczości”, szybsze dostrzeganie szczegółów drogi czy przeszkód. Również zasięg takiego światła jest znacznie większy niż przy zastosowaniu wyłącznie diod LED. Atutem lasera jest również o 2/3 mniejsze zużycie energii, co przekłada się na dłuższą żywotność świateł i redukcję emisji CO2.

Matrix Beam Laser do Land Rovera Velar

W aftermarketowej ofercie Valeo są już dostępne reflektory Matrix Beam Laser przeznaczone do produkowanego od 2017 r. Land Rovera Velar.

Więcej informacji na temat asortymentu oświetleniowego Valeo oraz aktualnej oferty producenta na rynku wtórnym, można znaleźć na stronie internetowej www.valeoservice.pl/pl.   

 

Tagi

Valeo  Oświetlenie Wasi dostawcy

Podobne

Polecane